Wtorek, 18 grudnia 2018. Imieniny Bogusława, Gracjana, Laury

Sąd przywrócił ul. Dąbrowszczaków w Olsztynie. Prezydent zażąda zwrotu kosztów?

2018-11-29 11:56:45 (ost. akt: 2018-11-29 14:40:47)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Naczelny Sąd Administracyjny przywrócił nazwę ul. Dąbrowszczaków (dziś Erwina Kruka). Wcześniej podobną decyzję podjął w sprawie ulic Pstrowskiego i Poznańskiego.

Ustawa dekomunizacyjna nakazująca likwidację w przestrzeni publicznej nazw i symboli propagujących komunizm i innych systemów totalitarnych nałożyła ten obowiązek na samorządy. Miały się z niego wywiązać do 2 września 2017 roku. Ale decyzję o tym, kto może pozostać, a kto musi zniknąć podjął IPN.

Jeżeli samorządy nie zmieniły patronów, ma to zrobić — według wskazań IPN — wojewoda. 
W grudniu ubiegłego roku wojewoda Artur Chojecki zarządzeniem zastępczym zmienił nazwę ulicy Dąbrowszczaków na Erwina Kruka. Radni zaskarżyli tę decyzję do WSA. Na początku kwietnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie uchylił decyzję wojewody.

Na rozprawie w olsztyńskim WSA wyrok w sprawie Dąbrowszczaków uzasadniała sędzia Katarzyna Matczak. Przyznała, że wojewoda działał zgodnie z ustawą dekomunizacyjną. Zakwestionowała natomiast uzasadnienie IPN, który uznał dąbrowszczaków za symbol komunizmu. Podkreśliła, co wynika z przekazów historycznych, że tylko 40 proc. członków XIII Brygady im. Jarosława Dąbrowskiego (walczącej podczas wojny domowej w Hiszpanii po stronie republiki) stanowili komuniści. Pozostali byli ochotnikami, socjalistami, związkowcami i robotnikami. Ludzie ci po wojnie nie brali udziału jako organizacja w budowie nowego ustroju, ponieważ brygada działała w latach 1936-1939. Zaangażowały się tylko jednostki. Trudno by odium spadało na 5 tys. osób walczących z faszyzmem.


Zobacz także: NSA przywrócił Poznańskiego i Pstrowskiego NSA przywrócił Poznańskiego i Pstrowskiego Jak się dowiedzieliśmy Naczelny Sąd Administracyjny przywrócił stare nazwy dwóch olsztyńskich ulic: Pstrowskiego i Poznańskiego.
Wojewoda Artur Chojecki skorzystał z przysługującego mu prawa i odwołał się do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy oddalił skargę kasacyjną — dowiedziała się nasza dziennikarka. Tym samym wraca nazwa ulicy Dąbrowszczaków.

— Jeśli po konsultacji z prawnikami okaże się, że możemy żądać zwrotu kosztów związanych ze zmianą nazwy, na pewno o to wystąpię — powiedział Gazecie Olsztyńskiej Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Radny Łukasz Łukaszewski komentuje: "Wojewoda zmienił nazwę ulicy niezgodnie z prawem i powinien ponieść tego konsekwencje".

>>> Przeczytaj uzasadnienie orzeczenia WSA

***

Przypomnijmy, że Naczelny Sąd Administracyjny przywrócił także stare nazwy dwóch olsztyńskich ulic: Pstrowskiego i Poznańskiego.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (197) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dercy lyne #2645555 | 66.160.*.* wczoraj, 16:21

  Cześć, mam na imię Darci Lyne, jestem z New Jersey, USA. Przeczytałem online komentarz dziennikarza z Los Angeles, który ujawnił, w jaki sposób trwale wyleczył słabą erekcję i szybki wytrysk 2 miesiące po opuszczeniu go przez jego żonę, a także powiedział, że doktor NOSA sprawia, że ​​jego była żona wraca po 2 latach rozłąki. Skontaktowałem się z tym samym dr NOSA z powodu moich wyzwań w życiu, mam te Potężne Intencje, że rzeczy będą działać dla mnie, wierzyłem w świadectwa, które udowadniają prawdziwe życie. Zdałem sobie sprawę, że dobrze byłoby się z tym podzielić, ponieważ wiem, że to zainspiruje innych. Miałem takie szczęście, że spotkałem się z CZARNYMI MAGICZNYMI SPELLAMI  Caster osobistego kontaktu -Email dr.nosakhare@gmail.com Nie jestem pewien, czy mógłbym to zrobić bez niego. Poddałbym się i uwierzył, że ponieważ mój mąż widział kogoś innego, a on powiedział, że skończyliśmy. Po tym jak dr NOSA zjadł zaklęcie Magicznej Miłości, mój mąż zadzwonił do mnie na telefon komórkowy i wrócił do domu. Dziękuję bardzo za przywrócenie męża do domu po 3 latach separacji. Jesteśmy wiecznie zadłużeni. dziś świadczę z radością i szczęściem dla świata ... również, możesz WhatsApp z nim 2349083639501 * Love Spells Win-Back Ex kochanek * Zaklęcie magiczne sukcesu i promocji * Talizman - GWIAZDA BIZNESU * oddziały - HAK OCHRONNY * Przekleństwo   Rozwiazanie problemu rozwiazania?   rozwiązanie choroby i chorób organizmu   ambicja polityczna? * duchowe oczyszczenie * magia płodności - OWOCE KOBIET * dekretowanie magii, SPELL LOTTERY i WIN-GAMES SPELL KONTAKT -Email dr.nosakhare@gmail.com możesz również dodać go na Whats-app: 2349083639501 https://blackmagicpowerso lutions.wordpress.com

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Centrysta Z. #2645530 | 178.235.*.* wczoraj, 15:44

  Wróciła normalność ,odetchnąłem z ulga -tak trzymać .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Karol #2638372 | 188.147.*.* 6 gru 2018 19:48

  Widział,że sąd i poszedł.Polski sąd,niemiecki post,włoskie nabożeństwo to wszystko błazeństwo.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Dąbrowszczaków #2636797 | 5.172.*.* 4 gru 2018 11:18

  Jak walczyli z faszystami w Hiszpanii to już nie są wygodni dla pisu. Wszyscy wiedzą, że pis chroni nacjonalistów i skrajną prawicę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. zdroworozsadkowy #2636608 | 89.228.*.* 3 gru 2018 20:48

   paradoksem jest to, że ustawa dekomunizacyjna wchodzi w zycie a w calej europie i Polsce szerzy sie komunizm, socjalizm i lewactwo.... to tak jakby w cukierni zakazac sprzedazy slodyczy

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (197)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages