Wtorek, 24 listopada 2020. Imieniny Emmy, Flory, Romana

Po pierwsze Olsztyn: miasto nie cieszy się dobrą reputacją [film]

2017-07-22 17:00:23 (ost. akt: 2017-07-22 11:47:37)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Kraków, Gdańsk, Wrocław i Poznań to miasta wojewódzkie o najwyższej reputacji. W rankingu Premium Brand 2017 stolica Warmii i Mazur znalazła się dopiero na 11. miejscu. Niewielu Polaków poleciłoby też znajomemu odwiedziny Olsztyna.

Ranking przygotowała Fundacja na rzecz Reputacji Marki „Premium Brand”. Powstał na podstawie wyników ogólnopolskiego badania opinii, zrealizowanego wśród osób znających dane miasto.

Respondenci oceniali miasta w pięciu wymiarach: zaufanie (miasto, na którym można polegać), referencja (miasto, które można polecić znajomym), atmosfera medialna (o tym mieście mówi się źle w mediach), zaangażowanie społeczne i miasto jako pracodawca.

Miastami wojewódzkimi (w rankingu jest ich 18) o najwyższej reputacji są Kraków, Gdańsk, Wrocław i Poznań. Z kolei najczęściej odwiedzanym i rekomendowanym przez Polaków miastem w ostatnim roku była Warszawa, a zaraz za nią Gdańsk i Kraków.

Olsztyn plasuje się na 11. miejscu i jest m.in. za Szczecinem, Łodzią i Bydgoszczą. Odwiedziny stolicy kraju poleca 15 proc. ankietowanych, stolicy Warmii i Mazur 3 proc., co plasuje ją na 14. miejscu (za Olsztynem jest Bydgoszcz, Kielce, Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra).

Między innymi ten temat poruszono w programie „Po pierwsze Olsztyn” w studio naszej telewizji internetowej GO TV. Gośćmi Igora Hrywny, redaktora naczelnego „Gazety Olsztyńskiej” i „Dziennika Elbląskiego”, były niezrzeszone radne olsztyńskiej Rady Miasta: Danuta Ciborowska i Maja Antosik.
— Duży wpływ na tę ocenę ma również to, że Olsztyn jest ciągle rozkopany, a ludzie narzekają na korki — stwierdziła Maja Antosik. — Będąc turystką również nie chciałabym spędzać tutaj urlopu, czekałabym na zakończenie wszystkich remontów.

Zdaniem Danuty Ciborowskiej, słaba ocena rankingowa bierze się stąd, że miasto nie rozwija się jednocześnie w kilku dziedzinach. — Od kilku lat Olsztyn jest ukierunkowany tylko na inwestycje, które są bardzo potrzebne, ale brakuje nam zrównoważonego rozwoju — powiedziała radna.

Co prawda mamy nową plażę miejską nad jeziorem Ukiel, jednak... — ...oprócz turystów musimy też zadbać o olsztynian — stwierdziła Danuta Ciborowska. — Ważne jest to, by to mieszkańcy Olsztyna przez cały rok zastawiali tutaj pieniądze. Na marginesie dodać należy, że zarobki u nas są za małe.

Z kolei olsztyńską kulturę porównała do tej w Lublinie. — Moja siostra, która mieszka w Lublinie, zwróciła uwagę na to, że na olsztyńskiej starówce trzeba za wszystko płacić, również za kulturę. Z kolei na Krakowskim Przedmieściu w Lublinie imprezy są bezpłatne. Dzięki temu uczestniczy w nich wielu mieszkańców z dziećmi — powiedziała radna Ciborowska.

— To w jakim kierunku powinien rozwijać się Olsztyn? — zapytał Igor Hrywna.
— Turystyka jest sezonowa, więc musimy skupić się na działalności całorocznej — odpowiedziała Maja Antosik. — Trzeba więc ożywić starówkę, by odwiedzali ją mieszkańcy, i to przez cały rok. Mamy plażę, za chwilę będzie nowa plaża nad Skandą, ale brakuje nam starówki. Tam się nic nie dzieje, a jak już odbywają się jakieś imprezy, to są one płatne.
mp


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (78) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kris #2293889 | 188.125.*.* 24 lip 2017 10:04

  Oto Olsztyn. Kolega poszedł się przejść nad żbikiem. Kilku dresów sprało mu bez powodu gębę. Na kilka tygodni jest wyłączony z pracy, bo jak nie będzie obsługiwać klientów. Zero policji w miejscu, gdzie są tłumy ludzi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Jakob #2293884 | 188.125.*.* 24 lip 2017 10:00

  Olsztyn jest OK. Ludzie też są w porządku. Mołgoby się tu żyć całkiem dobrze. Jedyny problem to urzędnicy. Tych bym rozpędził. Traktują każdego jak intruza przeszkadzającego w piciu kawy. Przeszkadzają w inwestycjach, utrudniają prowadzenie firmy. Stąd mamy na wszystko najwyższe ceny w kraju, najwyższe bezrobocie i najniższe wynagrodzenia. Rozpędzić to całe dziadostwo.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. nordyk #2293867 | 178.235.*.* 24 lip 2017 09:42

  kiedy zostanie wprowadzony porządek na targowisku na grunwaldzkiej z tymi pijakami ćpunami

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Hryn #2293780 | 83.9.*.* 24 lip 2017 08:06

   Arbuzowy cytat to - kasa, kasa, kasa dla mnie !

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. aro #2293553 | 95.160.*.* 23 lip 2017 20:32

   Olsztyn to taki drugi Ciechocinek, miasto dla starych babć i dziadków. Tutaj młodzi ludzie nie maja czego szukać, zero nowych inwestorów, zero nowych NORMALNYCH miejsc pracy - normalnych czyli nie w galerii, za 1400 zł na umowę śmieciową i dla studenta. Około 30 moich znajomych w ciągu ostatnich 3 lat opuściło Olsztyn, wyjechali za pracą do Warszawy, Poznania, Gdańska, zagranice itd. Olsztyn potrzebuje zmian a pierwszą zmianą będzie wywalenie na zbity pysk tego nieudacznika grzybowicza. Nigdy więcej żadnych grzybowiczów i cześków. Olsztyn potrzebuje młodej krwi z inną wizją niż Ciechocinek.

   Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (78)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages