Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Spór o baner z wizerunkiem prezydenta

2020-03-07 10:17:00 (ost. akt: 2020-03-06 15:23:55)
Bez zgody właściciela lub zarządcy budynku nie wolna niczego wieszć

Bez zgody właściciela lub zarządcy budynku nie wolna niczego wieszć

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Zadzwonił do nas mieszkaniec Spółdzielni Mieszkaniowej „Redykajny”. Na balkonie powiesił baner z wizerunkiem prezydenta Andrzeja Dudy. Spółdzielnia kazała mu go zdjąć. Pyta dlaczego, a my wyjaśniamy, jak działa w tym przypadku prawo.

Jak mówi pan Zygmunt, mieszkaniec bloku spółdzielczego, zadzwoniła do niego wiceprezes SM „Redykajny”. Inni mieszkańcy zgłosili się do spółdzielni z prozaicznym pytaniem: „Kto za to zapłaci”?

— Powiedziała też, że mam to zdjąć, bo trzeba mieć odpowiednie pozwolenie na wieszanie takich rzeczy. Ale nawet jak napiszę do nich pismo o pozwolenie, to i tak mi nie dadzą. Nie bardzo rozumiem, bo balkon jest mój, a nie spółdzielni. Wybrałem się do biura delegatury wyborczej. Tam powiedzieli mi, gdzie nie wolno wywieszać. Ale to mi nic nie wyjaśniło — przyznaje.

Pan Zygmunt poszedł więc do biura poselskiego Wojciecha Kossakowskiego z Prawa i Sprawiedliwości...

— Tam powiedzieli mi, że mogę powiesić plakat bez żadnych przeszkód, bo to jest obecnie urzędujący prezydent, a nie taki, który dopiero startuje. Nie czekam na żadną zgodę. To moje mieszkanie, wykupione na własność. I nikomu nic do tego.
Tę wersję wydarzeń chcieliśmy potwierdzić w spółdzielni. Jej wiceprezes nie chciała jednak z nami na ten temat rozmawiać.

Zwróciliśmy się więc z prośbą o wyjaśnienie do posła Wojciecha Kossakowskiego, którego biuro pan Zygmunt odwiedził.

— Nie wiem nic na ten temat. I nie mam też pewności. To, że jest to urzędujący prezydent, to jedno, ale mamy kampanię wyborczą i Andrzej Duda jest kandydatem. W tej sytuacji rację ma raczej spółdzielnia.

W biurze poselskim usłyszeliśmy jednak, że: — To jest wizerunek obecnie urzędującego prezydenta. Nie wiem, jak się to ma do kodeksu wyborczego. Jego wizerunek jest chroniony ustawowo.

Jednak przepisy kodeksu wyborczego wyraźnie wskazują, gdzie i na jakich zasadach można wieszać plakaty. A według art. 110 Kodeksu Wyborczego:
„Na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych można umieszczać plakaty i hasła wyborcze wyłącznie po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia”.

O wyjaśnienie tej kwestii zapytaliśmy dyrektora Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Olsztynie.

— Działanie bez zgody właściciela/zarządcy nieruchomości może być potraktowane przez organy ścigania jako wykroczenie na podstawie art. 495 § 1 pkt 1 Kodeksu wyborczego — odpowiada Piotr Sarnacki. — Nie jestem natomiast w stanie odnieść się do przepisów wewnętrznych, obowiązujących w Spółdzielni. Regulaminy obowiązują członków Spółdzielni i nie są aktami powszechnie obowiązującymi — przypomina.

I dodaje: — Artykuł 110 znajduje się w Rozdziale 12 „Kampania wyborcza” Kodeksu wyborczego. Dlatego też moim zadaniem regulacje dotyczą plakatów-materiałów wyborczych, które powinny zawierać wyraźne oznaczenie komitetu wyborczego, od którego pochodzą. Brak takiego oznaczenia może być potraktowany przez organy ścigania jako wykroczenie na podstawie art. 496 Kodeksu wyborczego. Natomiast zasady eksponowania plakatów zawierających „wizerunek urzędującego prezydenta” nie są określone przez prawo wyborcze.
Przypominamy, że materiałem wyborczym jest każdy pochodzący od komitetu wyborczego upubliczniony i utrwalony przekaz informacji mający związek z zarządzonymi wyborami. Powinien też zawierać wyraźne oznaczenie komitetu wyborczego. Odpowiednie służby (np. policja) są obowiązane do usuwania plakatów i haseł wyborczych, których sposób umieszczenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Na koszt komitetów wyborczych.

Paweł Jaszczanin


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (63) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. W Jarotach wolno. #2898526 | 31.0.*.* 2 kwi 2020 10:45

  Na osiedlu Jaroty przy szkole nr 34 też jakiś namolny patryjota wywiesił baner z wyborczym hasłem i wizerunkiem prezydenta kandydata. Administracja spółdzielni ślepa? Tenże patryjota osobiście mocuje swoją flagę na pobliskim pomniku AK. Przy stawku obok kościoła.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Claudia Klein #2898488 | 185.189.*.* 2 kwi 2020 10:21

  Witam i witam w Spotcap Global Loan Services, nazywam się Claudia Klein, jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem ds. Pożyczek. Czy naprawdę potrzebujesz wsparcia finansowego? potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli twoja odpowiedź brzmi „tak”, radzę skontaktować się z moją firmą za pośrednictwem | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i mieć pożyczkę na koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ zapewniamy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczki osobiste, pożyczki biznesowe i wiele innych), oferujemy pożyczki zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 milionów euro. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów kredytowych. Wiemy, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było ogromnym problemem Dla osób, które mają problem finansowy i potrzebują jego rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem kredytu kapitałowego w swoich lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na duże zainteresowanie stopa, niewystarczające zabezpieczenie, stosunek zadłużenia do dochodu, niska ocena wiarygodności kredytowej lub z jakichkolwiek innych powodów Nigdy więcej czasu oczekiwania ani stresujących wizyt w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz uzyskać pożyczkę i dokończyć swoje transakcje, kiedykolwiek i gdziekolwiek jej potrzebujesz Świadczymy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku pytań / pytań? - Wyślij wiadomość e-mail do | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | I Natychmiastowa odpowiedź. Twoja rodzina, przyjaciele i koledzy nie muszą wiedzieć, że masz mało gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę. Twoja wolność finansowa jest w twoich rękach!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Maks #2882111 | 176.97.*.* 8 mar 2020 13:51

  Komusza spółdzielnia. kołchoz zawsze będzie kołchozem

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Powiem tak ??? #2882100 | 37.8.*.* 8 mar 2020 13:15

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Zbukami obrzucić i balkon i baner. To mu się należy jak psu micha !!! Budyń WYPAD !!!

  1. hyg #2882046 | 188.147.*.* 8 mar 2020 11:14

   Prezydent Andrzej Duda - mój prezydent go.dnie reprezentujący interesy naszego narodu, nasze wspólne interesy

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (63)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages