Czwartek, 1 października 2020. Imieniny Heloizy, Igora, Remigiusza

Nowe wcielenie studzienek kanalizacyjnych w Olsztynie

2019-10-24 11:25:06 (ost. akt: 2019-10-24 19:08:39)

Autor zdjęcia: Krzysztof Kucharczak

W kilku miejscach Olsztyna pojawiły się nietypowe pokrywy studzienek kanalizacyjnych, które zostały pomalowane w różne barwy i różne wzory. Pojawiły się na nich między innymi flaga Unii Europejskiej, tęcza, kropki oraz kreski. Kto za tym stoi?

Zdjęcie jednego z włazów zostało opublikowane na profilu należącym do Miejskiej Informacji Turystycznej w Olsztynie. Opatrzone zostało komentarzem: „Fajny pomysł? Ważny przekaz? A może akt wandalizmu? Co sądzicie o nowych wcieleniach pokryw włazów kanalizacyjnych na ulicy 11 Listopada?”


Uruchomiło to falę spekulacji. Zapytaliśmy u źródła, czy kolorowe włazy są ich pomysłem, czy może działaniem wandali. — Podejrzewamy, że jest to czyjaś inicjatywa, ale na pewno nie nasza — usłyszeliśmy w słuchawce.

Nie daliśmy za wygraną i skontaktowaliśmy się z biurem prasowym Urzędu Miasta Olsztyna.
— Jest to spontaniczna akcja Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji i młodych artystów z Liceum Plastycznego. Zdecydowanie nie trzeba się obawiać tutaj działania wandali, a wręcz przeciwnie — usłyszeliśmy od Patryka Pulikowskiego z ratusza.

Poszukaliśmy więc informacji u źródła. — Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przywiozło nam wypiaskowane włazy i specjalistyczne farby, które mają dużą odporność na ścieranie. Dekle zostały pomalowane w różne wzory i można je zobaczyć w kilku miejscach Olsztyna — powiedział nam Aleksander Kuberski, dyrektor Państwowego Liceum Plastycznego.

Efekty pracy młodych artystów z Liceum Plastycznego fantastycznie ożywiły olsztyńskie chodniki. Pracę wykonały uczennice klasy 4a z grupy aranżacji.


— Pomysł zrodził się w 2018 roku. PWiK zleciło nam zrobienie projektów. Przekazali nam też płytkę, gdzie zebrali przykłady przemalowywania studzienek w różnych krajach na świecie. Zastanawialiśmy się, czy chodzi o podkreślenie tego, co na tych deklach już jest, czyli odlewu żeliwnego. Ale okazało się, że kompletnie nie o to chodzi. Nie chodziło nawet o to, żeby znalazła się tam nazwa Wod-Kan. Oni nie chcieli reklamować swojej firmy, tylko właśnie w taki kolorowy sposób zaznaczyć swoją obecność na mapie Olsztyna — powiedziała nam Julia Tarnowska, opiekunka grupy uczniów, którzy wykonali projekty i pomalowali włazy.

I dodała: — Chodziło o to, żeby to była taka biżuteria w mieście. Żeby na szarych chodnikach pojawiły się kolorowe punkty, które mogą stać się punktami odniesienia dla mieszkańców i dla przyjezdnych. Żeby ktoś mógł określać trasę, na zasadzie: a to jest tam, gdzie tęcza. Zostawiono nam absolutnie wolną rękę. Projekty były przeglądane już w ubiegłym roku i nie było żadnych zastrzeżeń. Z zatwierdzonych projektów wybraliśmy sześć. Niewykluczone, że wkrótce powstanie ich więcej.

Fot. Krzysztof Kucharczak


A co o swoich projektach sądzą ich twórczynie?
— Przede wszystkim miało być kolorowo. Moim pomysłem była flaga Unii Europejskiej. Pomysł przyszedł sam, nie było to nic konkretnego. Pasowało mi to do okrągłej formy i tak to powstało — mówi Joanna Miazga.
— Mój jeden projekt to ten czerwony kwiatek na niebieskim tle. Wybrałam taki projekt, bo był dosyć symetryczny, geometryczny, ładnie się wpisywał w koło i był kolorowy — mówi Katarzyna Kaczyńska.

— Mój projekt także został wybrany. Zrobiłam kolorowe kreski tylko i wyłącznie, bo chciałam zaburzyć tę formę koła. I udało się. Jestem zadowolona ze swojej pracy — podkreśla Zuzanna Grzywacz.
— Żaden z moich projektów nie został wybrany, ale wymyślając, kierowałam się tym, aby wykorzystać ten okrągły kształt, czyli np. koło ratunkowe i w nawiązaniu do Warmii i Mazur żaglówki i jeziora — mówi Zuzanna Świech.

— Razem z koleżanką Magdą Machnio wykonywałyśmy projekt tęczy. Starałyśmy się szukać czegoś, co jest na czasie. Dlatego tęcza wydała mi się adekwatna. Miałam jeszcze projekt kompasu i Ziemi, a wygrała akurat tęcza — mówi Klaudia Matyrska.
— Razem z koleżanką robiłyśmy jeden projekt, który zmieniał się w trakcie wykonania. Na początku był to słonecznik, ale później zmienił formę. Ostatecznie powstało pomarańczowo-żółte koło z niebieskimi kropkami — mówi uczennica, która woli pozostać anonimowa.

— Moim pomysłem były ryby i łódki w nawiązaniu do regionu. Jednak wykonanie tego projektu byłoby zbyt trudne przy użyciu dostarczonych farb. Dlatego mój projekt nie został wybrany — mówi Natalia Krupska.
— Najbardziej starałam się znaleźć coś prostego, ale w miarę powiązanego z Olsztynem. Między innymi Zegar Kopernika czy Wysoką Bramę. Jednak żaden z moich projektów nie został namalowany — mówi Oliwia Kaczmarska.

Kolorowe pokrywy zostały już zamontowane i można je zobaczyć:
• dwie przy ul. 11 Listopada (przy księgarni i w pobliżu przystanku tramwajowego): Unia Europejska i kreski,
• dwie na alei Gelsenkirchen: z niebieskim środkiem i z kwiatkiem,
• przy ul. Pieniężnego (w pobliżu mostu): tęcza,
• przy ul. Staszica (wejście na al. Gelsenkirchen): zielona w kropki.

ms

Czy kolorowe studzienki w Olsztynie to fajny pomysł?
pokaż wyniki »

Pomysł na kolorowe studzienki kanalizacyjne przywędrował z Japonii. Od początku lat 80. XX wieku do dzisiaj w tym kraju pomalowano w różne wzory kilkadziesiąt tysięcy pokryw. Najczęściej we wzory roślinne i zwierzęce.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (40) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ola #2875680 | 165.225.*.* 25 lut 2020 17:08

  Firma Saint-Gobain PAM produkuje fabrycznie kolorowe włazy - aż w 140 odcieniach z palety RAL. Niedawno firma ogłosiła konkurs dla miast, architektów i przedsiębiorstw wod-kan, gdzie nagrodą są kolorowe włazy. Więcej na stronie: www.kolorowewlazy.pl

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. NO PGR #2810258 | 91.160.*.* 27 paź 2019 09:41

  BehEeeeeeeeeeeeeeee Sciek doslownie

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Bjornson #2809696 | 95.160.*.* 25 paź 2019 19:00

  Super inicjatywa. Przynajmniej trochę ładniej szare chodnik będą wyglądać. Powinno być tego więcej. Można jeszcze pomalować tak np. Hydranty lub latarnie. Im bardziej kolorowo tym ciekawiej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. artysci inaczej #2809537 | 31.0.*.* 25 paź 2019 13:57

  szkoda atramentu na debili.krowa lub koza zalezy co kto woli zrobi bardziej interesujacy placek

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. jaka piekna manipulacja #2809472 | 176.52.*.* 25 paź 2019 12:07

  z usuwaniem niepasujacych wpisow, klasyka niemieckiej gazety olsztynskiej

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Pokaż wszystkie komentarze (40)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages