Czwartek, 21 listopada 2019. Imieniny Janusza, Marii, Reginy

Dlaczego w czasie wakacji w Olsztynie lepiej jeździć samochodem?

2019-07-13 12:04:23 (ost. akt: 2019-07-12 17:44:35)
Węzeł przesiadkowy

Węzeł przesiadkowy

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Dni wolne od nauki szkolnej to dni trudne dla pasażerów MPK. Kursów jest mniej, a tłok duży. Ratusz odpowiada, że na częstsze kursy nie ma pieniędzy.

Ograniczenie liczby tramwajów w godzinach porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego mija się z celem — twierdzi nasz czytelnik, który przysłał również zdjęcie rozkładów jazdy. Pierwszy obowiązuje w zwykłe dni robocze, drugi w dni wolne od nauki szkolnej, czyli m.in. w czasie wakacji. — Tymi liniami tramwajowymi i tak nie jeździli studenci ani uczniowie szkół — przekonuje w liście. — Wtedy zmniejszenie liczby kursów miałoby sens. Większość pasażerów stanowią ludzie pracujący i dojeżdżający z Jarot, osiedla Generałów, Tęczowego Lasu w kierunku centrum i dworca. Z moich obserwacji wynika, że pasażerów w wakacje wcale nie ma mniej, natomiast kursów tak.

Obecnie rano zamiast dwóch kursów o godz. 7.25 i 7.33 pozostał jeden — o godz. 7.31. Już na przystanku przy Płoskiego nie ma miejsc, a na kolejnych trudno oddychać, stojąc w tłumie. Tramwaje posiadają monitoring, zatem polecam obejrzeć nagrania i zobaczyć, czy to są warunki, w których chcieliby państwo podróżować. Od początku wakacji w tramwajach panuje taki tłok, że rozważam przesiadkę do samochodu. Zatem jeśli celem zmian w rozkładzie jest zniechęcenie ludzi do korzystania z komunikacji miejskiej i wybór samochodu zamiast tramwaju, to zmiany są skuteczne.

Tymczasem, jak dodał nasz korespondent, we Wrocławiu ograniczono wakacyjne cięcia kursów właśnie ze względu na mieszkańców, którzy nie mają wakacji.

Zapytaliśmy rzecznika ZDZiT o przyczynę uporczywego trwania przy mniejszej liczbie kursów. W tej sytuacji idea zrównoważonego rozwoju zostaje raczej na papierze, skoro lepiej wybrać samochód.

ZDZiT odpowiedział czytelnikowi i nam, „iż wprowadzanie tzw. letnich rozkładów jazdy jest stosowaną od wielu lat w Olsztynie praktyką”. — Jest ona związana z obserwowanym zmniejszonym ogólnym zapotrzebowaniem na przewozy komunikacji miejskiej, potwierdzonym badaniami napełnienia pojazdów przeprowadzanymi w ubiegłych latach — twierdzą urzędnicy. — Jest to również działanie wciąż stosowane przez wiele miast w Polsce. Opisywane zmiany dotyczą przede wszystkim linii typowo studenckich (stałe 3, 103, 130 oraz linie okresowe 302, 303, 305 i 309). W przypadku linii tramwajowej nr 1 w okresie wakacji następuje powrót do podstawowego taktu kursowania — co 15 minut, zwiększanego na czas roku szkolnego. Tego typu zmiany wprowadzane są również na części linii autobusowych.

Urzędnicy przyznali, że analizowali możliwość kursowania wszystkich linii przez cały rok z taką samą częstotliwością jak w roku szkolnym. Ale koszt przekracza budżet przeznaczony na komunikacją miejską w 2019 roku.

MZG


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (33) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dis #2762993 | 212.160.*.* 16 lip 2019 13:25

  Gorąc i smród. Klimatyzacji brak w autobusach. To znaczy niby jest, ale albo nie działa (trzeba naprawić) albo ździt zabronił włączać, bo zużycie paliwa rośnie. Tak czy inaczej przejażdżka w takim upale w autobusie-szklarni jest nie do zniesienia. Dlatego jeżdżę i będę jeździć samochodem z klimatyzacją mimo, że przejazdy busami mam za free.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ???????? #2762347 | 83.5.*.* 15 lip 2019 09:26

  A czy ktoś z krytykujących pomyślał o tym, że kierowcy i motorniczy chcą też odpocząć latem. Im jak każdemu z was przysługuje urlop. I tak część urlopu dostają poza sezonem.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Patryk #2762316 | 188.125.*.* 15 lip 2019 08:49

   Miasto robiło wszystko, aby obrzydzić mi jazdę autem. Totalny brak parkingów, rondo smoleńskie, skrzyżowania maksymalnie kolizyjne. Więc sprzedałem auto i przesiadłem się do tramwaju zgodnie z planem ratusza. A tu w wakacje polikwidowali kursy i nie mam jak dostać się do pracy. Nie róbcie z ludzi wariata!

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Tomek #2762289 | 145.237.*.* 15 lip 2019 08:25

   Normalnie jeżdżę 305 do pracy ale przesiadam się na samochód na stałe. Jak można zabrać linię na ponad 3 miesiące począwszy od 23 czerwca br.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. az #2762282 | 83.5.*.* 15 lip 2019 07:59

   Powinien obowiązywać JEDEN rozkład jazdy . To, że są wakacje inni mają czekać na przystankach za karę?

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (33)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages