Wtorek, 25 września 2018. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

Jak będą wyglądały brzegi olsztyńskich rzek i jezior? Miasto zaprasza do dyskusji

2017-10-13 16:30:00 (ost. akt: 2017-10-13 14:23:37)

Autor zdjęcia: Urząd Miasta/Marcin Kierul

W sobotę 14 października o godzinie 12:00 na plaży miejskiej odbędzie się pierwsze spotkanie z mieszkańcami, na którym poruszony zostanie temat zagospodarowania brzegów olsztyńskim rzek i jezior. Nasza redakcja wybiera się na miejsce. Obszerną relację z wydarzenia znajdziecie w poniedziałkowej gazecie i wydaniu online.

Temat olsztyńskich akwenów wodnych wzbudza wiele kontrowersji. Powstające planty łączące Park Podzamcze, Park Centralny i Placu Jedności Słowiańskiej, czy budowa CRS Ukiel wywołała wiele kontrowersji.

Teraz zagospodarowaniem brzegów olsztyńskich rzek i jezior miasto chce zainteresować Olsztyniaków: — Zdanie mieszkańców jest dla nas bardzo ważne. Staramy się jak najczęściej angażować olsztynian w istotne sprawy miasta — przekonuje prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. Dlatego miasto przy pomocy ekspertów z dziedziny planowania przestrzennego i partycypacji obywatelskiej przygotowało konsultacje społeczne dotyczące wąskiego wycinka dokumentu, związanego zagospodarowaniem przestrzeni wokół jezior i rzek w Olsztynie. W przeprowadzeniu konsultacji pomogą przedstawiciele doświadczonej organizacji pozarządowej Federacji FOSa Olsztyn.

Wśród zaplanowanych wydarzeń są m.in. spotkania warsztatowe, spotkania z ekspertami oraz dyskusje. Inauguracja odbędzie się w sobotę (14 października) o 12:00 na plaży miejskiej.

Nad Ukielem powstanie mobilny punkt konsultacyjny, a urzędnicy będą zachęcać do rozmów i dyskusji. Zaplanowano też edukację przez zabawę. Pomoże w tym grupa kuglarska, która do zabawy porwie najmłodszych olsztynian.

Konsultacje będą próbą wypracowania kompromisu pomiędzy rozbieżnymi wizjami co do przyszłego zagospodarowania nabrzeży olsztyńskich jezior. Mają pomóc w stworzeniu wizji, która uwzględnia interesy deweloperów chcących realizować inwestycje o znacznych gabarytach i przyrodników chcących pozostawić tereny nadjeziorne jako niezagospodarowane, z chronionymi siedliskami.

W szerszej perspektywie konsultacje dotyczące jezior i rzek to sposób zachęcenia mieszkańców do partycypacji w istotnych sprawach miasta oraz do zainteresowania olsztynian polityką miasta w temacie zagospodarowania przestrzennego.

Przypomnijmy, że Urząd Miasta jest w trakcie aktualizacji "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Olsztyna", dużego dokumentu związanego z zagospodarowaniem przestrzennym Olsztyna. Chcąc zainteresować tematem mieszkańców, miasto przystąpiło do ogólnopolskiego projektu "Przestrzeń dla partycypacji", w ramach którego otrzymało wsparcie merytoryczne oraz finansowe.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (37) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kajakarz #2353505 | 37.47.*.* 18 paź 2017 13:10

  należy połączyć kanałem jez. Krzywe z Kortowskim. Oba akweny zyskają bardzo dużo na atrakcyjności. Powstałyby szlaki żeglarskie z Gutkowa i Łupstychu do Kortowa, oraz kajakowy dalej Kortówką do Łyny.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Jakub #2351373 | 15 paź 2017 17:39

  Na jez. Krzywym w pierwszej kolejności należy skończyć ze snobistycznymi fajerwerkami. Dla głupiej frajdy ludzi z krzywym ego płoszy się cudem ocalałe tam ptactwo. Podczas tych idiotycznych imprez biedne kaczuszki głowy pod wodę chowają. Kto wydaje na takie głupoty zgodę? Kiedyś z okolic przeniesiono tor motocrossowy w trosce o spokój zwierząt. Obecna władza takie szczegóły ma w nosie. Wieś się bawi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Jakub #2351366 | 15 paź 2017 17:32

  Betonowanie wszystkiego z ekologią nic wspólnego nie ma i jest ciężkim przestępstwem przeciw naturze.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. max #2351082 | 81.190.*.* 15 paź 2017 10:21

  Zacząć od sprzątania, regularnie sprzątać , usuwać powalone drzewa, likwidować nielegalne siedliska, ogrodzenia itd.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Jak będą wyglądały ??? #2350562 | 88.156.*.* 14 paź 2017 13:41

  Zapewne jak wszystko w Olsztynie . Będą ZABETONOWANE a więc będą wyglądały przecudownie tak jak większość Olsztyna po jednej kadencji betoniarza

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (37)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages