środa, 23 maja 2018. Imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty

Na kolej miejską w Olsztynie potrzeba 21 milionów złotych. W planach trzy nowe perony i przejście podziemne

2016-07-29 12:03:10 (ost. akt: 2016-07-29 12:37:09)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

W Krajowym Programie Kolejowym jest lista rezerwowa, na której zapisano inwestycje, które będą realizowane, jeśli znajdą na nie środki. W przypadku naszego regionu jest to rewitalizacja 8 kilometrów linii na odcinku Olsztyn - Gutkowo.

Projekt zakłada wybudowanie peronów w Olsztynie — w Redykajnach, przy ul. Bałtyckiej i al. Wojska Polskiego — oraz wybudowanie przejścia podziemnego w obrębie skrzyżowania ul. Jeziornej z linią kolejową. Dzięki temu byłaby to miejska, wewnętrzna kolej. Koszt to 21 mln zł.

— Likusy, Redykajny i Gutkowo to osiedla Olsztyna o najgorszej dostępności komunikacyjnej. Urząd Miasta zamierza to zmienić, budując szeroką ulicę Nowobałtycką wzdłuż istniejącej linii kolejowej Olsztyn Główny-Gutkowo. Trwający przetarg ma wyłonić wykonawcę jej dokumentacji projektowej. Nowa ulica nie zlikwiduje jednak podstawowego wąskiego gardła na trasie z Gutkowa do centrum miasta, którym jest Rondo Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, dlatego nie zmniejszy korków tworzących się przed nim w godzinach szczytu — czytamy w opinii Forum Rozwoju Olsztyna.

Zdaniem FRO, rozwiązaniem problemów komunikacyjnych osiedli Likusy, Redykajny i Gutkowo byłoby uruchomienie w pobliżu stacji Gutkowo parkingu przesiadkowego typu Park and Ride. — I honorowanie Olsztyńskiej Karty Miejskiej w pociągach regionalnych na odcinku Gutkowo-Olsztyn Główny. Czas przejazdu pociągu z Gutkowa do przystanku Olsztyn Zachodni wynosi zaledwie 6 minut, a do stacji Olsztyn Główny – 10 minut! — czytamy w propozycjach FRO.

Społecznicy zdają sobie sprawę, że projekt rewitalizacji 8 kilometrów linii na odcinku Olsztyn - Gutkowo znajduje się na dalszym planie.

Czego potrzebują mieszkańcy osiedli Redykajny, Likusy i Gutkowo: szerszych i lepszych dróg czy kolei miejskiej? Głosuj.

Co rozwiąże problemy komunikacyjne mieszkańców Redykajn i okolic?
Budowa ulicy Nowobałtyckiej
45.78%
Kolej miejska (rewitalizacja 8 kilometrów linii na odcinku Olsztyn - Gutkowo)
49.87%
Inne rozwiązanie... (dodaj w komentarzu)
4.35%


***
Przypomnijmy, ruszyły konsultacje publiczne w sprawie aktualizacji projektu Krajowego Programu Kolejowego, w którym zapisane są najważniejsze inwestycje kolejowe, jakie będę realizowane do 2023 roku. Projekt został już zaaprobowany przez ministra infrastruktury i budownictwa, a we wrześniu powinien zostać przyjęty przez rząd.

W obecnym KPK znalazło się na liście podstawowej 220 projektów, których wartość wynosi ponad 66 mld zł, w wśród nich są inwestycje kluczowe dla Warmii i Mazur. Poprzedni projekt zakładał inwestycje kolejowe w naszym regionie na poziomie 750 ml zł.

Teraz na liście podstawowej znalazło się pięć dużych projektów, których wartość przekracza 1,5 mld zł. Są to inwestycje na liniach kolejowych: Ełk - Korsze wraz z elektryfikacją, Działdowo - Olsztyn, Szczytno - Ełk, Gutkowo - Braniewo oraz na odcinku Jabłonowo Pom. - Iława - Olsztyn - Korsze.

W pierwszej kolejności rozpoczną się prace na odcinkach Olsztyn - Działdowo oraz Szczytno - Pisz - Ełk. Jeszcze w tym roku zostaną ogłoszone przetargi. Wbicie pierwszej łopaty zaplanowano na wiosnę 2018 roku, a zakończenie prac jesienią 2019 roku.

am
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (41) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. olsztyniak #2061315 | 83.9.*.* 8 wrz 2016 13:07

  Jak kolego wspomniał lejek przepuści tyle na ile pozwala wylot na dole, więc trzeba poszerzyć wylot. Wystarczy zrobić długi prawoskręt z Artyleryjskiej w Bałtycką, ale poza rondem a wlot w Bałtycką z ronda zawęzić do jednego pasa. Dziwię się że nie zrobiono tego na etapie projektowania widocznie robiono to bez znajomości specyfiki ruchu w tym miejscu, po prostu zza biurka

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. www #2036360 | 95.160.*.* 29 lip 2016 21:10

  metro, tylko metro. Proszę sobie wyobrazić , że górska austriacka wioska o 1163 mieszkancach ma cztero przystankowe metro od 1985 ROKU !!! tylko po to , żeby wszystkim , turystom i mieszkańcom żyło sie lepiej , czyściej, bezpieczniej!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. KaeR #2036248 | 46.113.*.* 29 lip 2016 18:43

  Do Działdowa powinien powstać drugi tor, a łuki powinny zostać wyprofilowane tak, żeby prędkość maksymalna była równa co najmniej 160km/h. - ktoś orientuje się, jaki charakter będzie miała modernizacja tego odcinka? To część linii Olsztyn-Warszawa, pociągi podmiejskie, których być może już za kilka lat jeździło będzie więcej, nie powinny mącić w ruchu pociągom EIC, IC i- mam nadzieję- niedługo również EIP.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. JAM #2036178 | 81.190.*.* 29 lip 2016 17:21

  Czy do lejka można wlać więcej niż na spodzie odda-NIE Więc cóż da Nowobałtycka, tylko kolejne wyrzucenie pieniędzy w błoto.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. m #2036105 | 83.9.*.* 29 lip 2016 16:03

  nie trzeba nic inwestować w kolej żeby w Naterkach zatrzymywały się wszystkie pociągi osobowe w tym oczywiście pośpieszne. Wiele osób przesiadło by się z samochodów na kole,j szczególnie teraz kiedy droga powiatowa jest zamknięta z powodu budowy obwodnicy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (41)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages