Piątek, 22 stycznia 2021. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Po pierwsze Olsztyn: Jak zagospodarować jeden z najbardziej atrakcyjnych terenów w Olsztynie? Są pomysły [DEBATA]

2017-10-21 19:00:56 (ost. akt: 2017-10-21 21:06:55)
Zdjęcie jest ilustracją treści

Zdjęcie jest ilustracją treści

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Jezioro Ukiel to olsztyńska perełka. Kochają je mieszkańcy, a deweloperzy doceniają, bo widzą w nim szansę na dochodowe inwestycje. W kolejnej debacie Gazety zapytaliśmy, jaki pomysł na to miejsce mają olsztyńscy radni.

Zobacz także: Po pierwsze Olsztyn: w jakim kierunku powinno rozwijać się miasto? Po pierwsze Olsztyn: w jakim kierunku powinno rozwijać się miasto? Radnych Tomasza Głażewskiego i Leszka Araszkiewicza zapytaliśmy o to, w jakim kierunku powinien rozwijać się Olsztyn, jakie mamy atuty i czy, ich zdaniem,...
Zobacz także: Po pierwsze Olsztyn: miasto nie cieszy się dobrą reputacją [film] Po pierwsze Olsztyn: miasto nie cieszy się dobrą reputacją [film] Kraków, Gdańsk, Wrocław i Poznań to miasta wojewódzkie o najwyższej reputacji. W rankingu Premium Brand 2017 stolica Warmii i Mazur znalazła się dopiero...
Zobacz także: Kocia kawiarnia mało kocia Kocia kawiarnia mało kocia Czy kocia kawiarnia, zwycięski projekt olsztyńskiego budżetu obywatelskiego z 2015 roku, działa prawidłowo? Niektórzy mają zastrzeżenia, bo kawiarnia Kici...
Zobacz także: Ustawą dekomunizacyjna ustawą, a w Olszynie szubienice stoją jak stały [FILM, DEBATA] Ustawą dekomunizacyjna ustawą, a w Olszynie szubienice stoją jak stały [FILM, DEBATA] Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej nadal stoi w centrum stolicy regionu. I do dzisiaj nikt nie ma pomysłu na to, co z nim zrobić. Mimo że...
Jezioro Ukiel i jego otoczenie to z jeden z najbardziej atrakcyjnych terenów w Olsztynie. W związku z tym wpływ na jego wygląd chcą mieć nie tylko inwestorzy, ale i mieszkańcy. W czasie debaty „Gazety Olsztyńskiej” zastanawiano się, jak zagospodarować brzegi jeziora, żeby zadowolić obie strony.


W rozmowie, którą poprowadził Igor Hrywna, redaktor naczelny „Gazety Olsztyńskiej” i „Dziennika Elbląskiego”, wzięli udział olsztyńscy radni: Robert Szewczyk z Platformy Obywatelskiej i Marian Zdunek z klubu Ponad Podziałami.
Zdaniem Szewczyka szansą na to, żeby interesy mieszkańców zostały odpowiednio zabezpieczone, są plany zagospodarowania przestrzennego. — To najwyższa forma ochrony przestrzeni — przekonywał radny. I zaznaczył, że szczegółowe dokumenty powinny powstać po tym, jak zaakceptowane zostanie kompleksowe studium zagospodarowania przestrzennego Olsztyna.

Marian Zdunek podkreślał z kolei wyjątkową urodę jeziora Ukiel.
— Takie tereny jak jezioro otoczone lasem to perełki. Takich miejsc powinniśmy bronić i chronić je przed intensywną zabudową, żeby służyły ogółowi mieszkańców.

Radny klubu Ponad Podziałami obawia się, że inwestorzy, do których należą grunty nad jeziorem, będą kierowali się maksymalizacją zysków, a nie troską o przyrodę.

— Pewnie deweloper, jak każdy deweloper, chciałby postawić tam wieżowiec. Sam bym chętnie w takim budynku zamieszkał, przy samym lesie i jeziorach, ale ten teren musi być dostępny społeczeństwu — przekonywał.
Zdaniem Mariana Zdunka inwestor, do którego należą działki nad jeziorem Ukiel, wybuduje prawdopodobnie hotel. Nie oznacza to jednak, że obiekt nie zostanie przekształcony.

— Miejsca hotelowe zostaną sprzedane i zamienione na mieszkania — przewidywał radny. I przypomina, że właśnie po to powstały plany zagospodarowania przestrzennego, żeby takim praktykom zapobiec.
Zapytani o to, czy nie przesadzamy z troską o walory przyrodnicze, z których być może mieszkańcy nie korzystają aż tak chętnie, radni podkreślali, że dbałość o inwestycję i mieszkańców mogą iść w parze. Dowodem na to jest, według Szewczyka, osiedle Łupstych.

— Na tym niewielkim fragmencie otaczającym jezioro udało się pogodzić funkcje zabezpieczające komunikację do jeziora i wokół niego, ale wydzielone zostało także miejsce do zainwestowania pod usługi turystyczne lub inne. Wydzieliliśmy też miejsce pod budowę domów.

Marian Zdunek podkreślił z kolei, że zadaniem samorządowców jest poznać potrzeby mieszkańców i je uwzględnić w planach dla miasta.
Prowadzący debatę Igor Hrywna zapytał radnych, jak — ich zdaniem — będzie wyglądała ordynacja wyborcza w kolejnych wyborach samorządowych. Przypomniał, że PiS przygotowuje kilka zmian. Wśród nich ma być zakaz sprawowania urzędu prezydenta lub burmistrza dłużej niż przez dwie kadencje oraz konieczność startowania z partyjnych list wyborczych.

Zdaniem radnego z klubu Ponad Podziałami, jest to zły pomysł.
— To nie mieszkańcy mnie ocenią, tylko ordynacja. Bo albo zapiszę się do partii, albo jestem poza burtą — powiedział Zdunek.

W odpowiedzi na zapewnienie radnego PO, że jego partia jest obywatelska nie tylko z nazwy i na pewno w razie potrzeby udostępni osobom bezpartyjnym miejsca na swoich listach, Marian Zdunek dodał: — Nawet gdyby jakaś partia zaproponowała mi miejsce na liście, ja tracę swoją osobowość.
Przyczyny planowanych zmian są dla Szewczyka jasne: — W Olsztynie jeszcze nigdy PiS nie wygrał wyborów. Ordynacja zmieni się po to, żeby właśnie mu to umożliwić.
dbp

Jak zagospodarować tereny wokół jeziora Ukiel? To temat wielce drażliwy, bo nad jego brzegami (i innych także) spotykają się sprzeczne często interesy mieszkańców (w tym miasta), właścicieli gruntów, ekologów wreszcie. Dlatego bardzo często zwycięsko z tej plątaniny interesów wychodzą krzaki, które gęsto porastają brzegi naszych mazurskich i warmińskich jezior. Pewne jest jedno. Potrzebujemy dyskusji na ten temat. Dlatego bardzo się cieszę z inicjatywy prezydenta Piotra Grzymowicza, który taką dyskusję właśnie zainicjował. "Gazeta Olsztyńska" z radością udostępni łamy wszystkim, którzy chcą o tym porozmawiać. Nasz cel jest prosty. Chodzi nam o to, aby znaleźć taki kompromis, dzięki któremu wszyscy będziemy zwycięzcami.

Igor HrywnaPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (40) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Lokalny patriota #2368438 | 88.156.*.* 6 lis 2017 17:31

  Dlaczego w Olsztynie tak sie ogranicza, degraduje tereny zielone? Dlaczego pozwala się betonowac, zabudowywać już prawie kazdy wolny skrawek gdzie do tej pory były drzewa, przestrzeń, trawa? Degradacja idzie pełną parą przy Sikorskiego, gdzie ryją wzgórze, na którym powstanie Leroy Merlin, naprzeciwko Eranova pozwolono na budowę bloku wielorodzinnego? Pytam się kto na to pozwala, kto tak bezmyślnie zarządza przestrzenią w mieście???

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Jak zagospodarować ? #2366285 | 88.156.*.* 3 lis 2017 10:07

  A może by tak dla podniesienia atrakcyjności ZABETONOWAĆ ?? I teren otoczyć dziurami archeologicznymi takimi jak ta przy Wysokiej Bramie . Będzie klawo jak cholera

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. jj #2357999 | 79.184.*.* 24 paź 2017 16:10

  szkoda tylko ze pan Zdunek nie zapoznał się z planem zagospodarowania terenu. W tym miejscu nie mogą powstać wieżowce. Zastanawia się kto mu płaci!!! Powstaną hotele, apartamenty, to i turystów będzie więcej, a chyba na tym powinno zależeć nam wszystkim, żeby to miasto zaczęło żyć

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Zostawić w spokoju #2356966 | 80.52.*.* 23 paź 2017 11:55

  Szkoda jeziora, staje się martwe, bez ryb i ptaków.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. olsztyn #2356689 | 37.47.*.* 23 paź 2017 05:25

  Panie redaktorze, proszę jako priorytet w tej dyskusji podjąć temat samego jeziora. Wodniacy z Olsztyna od lat powtarzają, że akwen pierwszy w szczególności a i całe jezioro jest za bardzo eksploatowane i obłożone wszelakiej maści sprzętem pływającym.Podobnie z brzegami. Kwestia czasu i woda straci swoje walory letnich kąpieli. O zaburzonym ekosystemie nie wspominając. Już dziś należy akwen pierwszy przeznaczyć wyłącznie dla jednostek pływających napędzanych siła mięśni i wiatru. A na pozostałych ograniczyć moc i decybele silników a ilość kntrolować stosownie do powierzchni jeziora.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (40)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages