Poniedziałek, 20 stycznia 2020. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Z Dajtek na dworzec pociągiem, czyli co z koleją miejską w Olsztynie? [SONDA]

2019-03-09 19:05:39 (ost. akt: 2019-03-09 19:14:11)
Pociągiem do pracy

Pociągiem do pracy

Autor zdjęcia: Karol Kiłyk

Czy pociągiem, tak samo jak komunikacją miejską, można dojechać do pracy? Można! Sprawdziliśmy: taki przejazd z olsztyńskich Dajtek na dworzec kolejowy zajmuje kilka minut. Autobusem miejskim jest to nawet 45 minut!

Ile zajmuje dojazd do pracy samochodem z Dajtek? W godzinach szczytu do centrum Olsztyna można dojechać w kwadrans. Podróż autobusem na dworzec główny, jeśli wybierzemy linię nr 107, zajmie nawet 45 minut. Gorzej, jeśli po drodze czekają nas przesiadki.

Sprawdziliśmy, ile podróż na trasie Dajtki — dworzec PKP zajmie pociągiem.
— Już kolejny raz jadę — mówi pasażerka, którą spotkaliśmy na peronie. — Jest wygodnie i szybko.

Godzina 9.11. Pociąg przyjeżdża punktualnie. Od razu przed moimi oczami stają wspomnienia z Londynu, gdzie do centrum z północnych dzielnic dojeżdżałam głównie koleją miejską. To była znakomita alternatywa dla korków i długich tras autobusów.

Na olsztyński dworzec docieram w 4 minuty, choć według rozkładu czas przejazdu może wynieść 6 minut. Poranne korki widziałam jedynie z okna pociągu. Dłużej zajęło mi pokonanie pieszo trasy z dworca do redakcji przy Partyzantów.
W dodatku podróż koleją jest odprężająca. Bo kolej też się zmienia — dojechałam do pracy nowym składem. — Wie pani, jeszcze niewiele osób wsiada, ale widać, że ludzie interesują się tymi połączeniami — mówi konduktor.

Bilet mogę kupić w pociągu. Koszt biletu normalnego: 4 zł (bilet normalny komunikacji miejskiej kosztuje 3 zł). Ale liczy się czas. W cztery minuty do domu? Jeszcze do niedawna mieszkańcy Dajtek mogli o tym tylko pomarzyć. A czy spełni się marzenie o kolei miejskiej?

— Jesteśmy otwarci na propozycje i chętni do współpracy — mówi Anna Nowak, rzeczniczka Przewozów Regionalnych oddziału w Olsztynie. — Kolej miejska wpisuje się w koncepcję inteligentnych miast, czyli Smart City, która zakłada podnoszenie jakości życia mieszkańców. Rozwiązaniem jest na przykład wspólny bilet, który by obowiązywał zarówno na komunikację miejską, jak i kolejową. W tym momencie jednak to kwestia przyszłości, ale jednocześnie niczego nie wykluczamy.

Anna Nowak zaznacza, że organizacja wspólnego biletu czy dodanie usług Polregio do karty miejskiej leży po stronie miasta. Przewoźnik jest tylko dostawcą usługi.

Zapytaliśmy w ratuszu. — Jesteśmy otwarci na rozmowy na ten temat, jednak elementem niezbędnym do uruchomienia kolei miejskiej jest infrastruktura, której niestety wciąż nie ma. Chodzi o przystanki w śródmieściu (jest budowany — red.), na Likusach i w Gutkowie — mówi Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta w Olsztynie.

Trzeba też przypomnieć, że perony na Dajtkach i w centrum powstały dzięki modernizacji linii kolejowej z Olsztyna do Działdowa. Zatrzymują się tu pociągi regionalne jeżdżące z Olsztyna do Iławy i Olsztynka. To nie koniec, bo już niedługo będzie można dojechać pociągiem do centrum.

— Planujemy, że od czerwca podróżni skorzystają z nowego przystanku „Olsztyn Śródmieście” — mówi Martyn Janduła z zespołu prasowego PKP PLK. — Powstała już konstrukcja peronu o długości 150 m. Wykonawca wkrótce przystąpi do montażu antypoślizgowej nawierzchni, która zapewni bezpieczne wsiadanie i wysiadanie. Dobra obsługa podróżnych będzie po montażu ławek, wiaty, gablot informacyjnych i nagłośnienia. Przystanek będzie przystosowany do obsługi osób o ograniczonej możliwości poruszania się — wylicza Janduła.


I dodaje: — Dzięki budowie nowych przystanków i modernizacji dotychczasowych poprawiamy atrakcyjność linii, co stwarza warunki do uruchomienia większej liczby pociągów, co jest już zadaniem organizatora transportu.

Katarzyna Janków-Mazurkiewicz


Od autorki:
Liczę, że kolej miejska stanie się rzeczywistością. Dzięki temu mieszkańcy mogliby komfortowo dojeżdżać do centrum Olsztyna. I nie chodzi wyłącznie o Dajtki, ale także o Gutkowo czy wręcz sąsiadujące z Olsztynem miejscowości. Ja jestem za. I to bardzo! Przekonała mnie o tym wyprawa komunikacją miejską z centrum na Dajtki. Po godzinie 17, z przesiadką, podróż zajęła ponad 50 minut. W czasie oczekiwania na kolejny autobus zmarzłam, przewiało mnie i w końcu dopadło mnie przeziębienie. Pociągiem byłabym na miejscu w kilka minut. Gdyby tylko jeszcze tych pociągów było więcej w rozkładzie... Na razie połączenia nie za bardzo zgadzają się z moim harmonogramem pracy, ale mam nadzieję, że w przyszłości i to się zmieni.

Czy Olsztyn potrzebuje kolei miejskiej?
pokaż wyniki »
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (41) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kiero #2699809 | 95.160.*.* 18 mar 2019 22:59

  albo mi się zdawało, albo na 1 Maja peron budują

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. dercy lyne #2695699 | 66.160.*.* 11 mar 2019 12:23

  Nazywam się Darci Lyne. To bardzo szczęśliwy dzień w moim życiu, dzięki pomocy, którą dr .nosakhare dał mi, aby pomóc mi odzyskać mego byłego męża ze swoim zaklęciem miłości i magii. Byłem żonaty przez 6 lat i to było tak straszne, ponieważ mój mąż naprawdę oszukiwał i szukał rozwodu, ale kiedy natknąłem się na Dr..nosakhare e-mail w Internecie o tym, jak pomógł tak wielu ludziom uzyskać ich ex powrotem i pomóc naprawić związek i sprawić, by ludzie byli szczęśliwi w swoim związku. Wyjaśniłem swoją sytuację, a potem szukałem jego pomocy, ale ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu powiedział mi, że pomoże mi w mojej sprawie i że teraz świętuję, ponieważ mój mąż całkowicie zmienił się na lepsze. Zawsze chce być przy mnie i nie może nic zrobić bez mojej teraźniejszości. Naprawdę cieszę się z mojego małżeństwa, co za wspaniałe świętowanie. Będę nadal zeznawał w Internecie, ponieważ Dr ..nosakhare jest prawdziwym spellcasterem. POTRZEBUJĘ POMOCY? KONTAKT   -Email- blackmagicsolutions95@gmail.com możesz również dodać go na Whats-app: +2349083639501 On jest jedyną odpowiedzią na twój problem i sprawia, że ​​czujesz się szczęśliwy w swoim związku. Jest także doskonały w twoim związku. chcesz swoje ex powrotem? ambicja polityczna? Bezdzietne rozwiązanie problemu? Rozwiązanie problemu finansowego? Słaby erekcja i szybki wytrysk? rozwiązanie choroby i chorób organizmu Wszystkie typ rozwiązania problemu przez astrologię? Rozwiazanie problemu rozwiazania?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Do redakcji #2695496 | 37.47.*.* 10 mar 2019 18:47

  Proszę napisać jeszcze jakie będzie opóźnienie tych pociagow....

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Nolek #2695484 | 37.47.*.* 10 mar 2019 18:11

  Na takim zadupiu pgr tylko riksze pasują

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Nolek #2695483 | 37.47.*.* 10 mar 2019 18:11

  Na takim zadupiu pgr tylko riksze pasują

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (41)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages