Niedziela, 24 stycznia 2021. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Kolejny klon w Olsztynie zostanie wycięty. Zastąpi go lipa drobnolistna

2020-03-26 17:02:56 (ost. akt: 2020-03-26 16:26:10)

Autor zdjęcia: Urząd Miasta Olsztyn

Głównymi powodami, dla których właściciel terenu wnioskował o wycięcie klonu, są spróchniały pień oraz liczne ubytki u podstawy drzewa sprawiające, że zagraża ono bezpieczeństwu osób poruszających się w pobliżu.

Zobacz także: Olsztyn stracił klon, ale zyska lipę Olsztyn stracił klon, ale zyska lipę W sobotę 8 lutego z krajobrazu Olsztyna zniknął charakterystyczny klon rosnący w pobliżu ZUS-u i ul. 1 Maja. Został wycięty, bo obumierał i zagrażał bezpieczeństwu....
Zobacz także: Kolejne drzewa zniknęły z mapy Olsztyna. Nikt nie przyznawał się do wycinki [ZDJĘCIA] Kolejne drzewa zniknęły z mapy Olsztyna. Nikt nie przyznawał się do wycinki [ZDJĘCIA] Nikt nie przyznawał się do wycinki 40 drzew, które rosły naprzeciw Aquasfery. Spółdzielnia wskazywała miasto, a ratusz... rozkładał ręce. Okazało się,...
Zobacz także: Najpierw topole, a teraz młode dęby. Dlaczego usunięto drzewka posadzone nad Jeziorem Długim? Najpierw topole, a teraz młode dęby. Dlaczego usunięto drzewka posadzone nad Jeziorem Długim? Kolejne drzewka znikają z mapy Olsztyna. Tym razem usunięto młode dęby nad Jeziorem Długim. Powodem jest między innymi grzyb, który je zaatakował. Pan...
Grunt, na którym rośnie drzewo, należy do Parafii Rzymskokatolickiej NMP Królowej Polski i św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, czyli dawnego kościoła garnizonowego. Wniosek o pozwolenie na wycinkę został złożony już w poprzednim roku u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

— Drzewo posiada suche konary, pień w środku jest pusty — czytamy w dokumencie. — Ze względu na otoczenie ciągów pieszych drzewo w takim stanie zagraża ludziom oraz zabytkowej Kaplicy Jerozolimskiej.

Ekspertyza dendrologiczna z listopada 2018 roku, jak i tegoroczne oględziny w terenie potwierdziły złą kondycję rośliny. Główne konary są rozchylone na wszystkie strony i narażone na wyłamanie. Widoczne są na nich liczne ślady gnicia drewna, co potwierdza osłabioną wytrzymałość klonu. Poza tym w miejscu rozwidlenia konarów stwierdzono powiększone ubytki w porównaniu z opinią dendrologiczną z 2018 roku, a korona drzewa w części północnej jest w stanie zamierania.

Pień drzewa lekko odchyla się od pionu w kierunku ul. Grunwaldzkiej. U jego podstawy znajduje się spora dziura. Ubytki stwierdzono także w wierzchniej części korzeni. Co więcej - pień w środku jest pusty od powierzchni gruntu do miejsca rozwidlenia konarów.

Przed kilku laty były prowadzone zabiegi pielęgnacyjne, których celem było przedłużenie żywotności drzewa. Zredukowano wówczas koronę oraz wzmocniono linami rozchylone konary. Trzeba jednak pamiętać, że klon charakteryzuje się kruchym drewnem i ograniczoną regeneracją. Poza tym to drzewo otoczone jest z dwóch stron murem oporowym, a to także wpływa na funkcjonowanie jego systemu korzeniowego.

Drzewo rośnie w pobliżu zabytkowej Kaplicy Jerozolimskiej u zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Jagiełły. Jest zlokalizowane ok. dwóch metrów od budynku, jego pień ma ponad 350 cm obwodu, a 20-metrowa korona znajduje się jest głównie nad ul. Grunwaldzką.

Jako że trwa okres lęgowy ptaków, klon został objęty obserwacją ornitologiczną. Specjalista zaobserwował chronione gatunki w obrębie drzewa. Dlatego najprawdopodobniejszym rozwiązaniem w tej chwili jest usunięcie fragmentu drzewa znad ul. Grunwaldzkiej, natomiast jesienią - po zezwoleniu Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska - pozostałej części.

Właściciel terenu został zobowiązany do zastąpienia wyciętego klonu lipą drobnolistną. Nie może to być jednak małe drzewo - na wysokości metra ma mieć 18-20 cm obwodu. Powinno zostać posadzone do końca listopada następnego roku.

Źródło: Urząd Miasta Olsztyna

Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plW dzisiejszym wydaniu m.in.
Jan Szynaka, prezes firmy Szynaka Meble
Musimy przetrwać ten czas
Koronawirus coraz bardziej paraliżuje gospodarkę. Fabryka Michelin, która zatrudnia prawie 5 tys. osób, zawiesza produkcję na dwa tygodnie. Wcześniej zrobiła to Grupa Szynaka, zatrudniająca w swoich zakładach 3,5 tys. pracowników.


Szkoły chciały, system padł
Coś, co jeszcze niedawno wydawało się abstrakcją, przestało nią być w niewesołej rzeczywistości — szkoły przeszły na model cyfrowy. Szkoda tylko, że bez przygotowania. Już rano padły serwery, a część problemów pozostaje bez odpowiedzi.

Andrzej Wiktorowicz
Ultrasonografem w koronawirusa
Dzisiaj medycyna dyktuje warunki. Dlatego w Olsztynie powstają ultrasonografy do diagnostyki płuc, które ułatwiają szybkie monitorowanie pacjentów. Takie urządzanie bardzo ułatwiają prace medykom walczącym z koronawirusem.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Sąsiedzka dezynfekcja #2895631 | 31.0.*.* 29 mar 2020 10:06

  W klatkach schodowych budynków mieszkańcy sami umieszczać mogą torebki z samochodowymi ściereczkami do szyb. Przeciąć na pół, nasączyć je mocnym alkoholem i do samoobsługowej dezynfekcji przez przetarcie dotykanych powierzchni, np. w trakcie wchodzenia do budynku. Naukowiec mówił w tv, że nawet zimowy płyn do spryskiwaczy ma wystarczającą moc. Dwie odmiany denaturatu są do nabycia w OBI. Spirytus etylowy pojawił się w RAŚCIE. Niema co czekać aż któś z zewnątrz za mieszkańców choćby to zrobi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Powiem tak: #2894784 | 83.9.*.* 27 mar 2020 13:23

  No to lipa. :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. bleh #2894683 | 88.156.*.* 27 mar 2020 10:21

  Tak pięknie prezentuje się budynek w tle. Dopasowany architekturą do otoczenia...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. lwx #2894455 | 83.9.*.* 26 mar 2020 22:02

   Najlepiej nic nie robić. Tak zrobiono z drzewem na al. Wojska Polskiego w lesie. Padło na drogę trochę przesunięte i leży. Czeka aż spróchnieje. Piękny widok. Może czeka na kolegę do pary i może uda się przygnieść jakiś samochód. Może będzie miało szczęście i będzie to jakiś prominent z rodziną. Piękną mamy przyrodę. Ciekawe jakie będzie odszkodowanie, jeśli zginą ludzie. Może im się jednak uda i tylko zostaną inwalidami.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ptaszek #2894319 | 83.31.*.* 26 mar 2020 19:08

   A może jeszcze chronione porosty występują albo chronione grzybki na korzeniach rosną?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (12)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages