Sobota, 15 sierpnia 2020. Imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Radni o Olsztynie. Paweł Klonowski: Referendum to bardzo zły pomysł

2020-02-23 18:22:00 (ost. akt: 2020-02-21 16:33:50)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

O tym, że zawsze warto upierać się przy swoich pomysłach, o zmianie pokoleniowej w Olsztynie i referendum rozmawiamy z radnym Pawłem Radosławem Klonowskim z Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej Nowoczesna Koalicja Obywatelska.

— Jest pan jednych z młodszych olsztyńskich radnych i jest to pana pierwsza kadencja. Co spowodowało, że wystartował pan w wyborach samorządowych?
— To był efekt wcześniejszego zaangażowania. Z grupą przyjaciół stworzyliśmy stowarzyszenie Wizja Lokalna. To był 2010 rok, więc ta droga do samorządu była dosyć długa. Po drodze było wiele inicjatyw. Nasze stowarzyszenie jest jednym ze współautorów tak ważnego i zrealizowanego projektu jak Łynostrada.

Zobacz także: Radni o Olsztynie. Tomasz Głażewski: Przyszłość Olsztyna budujemy już teraz Radni o Olsztynie. Tomasz Głażewski: Przyszłość Olsztyna budujemy już teraz O tym, jaki ma być Olsztyn przyszłości, kto może dać pracę olsztynianom, dlaczego warto planować rozwój miasta oraz o tym, jak ważna jest współpraca ratusza...
— Ma więc pan perspektywę działania w Olsztynie i jako społecznik, i jako radny. Łatwiej było panu działać na rzecz Olsztyna wcześniej, kiedy jeszcze nie był pan radnym, czy teraz?
— Zdecydowanie teraz. To jest przede wszystkim kwestia dojścia do informacji. Wcześniej naprawdę musiałem się bardzo natrudzić, że dotrzeć do pewnych danych lub do konkretnych osób. Teraz to dzieje się w naturalny sposób i to, co wcześniej zajmowało długie miesiące, jest osiągalne w dużo krótszym czasie. Praca w komisjach rady miejskiej daje bardzo dużo. Pozwala nie tylko poznać faktyczną sytuację miasta, ale też skonfrontować swój pogląd z doświadczeniem innych radnych.

Zobacz także: Radni o Olsztynie. Łukasz Łukaszewski: Wolę Olsztyn od Brukseli Radni o Olsztynie. Łukasz Łukaszewski: Wolę Olsztyn od Brukseli O tym, że Olsztyn to nie Bruksela i w tym porównaniu nasze miasto wypada lepiej od stolicy Unii Europejskiej, ale i o największych problemach i oczekiwaniach...
— Co odpowiedziałby pan tym społecznikom, którzy chcą realizować swoje projekty w Olsztynie, a takich możliwości, jakie ma radny, nie mają?
— Najważniejsza jest konsekwencja w działaniu. My też realizując kolejny projekt, tym razem dotyczący rowerów miejskich, musieliśmy ją wykazać. Prawie siedem lat trwało, zanim przekonaliśmy do projektu decyzyjne osoby. Do tego już przy poszukiwaniu środków czy głosowaniu w radzie miasta nasz projekt podzielił radnych nawet w poprzek podziałów politycznych. To nas nie zraziło. I dlatego, że się nie poddaliśmy, rowery miejskie są w Olsztynie. Co do Łynostrady, która też była projektem społecznym ma teraz szansę na szerszą realizację. Wiem, że będzie realizowany w skali regionu, a teren przy Łynie zyska ścieżki rowerowe i infrastrukturę nie tylko w Olsztynie. To dla mnie osobiście wielki powód do dumy.

Zobacz także: Radni o Olsztynie. Robert Szewczyk: Chciałbym, aby moi synowie chcieli tu pozostać [ROZMOWA] Robert Szewczyk O tym, jak miasto powinno wyglądać za 20-30 lat, co jest mieszkańcom Olsztyna najbardziej potrzebne i jaka jest w tym rola radnego rozmawiamy z Robertem...
— Korzysta pan z Łynostrady?
— Staram się jak najczęściej tamtędy jeździć. Oczywiście jak w każdym projekcie są pewne mankamenty. No i trzeba dbać o stan Łynostrady, bo przecież wszystko bywa czasem dewastowane, a nie brak osób, które nie potrafią okazać szacunku dla otoczenia.

— Pan jest przedstawicielem tego nowego, młodego pokolenia. Większość radnych w Olsztynie to weterani w sprawowaniu mandatu. Olsztynowi jest potrzebna zmiana pokoleniowa?
— To trudne pytanie. Oczywiście wymiana pokoleniowa jest zawsze potrzebna zawsze i zawsze przychodzi na nią moment wymiany. Najlepiej jednak, kiedy takie rzeczy dzieją się naturalnie. Ja dużo korzystam, ucząc się od niektórych doświadczonych radnych. Jest oczywiście taka tendencja, że młode osoby wyjeżdżają z miasta i szukają swojej przyszłości poza Olsztynem. Niektórzy narzekają, że łatwiej młodym szukać awansu i możliwości realizacji swoich ambicji poza naszym miastem. W każdym z tych stwierdzeń jest odrobina prawdy, ale przecież podział pokoleniowy nie jest jakąś osią problemów w Olsztynie.

Zobacz także: Radni o Olsztynie. Leszek Araszkiewicz: Najważniejsza jest aktywność mieszkańców Radni o Olsztynie. Leszek Araszkiewicz: Najważniejsza jest aktywność mieszkańców Rozpoczynamy cykl rozmów z olsztyńskimi radnymi. Leszek Araszkiewicz jest radnym od 14 lat. Mówi o tym, dlaczego został radnym, jak widzi problemy miasta...
— A co jest głównym problemem Olsztyna?
— To oczywiście miejsca pracy. Byłoby świetnie gdyby można jednym ruchem ten problem rozwiązać. Pojawiają się różne projekty i pomysły. Trudno jednak wypracować spójną koncepcję takiego rozwoju, który zapewniłby ponad wszelką wątpliwość rozwiązanie tego problemu. Trzeba zwyczajnie szukać, próbować ściągać inwestorów i uruchamiać przedsiębiorczość mieszkańców. W radzie ten temat dużo rozmawiamy, ale uważam, ze to powinien być absolutny priorytet działania prezydenta Olsztyna. Trzebić też o tym problemie głośno mówić przy każdej okazji i szukać rozwiązań.

— Jeśli przyjrzeć się pracy komisji i rady, to jednak jakoś nie widać projektów, które wychodziłyby od radnych. Nie czujecie się państwo, jako radni czasem jak zwykła maszynka do głosowania, która przyjmuje jedynie uchwały przygotowane przez zarząd miasta i jego otoczenie?
— Łynostrada była takim projektem, społecznym... I właśnie dlatego tak ważna jest aktywność lokalnych grup. To one dają impuls do działania, który my, jako radni, możemy podchwycić.

— Rada nie jest zbyt polityczna?
— Nie unikniemy podziału na kluby radnych. Oczywiście najlepiej jest, kiedy uchwały znajdują zrozumienie niezależnie od sympatii politycznych i tego, kto je zgłasza, ale trzeba być również realistą. Działamy tak, jak to jest możliwe w danym momencie.

— A co z referendum? Jest potrzebne?
— Absolutnie nie. To bardzo zły pomysł. Przecież niedawno były wybory. To dodatkowy koszt, na który zostaniemy narażeni. Ja każdego, kto pyta mnie o zdanie w tej sprawie, namawiam, żeby tej inicjatywy nie wspierać. Do tego pomysł referendum nie daje żadnych alternatyw co do możliwości rozwoju Olsztyna. Nie widzę w nim szansy na poważną debatę o przyszłości miasta.

Stanisław Kryścińskl

W cyklu „Kryściński pyta” zadajemy pytania olsztyńskim radnym. Kolejna rozmowa za tydzień.


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (139) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Dziadostwo z PO #2885315 | 37.109.*.* 12 mar 2020 16:48

  Jeb.ć dziadów z PO! Z powrotem do obory chamy!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. POPOWIEDZIAŁ #2880072 | 88.156.*.* 4 mar 2020 22:37

  ICEK DO MOSKA , OJOJJJ ZŁU POPOMYSŁ Z TYM REFEREDUM TRACIMI KORYTO I WPŁYWY DO KORYTA

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Onet #2875076 | 95.40.*.* 24 lut 2020 21:25

  Po przeczytaniu tego wywiadu uważam, że to bardzo mądry, młody człowiek. Wypowiada się bardzo rzeczowo, kulturalnie i z sensem. Nie krytykuje nikogo, nie szydzi. Pytają Go o zdanie - więc odpowiada zgodnie z przekonaniami. Zupełnie nie rozumiem tego jadu w niektórych komentarzach. Czy można jeszcze w tym kraju mieć SWOJE zdanie bez opluwania przez tych, którzy się z nim nie zgadzają?

  Ocena komentarza: warty uwagi (17) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Tubus #2875053 | 188.147.*.* 24 lut 2020 20:35

   Tubus #2875051 | 188.147.*.*dzisiaj, 20:33 Taka prywata jaką jest motywacją tego referendum to skandal i to za nasze pieniądze!!! Wstyd i ignoranctwo!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. turk #2875022 | 185.220.*.* 24 lut 2020 19:48

    No i macie - działacz PO i aż warczy żeby nie było najbardziej DEMOKRATYCZNEJ procedury jaką jest referendum. Warto by przy następnych wyborach przypomnieć ten wywiad. A co go interesuje - tylko rowerki ...poza nimi same okólniki.I za to bierze pewnie z 2000pln co miesiąc. Straszny ten Olsztyn -w Ratuszu albo starcy albo mentalne dzieci.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Pokaż wszystkie komentarze (139)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages