Wtorek, 18 grudnia 2018. Imieniny Bogusława, Gracjana, Laury

Tramwaje od dwóch lat jeżdżą po olsztyńskich ulicach

2017-12-04 07:00:00 (ost. akt: 2017-12-03 15:46:37)
W Olsztynie ogłoszono kolejny przetarg na tabor tramwajowy

W Olsztynie ogłoszono kolejny przetarg na tabor tramwajowy

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

To już prawie dwa lata, odkąd po ulicach Olsztyna jeżdżą tramwaje. Wśród ich przeciwników są najczęściej kierowcy, ale nie brakuje też zwolenników tej formy transportu, choć nie wszędzie tramwaj dociera. Czas na podsumowania.

Olsztyn jest drugim miastem w Polsce — po Poznaniu — z tramwajami firmy Solaris. MPK Olsztyn chwali je i mówi o bezproblemowej obsłudze pojazdów. Z tym jest jednak różnie, bo na początku pojawiały się kłopoty z elektroniką.
Tramino są najszerszymi tramwajami w Polsce. Mają 2,5 metra szerokości, z układem siedzeń 2 plus 2. Producent postarał się również o bardzo niski współczynnik hałasu. Dzięki temu po Olsztynie jeżdżą najcichsze tramwaje na rynku.

Ta inwestycja odmieniła stolicę Warmii i Mazur. Część linii autobusowych zlikwidowano, część zmieniła trasy, co nie podobało się sporej grupie mieszkańców. Jednak dzięki częściowemu otwarciu rynku przewozów na prywatne spółki autobusowe, Olsztyn mógł się pozbyć starszego taboru. Dziś zatem trudno znaleźć stare autobusy na ulicach Olsztyna.


Co przemawia za tramwajami? Na pewno czas eksploatacji. W ich przypadku to minimum 25 lat. Autobusy trzeba wymieniać maksymalnie co 6-7 lat.

W Olsztynie ogłoszono też kolejny przetarg na tabor tramwajowy. Ratusz planuje zakup 12 nowych tramwajów. W poprzednim przetargu na udział zdecydował się wyłącznie Solaris w konsorcjum ze Stadlerem. Cena jednak okazała się za wysoka i przetarg został unieważniony.

Olsztyńskie tramwaje chwalą też radni, choć przyznają, że minusów nie brakuje.
— Korzystam z nich. Jak są, to trzeba jeździć — mówi Maciej Tobiszewski, olsztyński radny PiS. — Niektóre rzeczy trzeba było jednak przemyśleć wcześniej. Przed nami budowa drugiej linii. Nie jestem jednak przekonany, czy ta inwestycja do końca się opłaci.

Radny przypomina o początkowych problemach z pękającymi szynami.
— Jak to świadczy o jakości wykonania inwestycji? — dopytuje. — Skoro są, to niech będą, bo szyn przecież nie zwiniemy, ale zastanówmy się może jednak nad tym, czy nie poszerzyć ulic? Zapytajmy mieszkańców. Ratusz prowadzi dosyć autorytarną politykę w tym zakresie. Niby są konsultacje społeczne, ale co dały? Czy ktoś posłuchał mieszkańców? Potrzebujemy racjonalnego wydawania pieniędzy. Dlatego drugą linię tramwajową poddaję pod wątpliwość. Chciałbym, żeby mnie ktoś do niej przekonał.


Maciej Tobiszewski prognozuje kolejne korki przy budowie drugiej linii. Według radnego wszystko tłumaczy się ewentualną stratą środków unijnych.
— A przecież perspektywa unijna trwa do 2022 roku — mówi. — Nic nam nie przepadnie. Wszystko jest robione na hura, bo prezydent szykuje się do wyborów. Zapytajmy mieszkańców, ale nie w formie referendum, a w formie szerokich konsultacji. Niech to będą kierowcy, właściciele busów, taksówkarze i użytkownicy komunikacji publicznej. Po co nam „tempo 30” i czemu np. nie puścimy taksówek buspasem? Może są potrzebne inne inwestycje?— Lubię jeździć tramwajami — przekonuje Robert Szewczyk, radny PO. — Kto może z nich korzystać na swojej codziennej trasie, jest na pewno zadowolony. Nie wszystkie dzielnice mogą jednak to zrobić, np. Gutkowo, Redykajny czy Likusy. Sama inwestycja sprawdza się tam, gdzie jest. W zasadzie to dopiero szkielet.

Czy rozmieszczenie tras i cała inwestycja się sprawdza?
— Przed nami lata inwestycji, żeby dobrze to wszystko działało — uważa Szewczyk. — Niestety, mieszkańcy Olsztyna łączą ograniczenia w ruchu z powstaniem tramwajów. Częściowo mają rację, ale nie musiało tak być. Po Olsztynie jeździ się znacznie gorzej, ale nie tylko ze względu na budowę linii tramwajowej.
Musimy się zastanowić nad tym, jak rozwijać linię tramwajową, żeby nie sparaliżować miasta. Moglibyśmy okazać więcej zaufania kierowcom i inaczej organizować ruch tramwajowy.
Dlatego np. na ul. Obiegowej będą możliwe lewoskręty, żeby można było przejechać przez torowisko. Inaczej Obiegowa straciłaby sens. Z czasem kierowcy się przyzwyczają i trzeba będzie liberalizować zasady ruchu. Tramwaje są wygodne.

A gdy są załadowane po brzegi? — To kwestia rozbudowywania połączeń.
pj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (129) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. GMBH #2390816 | 195.254.*.* 5 gru 2017 06:46

  Wszystko dla tych olsztyńskich onuc jest źle , co byś nie zzrobił , tylko narzekać potrafią

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Noone #2390815 | 188.146.*.* 5 gru 2017 06:41

  Super. Wczoraj cały dzień jeździła tylko jedna 3, a dzisiaj od rana już nie jeździ żaden tramwaj na linii. To jest taktyka ZDZiT - na 1 i 2 muszą jeździć wszystkie tramwaje, a 3 można olać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. DO HYMNU #2390771 | 77.113.*.* 4 gru 2017 23:43

  ,,WYKLĘTY POWSTAŃ LUDU ZIEMI POWSTAŃCIE KTÓRYCH DRĘCZY GŁÓD .... , NA TORY..

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. nijak #2390757 | 95.160.*.* 4 gru 2017 23:02

  Prezydent bez sensu to i inwestycje bez sensu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Kibic #2390686 | 83.9.*.* 4 gru 2017 21:12

  Ma rację "kilka spraw". Ratusz totalni ignoruje mieszkańców i ich bezcenne uwagi ale to dla miłościwie panującego nic nie znaczy. Kto wymyślił światła w miejsce ronda Piłsudskiego Dworcowa? Gdzie estakada? Gdzie przejścia podziemne? Miało być do Aury !!! I co? Dlaczego ten jegomość zwany prezydentem nie szanuje mieszkańców? Teraz ciągłe przepraszam już nie wystarczy no chyba że w Hiszpanii.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (129)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages