Niedziela, 18 sierpnia 2019. Imieniny Bogusława, Bronisława, Ilony

Chcemy nowego dworca, stary to nie jest zabytek

2017-11-13 18:41:01 (ost. akt: 2017-11-13 21:30:19)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków trafiła opinia prof. Jana Salma dotycząca olsztyńskiego dworca. Wygląda na to, że już niebawem poznamy decyzję WUOZ-u na temat przyszłości obiektu.

Zobacz także: PKP bierze sprawy w swoje ręce. Ogłoszono przetarg na nowy dworzec w Olsztynie PKP bierze sprawy w swoje ręce. Ogłoszono przetarg na nowy dworzec w Olsztynie Kolejarze chcą, by nowy olsztyński dworzec stał się wizytówką miasta. Budynek ma być przyjazny dla pasażerów. Maja w nim być wyeliminowane bariery architektoniczne...
Przypomnijmy, że mieszkańcy Olsztyna i radni w zdecydowanej większości opowiadają się przeciwko wpisaniu pochodzącego z 1971 roku peerelowskiego, ponurego obiektu do rejestru zabytków. Chcą tego trzy niewielkie stowarzyszenia. Konserwator zabytków nie podjął jeszcze w tej sprawie decyzji, dlatego PKP nie spieszyły się z działaniami dotyczącymi budowy nowego dworca. Teraz jednak to się zmieniło i PKP ogłosiły przetarg na projekt nowego dworca kolejowego w Olsztynie. Zwycięzca będzie musiał opracować trzy warianty nowego budynku dworca oraz trzy koncepcje „dojścia do peronów i na obie strony miasta przez kładkę lub przejście podziemne”. Termin składania ofert upływa 14 grudnia.

– PKP S.A. zamierza wyburzyć obecny, niefunkcjonalny dworzec kolejowy i w jego miejscu postawić nowy budynek, nowoczesny, dostosowany do wszystkich grup podróżnych i ich potrzeb. Dzięki planowanej inwestycji obiekt ma szansę stać się prawdziwą wizytówką kolei i miasta – zapewniają nas kolejarze.

W poniedziałek poznaliśmy opinię prof. Jana Salma z Politechniki Łódzkiej dotyczącą budynku dworca. Powstała ona na zlecenie Dariusza Bartona, wojewódzkiego konserwatora zabytków, który podejmie decyzję czy wpisać budynek do rejestru zabytków czy nie. Architekt analizował obiekt pod kątem jego pozycji w kontekście urbanistycznym czy funkcjonalności. W swojej opinii podkreślił ewentualne walory architektoniczne i estetyczne, ale nie techniczne.

Ostatecznie jednak nie stwierdził, że dworzec ma zostać wpisany na listę zabytków. – Nie podejmuję się jednoznacznie określić, czy obiekt jako całość powinien zostać objęty wpisem do rejestru (zabytków – przyp. red) – napisał.

Prof. Salm podkreśla znaczenie niektórych elementów dworca. Np. układu bryły, zintegrowanie terminalu kolejowego z autobusowym, czy, wykonane z kamienia, dekoracje ścian. Trochę jednak dziwi, że jego zdaniem „znaczący walor posiadają elewacje od strony ul. Partyzantów z dwoma zadaszonymi wejściami. Te dynamiczne w formie żelbetowe wiaty stanowią elementy rozpoznawcze fasady dworca olsztyńskiego i podobnie jak wiaty peronowe powinny zostać objęte ochroną”.

Przypomnijmy, że PKP w dokumentacji przetargowej zastrzegła, że chce zachować pewne elementy starego dworca kolejowego, które mogą mieć wartość sentymentalną. Chodzi o mozaiki zlokalizowane na ścianach w hali głównej dworca oraz zegary ścienne.

Opinia profesora dotyczy również powstałego w latach siedemdziesiątych XX wieku biurowca przylegającego do dworca PKS. W tym przypadku prof. Salm nie ma żadnych wątpliwości: „Wedle analizy dostępnych mi danych i po wizji lokalnej nie opowiadam się za potrzebą ochrony obiektu biurowego. Bardziej opowiadałbym się za innym rozwiązaniem — celowością utrzymania w tym miejscu wysokościowej dominanty (wieżowca – red)”.

Teraz analizą prof. Salma zajmie się WUOZ. Konserwator na razie nie chce komentować sprawy.

pj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (60) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. rodowity olsztyniak #2374995 | 31.182.*.* 15 lis 2017 17:05

  Najważniejsze to nie likwidować pod żadnym pozorem i w żądnym z wariantów przejścia podziemnego, tylko przedłużyć je na Zatorze. Kładka nad torami to widok znany z biednych miasteczek Polski wschodniej. Nie niszczmy tego, co nam Niemcy zostawili w spadku, nie pogrążajmy Olsztyna w zaściankowości cywilizacyjnej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Teraz #2374589 | 37.248.*.* 15 lis 2017 07:06

  jest okazja go zburzyć . Później jak ulice i zieleń zrobią ... ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. zadek #2374216 | 217.153.*.* 14 lis 2017 16:11

  Jak czytam opinie chcących remontowania tego ulepa to się zastanawiam, czy robią sobie jaja, czy chcą zrobić na złość większości.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Jakub #2373968 | 14 lis 2017 11:10

  Mądrale z FRO i tak wszystko wiedzą lepiej. Z zabytkowym dworcem zachodnim nie było takiej awantury. Ciekawe kto miał w tym interes?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. nienawidzę FRO #2373966 | 178.62.*.* 14 lis 2017 11:08

   Nieważne czy zburzą czy nie. FRO jest zaorane w Olsztynie. Ludzie mają już dość tego stowarzyszenia, nie tylko za dworzec ale i za blokowanie przez lata remontu ulicy Partyzantów czy za pomysł wprowadzenia elementów turbinowych na rondzie OKS.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   Pokaż wszystkie komentarze (60)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages