Sobota, 15 grudnia 2018. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

PKP bierze sprawy w swoje ręce. Ogłoszono przetarg na nowy dworzec w Olsztynie

2017-11-06 15:49:39 (ost. akt: 2017-11-06 19:49:51)
Dworzec PKP w Olsztynie

Dworzec PKP w Olsztynie

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Kolejarze chcą, by nowy olsztyński dworzec stał się wizytówką miasta. Budynek ma być przyjazny dla pasażerów. Maja w nim być wyeliminowane bariery architektoniczne i zapewniona obsługa osób niepełnosprawnych. Projekt powstanie w ciągu roku, a budowa rozpocznie się za około dwa lata.

Przypomnijmy, że mieszkańcy Olsztyna, radni i rady osiedla w zdecydowanej większości opowiadają się przeciwko wpisaniu pochodzącego z 1971 roku peerelowskiego, ponurego obiektu do rejestru zabytków. Chce tego niewielka grupa ludzi skupionych wokół trzech niewielkich olsztyńskich stowarzyszeń. Konserwator zabytków nie podjął jeszcze w tej sprawie decyzji, dlatego PKP nie spieszyła się z działaniami dotyczącymi budowy nowego dworca.

Teraz jednak to się zmieniło i PKP ogłosiła przetarg na projekt nowego dworca kolejowego w Olsztynie. Być może kolejarze nieoficjalnie znają już decyzję w sprawie budynku.

Tego nie wiadomo, ale pewne jest to, że zwycięzca przetargu ma opracować trzy warianty nowego budynku dworca oraz trzy koncepcje „dojścia do peronów i na obie strony miasta przez kładkę lub przejście podziemne”. Termin składania ofert upływa 14 grudnia.

Z kolei projekt ma powstać w ciągu roku. Zwycięzca przetargu w tym samym czasie musi też uzyskać zgodę na rozbiórkę budynku. Przewidywany termin rozpoczęcia robót budowlanych, w tym przekazanie placu budowy, to 21 miesięcy od daty podpisania umowy, natomiast przewidywany czas realizacji robót budowlanych wynosi 30 miesięcy od dnia zawarcia umowy z ich wykonawcą.

Jakie cele stawia sobie PKP przy budowie nowego dworca? — Poprawienie jakości obsługi pasażerów, wyeliminowanie barier architektonicznych, zapewnienie obsługi osób o ograniczonej możliwości poruszania się oraz zapewnienie obsługi osobom niewidomym lub słabowidzącym. Dodatkowo dostosowanie dworca do obecnych potrzeb i funkcji oraz obniżenie energochłonności dworca — czytamy w dokumentach spółki.

Co ważne, przetarg obejmuje nie tylko nowy budynek, ale także modernizację układu torowo-peronowego i infrastruktury kolejowej z projektu „Prace na linii kolejowej nr 216 na odcinku Działdowo — Olsztyn”.

PKP chce też zachować pewne elementy starego dworca kolejowego, które mogą mieć wartość sentymentalną, bo na pewno nie zabytkową. Chodzi o mozaiki zlokalizowane na ścianach w hali głównej dworca oraz zegary ścienne.
Nowy dworzec ma wpisywać się w obowiązujące trendy projektowe z wykorzystaniem zasad zrównoważonego rozwoju, minimalizowania kosztów eksploatacji i maksymalizacji efektywności wykorzystania obiektu.

Kolejarze zaznaczają zarazem, że w związku z niezakończoną procedurą w sprawie wpisania do rejestru zabytków nieruchomych województwa warmińsko-mazurskiego kompleksu dworca głównego PKP i PKS wraz z przylegającym budynkiem biurowym, zadaszeniami wejściowymi oraz wiatami peronowymi nr 2, 3, 4, wykonawca będzie zobowiązany do przygotowania projektu zgodnego z ewentualnymi wytycznymi konserwatorskimi.

Przypomnijmy, że kilka dni temu Krzysztof Mamiński, prezes PKP S.A., zapewniał w rozmowie z nami, że powierzchnie przeznaczone do obsługi ruchu pasażerskiego nie zostaną zmniejszone. — W obecnie istniejącym budynku (dworca kolejowego — red.) znaczącą część zajmują niewykorzystane pomieszczenia na poziomie -1 oraz lokale na I piętrze, którymi najemcy nie są zainteresowani. Wynika to z bardzo prostego faktu: potencjalni klienci nie chcą wchodzić po schodach, by skorzystać z oferty podmiotów prowadzących swoje punkty handlowe czy usługowe na wyższych niż parter poziomach — powiedział prezes PKP.

I dodał: — Na pewno nie zostaną zmniejszone powierzchnie przeznaczone do obsługi ruchu pasażerskiego. Zgodnie z obecnie stosowaną filozofią, obsługa podróżnych ma priorytetowe znaczenie. Funkcje komercyjne i inne mają charakter uzupełniający. Budowa nowego obiektu ma być wykonana w oparciu o nowoczesne technologie i materiały wysokiego gatunku. Wiele zrealizowanych inwestycji jest ocenianych bardzo dobrze, zarówno przez środowiska eksperckie, jak i przez samych pasażerów i mieszkańców miejscowości.

PKP: Wpisanie olsztyńskiego dworca do rejestru zabytków może całkowicie zablokować inwestycję.

Zobacz jak naprawdę wygląda olsztyński dworzec
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (62) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. olsztyn_kocham #2435865 | 37.47.*.* 7 lut 2018 19:54

  Ale jeszcze nie wiadomo co stwierdzi Generalny Konserwator Zabytków.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. akoo #2373819 | 37.249.*.* 14 lis 2017 04:54

  Mało kto pamięta ten stary, gdy był nowy i co potem w nim zepsuto, A szkoda, bo obecny wygląd jest tragiczny.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. sympatyk #2370635 | 37.248.*.* 9 lis 2017 16:49

  Hello!!! W sprawie dworca powinni wypowiedzieć się zainteresowani - pasażerowie a nie mieszkańcy Olsztyna!!! Dworzec ma spełniać bazę przesiadkową (przechowalnia bagażu, bistro z posiłkami, etc.).

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Myk #2369701 | 188.146.*.* 8 lis 2017 10:59

  Ten sam architekt od naszego betoniaka projektowal dworzec w Koninie. Czy FRO albo jakies inne organizacje bronia tamtego dworca? Oczywsicie

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Wandeczka #2369086 | 213.184.*.* 7 lis 2017 14:42

  Wszystkim madralom domagajacym sie wyburzenia tego jakoby "zaszczanego siedliska menelii" przypominam, ze tartak Raphaelsonow swego czasu byl w jeszcze gorszym stanie, a jak wyglada teraz - kazdy widzi. Zaslepionych zas wizja budowy nowej galerii i tych, co maja wspolne interesy z deweloperami i budowlanka chcialbym zapytac, jak sie ma stan techniczny pieknych i pachnacych swiezoscia inwestycji obecnej ekipy: Aquasfery, Parku Centralnego, torowisk tramwajowych, CRS Ukiel, remontowanych ulic i placow?! Jaki by ten dworzec nie byl, jest w o niebo lepszym stanie technicznym niz kartonowo-gipsowy badziew, jaki planuje się postawić na jego miejscu. Porównajcie zreszta prl-owskie bloki z wielkiej plyty z obecnymi wynalazkami sztuki budowlanej spod znaku Arbetu, Skanski i innych mistrzow tworzących w tym mieście.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (62)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages