Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Kolejne drzewa zniknęły z mapy Olsztyna. Nikt nie przyznawał się do wycinki [ZDJĘCIA]

2020-02-27 18:05:23 (ost. akt: 2020-02-27 18:20:38)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Nikt nie przyznawał się do wycinki 40 drzew, które rosły naprzeciw Aquasfery. Spółdzielnia wskazywała miasto, a ratusz... rozkładał ręce. Okazało się, że winę za zamieszanie odpowiadają tramwaje. I ustawa o wycince, która pozwala na samowolkę.

Kolejne drzewa zniknęły z mapy Olsztyna. Tym razem pod topór poszło 40 drzew z al. Piłsudskiego. Zostały wycięte ze skweru naprzeciwko Aquasfery. O wycince zaalarmowali nas czytelnicy i okoliczni mieszkańcy.

— Przez lata prosiłam, żeby wyciąć topolę, która rośnie przed moim oknem. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Pojezierze” rozłożyła ręce, bo drzewo rośnie na terenie miasta. Pisaliśmy więc do miasta, ale topola została nietknięta. Gdy mocno wieje, drzewo słania się na nasz blok. Boję się, że się przełamie i narobi szkód — opowiada kobieta, która mieszka przy alei Piłsudskiego 58. — Gdy przyjechała ekipa wycinająca drzewa, byłam przekonana, że w końcu problem z topolą się rozwiąże. Niestety zaczęli wycinać wszystkie drzewa, które rosną wokół. Nasza pechowa topola została. Nie rozumiem tego… Dwa piękne świerki poszły w zapomnienie. Rosła tu też śliwa i kilka topoli. Łącznie 40 drzew raptem zniknęło sprzed naszych okien. Lubiliśmy je, bo osłaniały nas przed ruchliwą ulicą. Nikomu nie zagrażały. Ale zostały skreślone. Dlaczego?

Zobacz także: Sprawdziliśmy dla was: dlaczego w centrum Olsztyna wycinają drzewa? [ZDJĘCIA] Sprawdziliśmy dla was: dlaczego w centrum Olsztyna wycinają drzewa? [ZDJĘCIA] W środę (26 lutego) od rana przy ul. 1 Maja w Olsztynie trwała wycinka drzew. Zadzwonił do nas czytelnik, aby zapytać, czy ma to związek z planowaną inwestycją,...
Kto wziął się za wycinkę? Odpowiedź na to pytanie okazała się zagadką. Gdy dzwonimy do Spółdzielni Mieszkaniowej „Pojezierze”, okazuje się, że to nie ona jest za to odpowiedzialna.

— To miasto wycina drzewa — odpowiada nam Daniel Zaniecki, kierownik działu zieleni osiedla Kormoran. — W ten sposób przygotowuje teren pod budowę linii tramwajowej i ścieżki rowerowej.

Zaczynamy więc drążyć temat. O wycinkę pytamy ZDZiT. — ZDZiT nie oznaczał drzew we wspomnianym miejscu — otrzymujemy odpowiedź od Michała Koronowskiego, rzecznika. — ZDZiT nie posiada także informacji o ewentualnej wycince, które miałaby tam zostać przeprowadzona. Informacji należy zaczerpnąć w ratuszu.

Tak też robimy. Ale tu też trudno o konkrety.
— Po zdjęciach z tego miejsca widzę, że to teren wspólnoty mieszkaniowej — odpowiada nam Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta. — Proponuję więc zapytać mieszkańców, kto w ich imieniu administruje tym terenem i zadać pytania o powody wycinki do zarządcy.

Zanim pojedziemy na miejsce wycinki, idziemy do Wydziału Środowiska, który zajmuje się drzewami w mieście. Ale tam też nikt nie wie o sytuacji na al. Piłsudskiego. Nawet pokazujemy na mapie miejsce, gdzie toczy się akcja. Urzędniczki są zdziwione. Dlatego jedziemy na miejsce wycinki i rozmawiamy z mieszkańcami. Dowiadujemy się, że pobliskimi blokami nie zarządza wspólnota, ale spółdzielnia. A drzewa znikają z terenu miasta. Innego zarządcy zieleni tu nie ma.

Mieszkańcy dokładnie pokazują nam, gdzie kończy się trawnik spółdzielni, a gdzie zaczyna teren miejski. Drzewa właśnie tam rosną. A właściwie rosły. Fachowcy tną, aż wióry lecą. O szczegóły pytamy więc drwali. Ci też mówią, że to miasto zleciło im wycinkę. Zatem jakie miasto? Gdy raz jeszcze pytamy ratusz o wycinkę, zagadka się rozwiązuje.

— Drzewa wycina MPEC. W tym miejscu trzeba wymienić miejską sieć ciepłowniczą. Jest to konieczne ze względu na plany poprowadzenia tędy nowej linii tramwajowej. W innym wypadku umiejscowienie rur kolidowałoby z tym przedsięwzięciem. Lepiej zrobić to teraz, niż potem działać, gdy pojawią się już tory — przeprasza za pomyłkę Marta Bartoszewicz.

I dodaje: — Zamieszanie z informacją jest wynikiem zmiany przepisów dotyczących wycinki drzew. Do niedawna każde wycięcie drzewa wymagało uzyskania zezwolenia z urzędu gminy. Obecnie przepisy te zostały nieco złagodzone. Właściciel terenu może je wycinać, jeśli ich obwód jest mniejszy niż 50 cm. Teren, o którym mowa, należy do miasta. MPEC też jest spółką miejską. Dlatego samodzielnie może decydować o wycince, jeśli jest ona niezbędna do przeprowadzenia prac.

Budowa nowej linii tramwajowej rozpocznie się prawdopodobnie jesienią.

ADA ROMANOWSKA
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (90) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Claudia Klein #2892426 | 185.189.*.* 23 mar 2020 23:20

  Witam i witam w Spotcap Global Loan Services, nazywam się Claudia Klein, jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem ds. Pożyczek. Czy naprawdę potrzebujesz wsparcia finansowego? potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli twoja odpowiedź brzmi „tak”, radzę skontaktować się z moją firmą za pośrednictwem | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i mieć pożyczkę na koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ zapewniamy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczki osobiste, pożyczki biznesowe i wiele innych), oferujemy pożyczki zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 milionów euro. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów kredytowych. Wiemy, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było ogromnym problemem Dla osób, które mają problem finansowy i potrzebują jego rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem kredytu kapitałowego w swoich lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na duże zainteresowanie stopa, niewystarczające zabezpieczenie, stosunek zadłużenia do dochodu, niska ocena wiarygodności kredytowej lub z jakichkolwiek innych powodów Nigdy więcej czasu oczekiwania ani stresujących wizyt w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz uzyskać pożyczkę i dokończyć swoje transakcje, kiedykolwiek i gdziekolwiek jej potrzebujesz Świadczymy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku pytań / pytań? - Wyślij wiadomość e-mail do | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | I Natychmiastowa odpowiedź. Twoja rodzina, przyjaciele i koledzy nie muszą wiedzieć, że masz mało gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę. Twoja wolność finansowa jest w twoich rękach!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. REK #2877825 | 176.221.*.* 29 lut 2020 11:45

  Ciekawe ile wytną lasu nad jeziorem Łańskim w Rybakach gdzie katabas wspólnie z developerem pobuduje nowe osiedle i pięciopiętrowy ogromny hotel. BROŃMY PRZYRODĘ

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Tere-ka #2877643 | 83.9.*.* 28 lut 2020 21:00

  Na Malborskiej na dojeździe do stacji krwiodawstwa też wycieli dwa klony. Podobno na wniosek właściciela garażu - samowoli budowlanej. Kto to weryfikuje???

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Ancka #2877612 | 83.5.*.* 28 lut 2020 19:56

  cały dzień wycinali i to bardzo intensywnie i szybko. Szkoda ….

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. 4148 #2877559 | 80.52.*.* 28 lut 2020 17:41

  Podli biurwokraci nienawidzą życia pod żadną postacią. Drzewa, zwierzęta czy ludzie - wszystko zniszczyć, zabić, wyciąć. Tak, to ich cieszy, a potem p@#%lą że dla rozwoj, dobra czy bezpieczeństwa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (90)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages