Czwartek, 2 lipca 2020. Imieniny Kariny, Serafiny, Urbana

Kolejny atak oszustów podszywających się za policjantów. 82-letnia mieszkanka Olsztyna straciła prawie 60 tys. zł

2019-08-29 10:32:04 (ost. akt: 2019-08-29 11:49:59)
Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

W środę (28 lipca) po godzinie 14:00 do 82-letniej mieszkanki Osiedla Jaroty w Olsztynie, na numer stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za „kuriera bankowego” i poinformował seniorkę, że za kilkanaście minut przyjedzie do niej z przesyłką bankową po czym się rozłączył...

Za chwilę telefon ponownie zadzwonił. Tym razem telefonował mężczyzna podający się za funkcjonariusza CBŚP. Twierdził, że rozpracowuje on szajkę oszustów, którzy kradną oszczędności z kont bankowych i jednocześnie prosił o pomoc w „działaniach”.

Po chwili, starsza kobieta przekazała słuchawkę telefonu swojej 23-letniej wnuczce. Telefonujący mężczyzna, aby uwiarygodnić swoje zamiary, polecił kobiecie, by ta bez przerywania rozmowy wybrała numer alarmowy policji w celu potwierdzenia jego tożsamości. W słuchawce słychać wówczas było głos innego mężczyzny, który potwierdził to, co wcześniej powiedział jego wspólnik.

Następnym krokiem oszustów było przekazanie instrukcji, zgodnie z którymi postępowały poszkodowane kobiety. Poszły one do placówek bankowych i wybrały z nich swoje oszczędności i oddały w ręce oszusta, który po odebraniu pieniędzy zniknął bez śladu.

W ten sposób obie kobiety straciły pieniądze w kwocie blisko 60 tys. zł.


Policjanci pracują nad ustaleniem oszustów i przypominają, że funkcjonariusze, którzy podejmują czynności służbowe w cywilu i nie są umundurowani mają obowiązek podania stopnia, imienia i nazwiska a także okazania legitymacji służbowej w taki sposób, aby osoba wobec której wykonywane są czynności służbowe miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwisko policjanta.

Policjanci podczas wykonywanych działań nigdy nie proszą ani nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!


W trosce o oszczędności starszych osób policja apeluje o szczególną ostrożność oraz o stosowanie zasady ograniczonego zaufania podczas rozmów telefonicznych dotyczących pożyczek lub przekazania pieniędzy.

Jeśli mamy choćby cień wątpliwości co do wiarygodności dzwoniącej osoby, nie bójmy się przerwać rozmowy, a o całej sytuacji porozmawiać z członkiem rodziny czy zaufanym sąsiadem.

W przypadku podejrzenia, że możemy mieć do czynienia z oszustem należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką policji, osobiście lub telefonicznie dzwoniąc pod nr 112.


Po otrzymaniu takiego telefonu:
— Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.
— Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
— W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
— W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

Źródło: KMP OlsztynCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (24) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. groh #2783866 | 193.243.*.* 30 sie 2019 09:47

  Na 100% to wnusia z partnerem. Pewnie już kupiła sobie nowego Iphona :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Głupia andżelika #2783854 | 82.160.*.* 30 sie 2019 09:03

  ...super babcia ekstra wnuczka...0 inteligencji...100% głupoty

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. asd #2783676 | 88.156.*.* 29 sie 2019 20:39

  Wnuczka 23 lata i tak łatwo dałaby się nabrać? A mi się coś wydaje, że to wnuczka wiedziała, że babcia ma troche grosza i z partnerem/kolegą obmyslili zacny plan. Ktoś kto dzwoni do takich starszych ludzi musi wiedzieć, że mają oni wieksza kase.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. OBSERWATOR #2783672 | 88.156.*.* 29 sie 2019 20:38

  PO-PSL, KO W AKCJI BY NIE WYPASC Z FORMY

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Adam #2783583 | 89.228.*.* 29 sie 2019 18:14

   jestem w stanie zrozumieć że starsza osoba da się nabrać, chociaż dalej ciężko mi uwierzyć że przy takiej kampanii informacyjnej takie numery przechodzą... no ale wnuczka!? 23 letnia!? halo, coś tu nie halo

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (24)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages