Sobota, 8 sierpnia 2020. Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

Olsztyńska ulica inna niż do tej pory, czyli ortografia znów pokonała wykonawcę tablicy

2019-11-04 11:51:42 (ost. akt: 2019-11-05 14:22:39)
Olsztyn. Tablica z błędną nazwą ulicy

Olsztyn. Tablica z błędną nazwą ulicy

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Małłkowie zapisali się złotymi zgłoskami w historii regionu. Wykonawca tablicy z nazwą ulicy, której patronują, zgłosek się nie tykał, ale litery ich... pozbawił.

Zobacz także: Nowe miasto na drogowskazach w Olsztynie Nowe miasto na drogowskazach w Olsztynie Rozgorzała dyskusja na jednym z portali społecznościowych: "Nie ma takiego miasta Grudziądz, jest Grudziąc". Internauta Emil przyłapał drogowców na niezłej...

Jeszcze 100 lat temu wykonawca tablicy miałby mniejszy problem z nazwą ulicy Karola i Roberta Małłków, bo wówczas była to po prostu ulica Środkowa. A środek żadnych ortograficznych pułapek nie ma. A Małłkowie, jak się okazuje, mają. Wykonawca tablicy nie zachował czujności, pozbawiając działaczy mazurskich jednego „ł” w nazwisku, przez co naraził się na dodatkową robotę.

- We wtorek wykonawca tabliczki ma zdemontować obecną tablicę i zawiesić nową, tym razem z poprawną nazwą ulicy - poinformował nas w poniedziałek rano Michał Koronowski ze ZDZiT. I zapewnił, że odpowiedzialności za błąd nie ponosi zleceniodawca. - Wykonawcy została przekazana poprawna nazwa ulicy. Z informacji, które otrzymaliśmy, błąd wkradł się na ostatnim etapie, czyli podczas produkcji.

Michał Koronowski powiedział nam, że podobnych sytuacji w ostatnim czasie ZDZiT nie zanotował.

Błąd na wspomnianej tablicy to jednak, niestety, nie jest pierwszy raz, kiedy taki „byk” pojawił się w przestrzeni miasta. Wielu naszych czytelników na pewno pamięta kilka takich wpadek. Jedna z nich, o której głośno było nie tylko w Olsztynie, dotyczyła Grudziądza, który stał się „GrudziąCem”, a fani twórczości Marii Zientary-Malewskiej (i ci, którym na sercu leży poprawność językowa) musieli się przez jakiś czas godzić z brakiem łącznika między dwoma członami jej nazwiska.

dbp


Pod koniec sierpnia obchodziliśmy 50. rocznicę śmierci Karola Małłka, nauczyciela, publicysty, ale przede wszystkim działacza mazurskiego. Szczególnie bliska jego sercu była kwestia edukacji i integracji Mazurów.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Danka #2815389 | 193.16.*.* 7 lis 2019 08:28

  ortografia? czy błędny zapis czyjegoś nazwiska to błąd ortograficzny? - mam wrażenie, że nie. Nazwiska nie kierują się zasadami ortografii, ot chociażby Krulikowski mój pradziadek. Wielu osobom wydawało się, ze błędnie piszemy nazwisko, bo przecież królik pisze się przez "ó"

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Sołtysowa #2814942 | 83.9.*.* 6 lis 2019 12:20

  Oznaczyć wszystkie ulice numerami (tak jest np. w USA) zamiast nazwami i nazwiskami i byłby spokój, a tak.. ten się nie podoba, to zła nazwa... byki ortograficzne itp, etc. Nie trzeba by było zmieniać dowodów i innych dokumentów. Ludzie nie tracili by pieniędzy i czasu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Taki tam #2814809 | 37.8.*.* 6 lis 2019 09:54

   I czego się czepiacie - TOŻ TO PRZECIEŻ TYLKO oLSZTYN ZARZĄDZANY WIADOMO PRZEZ KOGO. A może sprawdźcie jak wyglądało zamówienie, kto je składał , kto odbierał zamówiony towar i kto wydał decyzję i polecenie wywieszenia tego badziewia w mieście . A może niejaki Grzymowicz wypowie się w tej kwestii . On tak lubi przed kamerami ząbki szczerzyć

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. zorz #2814739 | 109.241.*.* 6 lis 2019 08:56

   Ktoś spieprzył, ktoś to "przyklepał" i zapłacił (za nasze). Pytam: kto? Dziennikarz nie spytał? Taki połdziennikarz.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. białymiś #2814667 | 5.173.*.* 6 lis 2019 06:39

    Autor nie docenia "potęgi" ludzkich umysłów. Zawsze można napisać ul. Śrotkowa zamiast Środkowa.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (11)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages