Piątek, 3 lipca 2020. Imieniny Anatola, Jacka, Mirosławy

Protestowali przeciw pedofilii wśród księży. Teraz mają kłopoty

2019-09-03 17:59:55 (ost. akt: 2019-09-03 14:53:08)
katedra

katedra

Autor zdjęcia: archiwum "GO"

Protest lewicowych działaczy przed olsztyńską katedrą przybrał nieoczekiwany obrót. W niedzielę wywiesili dziecięce buciki i napisy na płocie posesji świątyni. Protest przeciw pedofilii wśród księży spowodował, że mają teraz kłopoty.

To miała być olsztyńska akcja w ramach działań ''Baby Shoes Remember''. Lewicowi działacze zorganizowali ją już drugi raz. I tak jak poprzednio najpierw poszli wykrzyczeć swoje niezadowolenie przed budynek kurii. Ich zdaniem Kościół ukrywa bowiem przypadki pedofilii wśród księży.

Potem przenieśli się przed katedrę. — Poprzednim razem mieliśmy ochronę straży miejskiej i policji. Tym razem nikt nas nie ochraniał. Jak przywiązaliśmy buciki do płotu, a jedna z działaczek wywiesiła na nim napis “Wstańcie z kolan” to przyszedł taki pan, to podobno proboszcz tego kościoła i zaczął nas straszyć policją — relacjonuje nam Małgorzata Matuszewska-Boruc, znana lewicowa działaczka z Olsztyna i jedna z organizatorska olsztyńskich “Baby Shoes Remember”.

Lewicowa aktywistka jest także znana z tego, że złożyła do prokuratury doniesienie na arcybiskupa metropolitę warmińskiego o ukrywaniu przez niego przypadków pedofilii. Według jej relacji, ksiądz już podczas protestu pod kościołem groził, że poda ich do sądu. I słowa dotrzymał.

— Policja już wzywała mnie na przesłuchanie. Wyjaśniłam im co robiliśmy i że nic się nie stało. Jesteśmy oskarżani, że naruszyliśmy mienie kościelne wywieszając tam przyniesione przez nas rzeczy i że zaśmiecaliśmy teren — mówi Małgorzata Matuszewska-Boruc. — Ja nie czuję się niczemu winna, po proteście zabraliśmy i buciki i napisy.

Aktywistka grup feministycznych i lewicowych uważa, że to zemsta za to, że podała kurię do prokuratury i tropi księży pedofili. Zapowiada, że nie ma zamiaru zaprzestać swoich działań, szczególnie tych, które są prowadzone w ramach ogólnoświatowych akcji takich, jak właśnie “Baby Shoes Remember”.

Inaczej to wygląda ze strony osób, które szły w tym dniu uczestniczyć w niedzielnej mszy świętej. Dotarliśmy do relacji jednego z parafian, który nie kryje swojego oburzenia. — To były jakieś agresywne kobiety. Szedłem spokojnie się pomodlić. Nie mogłem potem w żaden sposób się skupić na mszy. W ich działaniu nie widzę szukania sprawiedliwości czy tropienia przestępców — mówi zdenerwowany parafianin. — Dobrze, że proboszcz podał je do sądu — dodaje.

Zapytaliśmy księdza proboszcza Andrzeja Lesińskiego o niedzielny protest lewicowych aktywistek i doniesienie na policję. — Bez komentarza — usłyszeliśmy od księdza, który kieruje katedralną parafią p.w. Świętego Jakuba w Olsztynie. — Tu powinien się wypowiedzieć ksiądz proboszcz Lesiński — powiedział nam z kolei Ksiądz Marcin Sawicki, rzecznik warmińskiej kurii metropolitalnej w Olsztynie i również odmówił komentarza.

Grupy lewicowych działaczy jeszcze przed wyborami do parlamentu europejskiego zorganizowały ogólnopolską akcję składania doniesień do prokuratury na wszystkie kurie w Polsce w związku z domniemaniem ukrywania przypadków pedofilii. Doniesienia nie dotyczą faktycznych przypadków molestowania dzieci przez księży. Ich efektem jest jednak prowadzenie przez prokuratury postępowań wyjaśniających.

Po serii parad równości, podczas których pojawiały się symbole religijne, które były profanowane zdaniem katolików, polscy biskupi wydali kilka dni temu specjalny list. — Jako pasterze Kościoła w Polsce z zaniepokojeniem przyjmujemy informacje o kolejnych profanacjach symboli, miejsc i przedmiotów kultu religijnego, które dla katolików są święte. Profanacja jako forma przemocy jest umyślnym odebraniem świętego charakteru rzeczy lub miejscu. Może się ona dokonać także ze złośliwym zamiarem znieważenia jakiejś świętości i staje się aktem zbezczeszczenia — czytamy w komunikacie Konferencji Episkopatu.

Biskupi w swoim liście zachęcają katolików do korzystania z obowiązującego w Polsce prawa i reagowania na wszystkie wymierzone w symbole religijne, miejsca kultu lub obrzędy religijne działania. — Niejednokrotnie ataki te wyczerpują znamiona przestępstw m.in. zniesławienia, zniewagi, naruszenia nietykalności, przeszkadzania aktom religijnym, obrazy uczuć religijnych, czy nawoływania do nienawiści na tle wyznaniowym. Jednym ze środków prewencyjnych lub reakcyjnych wobec tych działań wymierzonych w Kościół i katolików jest korzystanie z dostępnych środków ochrony prawnej, w tym zawiadamianie o takich sytuacjach organów ścigania — stwierdzają biskupi w liście do wiernych Kościoła katolickiego.

SK


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (83) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. A PAMIĘTACIE CO MÓWILI Z 10 LAT TEMU? #2796501 | 31.178.*.* 27 wrz 2019 12:31

  Pedofilia w kościele to wytwór mediów i atak na wiarę. Nas to nie dotyczy, bo my jesteśmy krajem papieża a nie zgniłym Zachodem. To odosobnione przypadki. W naszych szeregach nie ma miejsca dla dewiantów i będziemy ich zgłaszać policji ITD. ITP. | I co? I co się okazało? Margines? Zgłaszali? Polska była odporna?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ares #2786395 | 195.225.*.* 5 wrz 2019 12:32

  90% ofiar pedofilskich to młodzi chłopcy,wniosek prosty najwięcej pedofilów jest pośród PEDERASTÓW-czyli "części rowerowych"

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Emeryt #2786370 | 176.221.*.* 5 wrz 2019 11:12

  Lewactwo popierające LGBT atakując kościół usiłuje dorwać się do koryta. Najpierw powinni u siebie zrobić porządki zamiast. Widzicie drzazgę w oku sąsiada a nie widzicie belki w swoim.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. olsztynianin #2786278 | 88.156.*.* 5 wrz 2019 08:47

   SZUM ZROBILI SWOI WSROD SWOICH MAŁY PROCENT PEJSATYCH DRANI POSŁUSZNYCH PACHOŁKOW MOSKWY I SBECKICH KONFIDENTOW ,,, PRZYPISUJAC INNYM PRZYPINAJAC ŁATE

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Miły #2786078 | 89.228.*.* 4 wrz 2019 18:22

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Jak czytam te komentarze to mam wrażenie, że znowu PiS opanowuje media przez swoich wieśniaków. 500+ dostać, rydzyk dostaje miliony, kościół na tacę zbiera bez paragonów, pisowcy zgarniają miliony korzystając z pieniędzy podatników, a uczciwy przedsiębiorca ledwo wiąże koniec z końcem. Nie o taką Polskę walczyli nasi rodzice i dziadkowie.

   Pokaż wszystkie komentarze (83)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages