Niedziela, 20 stycznia 2019. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Ustawą dekomunizacyjna ustawą, a w Olszynie szubienice stoją jak stały [FILM, DEBATA]

2017-09-23 10:30:51 (ost. akt: 2017-09-23 10:33:37)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej nadal stoi w centrum stolicy regionu. I do dzisiaj nikt nie ma pomysłu na to, co z nim zrobić. Mimo że ustawa dekomunizacyjna weszła w życie prawie... trzy tygodnie temu.

Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej jest przyczyną sporów olsztyniaków, historyków i przedstawicieli stowarzyszeń. Jedni domagają się wyburzenia „szubienic”, inni chcą zostawić je w spokoju. Co chwila ktoś krzyknie na prawicy: zburzyć pomnik! Obrońcy dzieła Xawerego Dunikowskiego mówią z kolei o tablicach, które wyjaśnią jego historyczny kontekst.

Pomnik jest zabytkiem. A to oznacza, że nie można go zburzyć. W sprawie zagospodarowania tego terenu odbyły się nawet konsultacje, a mieszkańcy chcieli, żeby było to miejsce rekreacyjno-edukacyjne.

Został też ogłoszony konkurs na opracowanie koncepcji oraz projekt budowlany. I dokumenty, które kosztowały 130 tys. zł, w ratuszu już są. Projekt zakłada dwie tablice multimedialne, jest też pozwolenie na budowę.

Brakuje jednak pieniędzy. Pomnika zburzyć czy pokroić jak tort nie można, więc w ubiegłym roku pytaliśmy fachowców, czy przeniesienie go w nienaruszonym stanie byłoby w ogóle możliwe. Jednym z pomysłów był kosztowny, głęboki wykop i przeniesienie obelisku za pomocą dźwigu z kawałkiem ziemi.

Tylko kto zapłaciłby za przeprowadzkę? Na to pytanie odpowiedzi nadal nie ma. A temat szubienic powraca jak bumerang przy okazji np. happeningów zwolenników jego likwidacji. W wyniku ostatniego, pomnik przy al. Piłsudskiego znowu został pomalowany.

Znowu, ponieważ takie przypadki zdarzały się już wcześniej, co dla miasta jest bardzo kosztowne. Zmycie czerwonej farby z części pomnika w październiku ubiegłego roku wyniosło aż 4 tys. zł.

Radny SLD Krzysztof Kacprzycki chciał zostać społecznym opiekunem zabytków i w tej sprawie wysłał pismo do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jakie jest teraz jego stanowisko w sprawie szubienic?

— Trzeba pewne rzeczy usystematyzować. Po pierwsze, konserwator zabytków doszedł do wniosku, że nie jestem godzien, żeby społecznie pełnić tę funkcję, wiec nie rekomendował mnie na społecznego opiekuna zabytków. Za wszystko, co się dzieje z tym pomnikiem, jest odpowiedzialny konserwator, a organem właścicielskim tego miejsca jest gmina Olsztyn. I taki mamy punkt wyjścia — wyjaśniał Kacprzycki w studio naszej telewizji internetowej GO TV.

Radny odniósł się też do sprawy dewastacji pomnika. — To nie jest osoba anonimowa, bo na jednym z olsztyńskich portali został przeprowadzony z nią wywiad — mówił.

Występek ten traktuje krytycznie pod jednym warunkiem. — Rozumiem, że trzeba to miejsce przemienić, żeby pokazywało historię. Miedzy innymi dlatego na jednej z sesji zwróciłem się do prezydenta z interpelacją dotyczącą możliwości zrobienia na tym terenie wystawy służącej do informowania o historii miasta, pomnika i o artyście, który go stworzył — zaznaczył Kacprzycki. — To miejsce nie powinno być parkingiem dla samochodów.

Agnieszka Jabłońska, radna prezydenckiego klubu Ponad Podziałami, uważa, że odpowiedź na pytanie o to, co zrobić z „szubienicami”, jest bardzo trudne. — Czy w momencie, gdy zamkniemy oczy, to historia zniknie? Dzisiaj, z powodu ustawy dekomunizacyjnej, wiele rzeczy się zmienia, ale tak naprawdę to, co się wydarzyło, jest pewnym faktem historycznym i tego się nie zmieni — mówiła Agnieszka Jabłońska.

Jej zdaniem, pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej wrósł w krajobraz Olsztyna. — Nie chciałbym tak do końca decydować o tym, co ma się stać z tym miejscem — stwierdziła.

Dodając, że o zdanie zapytałaby mieszkańców. — Po to, żeby zobaczyć, czy mieszkańcy uważają, że pomnik powinien zostać. A jeśli nie, to trzeba będzie wymyślić coś innego — powiedziała radna.
an

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (69) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ZeX #2356206 | 88.156.*.* 22 paź 2017 12:36

  Oczywiście przenieść na cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej, a na tym miejscu postwic pomnik braci Kaczyńskich.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. hehe #2337628 | 176.97.*.* 27 wrz 2017 13:15

  zniszczyć to dziadostwo a w zamian zrobić garaż podziemny z pięknym skwerkiem na szczycie i kawiarenka w stylu włoskim!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. NIE dla szubienic!!! #2335607 | 81.190.*.* 24 wrz 2017 21:42

  17 września, roku pamiętnego, wróg napadł na Polskę z kraju sąsiedniego…

  Ocena komentarza: warty uwagi (20) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. jak #2335583 | 88.156.*.* 24 wrz 2017 21:18

   przecież to Ruscy nie pozwolili Polskiej armii obronić tych ziem w 1918 i 1939 i wyzwolić w 1945, a teraz pomniki??????

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Zen #2335392 | 94.254.*.* 24 wrz 2017 15:46

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Witaj Kurpiu na Warmii. Od kiedy tu przyjechaleś to coś popsułeś lub " zabrałeś". Domy okrywasz styropianem. Bruk asfaltujesz. W układzie z Arbetem i rektorasem "bunkry" budujesz. Prezydentos z PZPR tego nie zrobi, a Jabłonka która ma swoją posadę dzięki JCZM? Zobaczcie kto powołał "jej" szkołę. Kto był członkiem jej fundacji. Łol.sz.y.s.k.a ośmiornica.

  Pokaż wszystkie komentarze (69)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages