Czwartek, 1 października 2020. Imieniny Heloizy, Igora, Remigiusza

Jedno rondo przytka miasto. Czy kierowców w Olsztynie czeka wkrótce armagedon?

2019-05-18 16:11:52 (ost. akt: 2019-05-18 14:29:09)
Rondo ma usprawnić ruch na skrzyżowaniu drogi 51 z drogami lokalnymi: na Kieźliny i do osiedla za Wadągiem.

Rondo ma usprawnić ruch na skrzyżowaniu drogi 51 z drogami lokalnymi: na Kieźliny i do osiedla za Wadągiem.

Autor zdjęcia: Andrzej Mielnicki

Niedawny paraliż Zatorza pokazał, że drogi to system naczyń połączonych. Wystarczy jedno słabe ogniwo, by puścił cały łańcuch. A na ruch w mieście trzeba też patrzeć przez pryzmat tego, co dzieje się na drogach wokół Olsztyna.

Czy kierowców w Olsztynie czeka wkrótce armagedon? Może nie aż tak, jak ostatnio po włączeniu sygnalizacji na rondzie Bema, kiedy zakorkowało się całe Zatorze i kierowcy stali w długim korku w Lesie Miejskim, ale trzeba będzie mocno zacisnąć zęby i uzbroić w dużą cierpliwość.

Niebawem ruszy bowiem budowa ronda na drodze nr 51 koło Dywit. Ma usprawnić ruch na skrzyżowaniu z drogami lokalnymi: na Kieźliny i do powstającego za Wadągiem dużego osiedla. Ma tam mieszkać ok. 3 tys osób. Pierwsze budynki już stoją.

We wrześniu ubiegłego roku olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na projekt budowlany i wykonawczy ronda, które przygotowuje firma DROMOS.

— Obecnie trwają prace projektowe. Uzgodniliśmy już koncepcję układu drogowego. Teraz projektant projektuje odwodnienie ronda, oświetlenie i przebudowę kolizji z urządzeniami i sieciami w obrębie inwestycji — mówi Karol Głębocki, rzecznik olsztyńskiego oddziału GDDKiA.

Prace projektowe powinny zakończyć się w grudniu tego roku. Przetarg na roboty budowlane GDDKiA panuje ogłosić w pierwszym 2020 r. Inwestycja, powinna się zakończyć w 2021 roku. Szacunkowy koszt prac to ok. 5,5 mln zł., połowę kwoty ma wyłożyć GDDKiA, druga połowę gmina Dywity i deweloper, który buduje osiedle mieszkaniowe. Początkowo koszt inwestycji miał być niższy o ok. milion złotych, ale zakres prac zwiększył się o o świetlenie pomiędzy rondem a wyspą kanalizującą ruch na przebudowanym wcześniej odcinku oraz fragment kanalizacji deszczowej odprowadzającej wodę do rzeki Wadąg. 

Rondo ma usprawnić ruch, poprawić płynność przejazdu. Czy rzeczywiście tak będzie, bo każde rondo oznacza przecież spowolnienie ruchu?

— Rondo nie będzie generowało korków, pozwoli natomiast na sprawne włączenie do DK 51 ruchu z cmentarza i Kieźlin z jednej strony i z osiedla Sterowców z drugiej, nie wymuszając zatrzymywania ruchu na drodze krajowej i poprawiając bezpieczeństwo kierowców oraz pieszych i rowerzystów — zapewnia Karol Głębocki

Według rzecznika rondo będzie też jednym z elementów uspokojenia ruchu na odcinku Dywity — granica Olsztyna. — Jest to długi, prosty odcinek, na którym kierowcy mają tendencję do rozwijania nadmiernych prędkości, stwarzając zagrożenie zwłaszcza dla osób przekraczających jezdnię drogi krajowej — tłumaczy Karol Głębocki. — Dodatkowo powstaną kolejne przejścia, chodniki i zatoka autobusowa.

Rondo, które ma powstać, będzie rondem o jednym pasie ruchu. Dlaczego nie będzie ich więcej? — Bo droga ma tu po jednym pasie ruchu w każdym kierunku — odpowiadają drogowcy.
Ktoś powie, co tam rondo koło Dywit, kogo to w Olsztynie obchodzi? I tu jest w wielkim błędzie, bo powinno. DK 51 to jedna z najbardziej ruchliwych dróg w regionie. Według przeprowadzonego cztery lata lata temu pomiaru ruchu średni dobowy ruch na drodze między Olsztynem a Dobrym Miastem wynosił 9148 pojazdów. Pomiar był wykonywany w Cerkiewniku i trwał rok.
Ale już według pomiaru, który na drodze 51 w Dywitach (pomiędzy ul. Grzybową a Barczewskiego) na zlecenie Urzędu Gminy w Dywitach wykonała specjalistyczna firma, ruch aut na tej drodze jest dużo większy i wynosi 21 271 pojazdów na dobę. I codziennie ta fala samochodów wlewa się do miasta, jak też wylewa z niego. Nie trzeba jasnowidza, żeby przewidzieć, że budowa ronda znacznie utrudni ruch w tym miejscu.

Wystarczy tylko wspomnieć, co się działo, kiedy budowano tu ścieżkę rowerowo-pieszą wzdłuż drogi 51. Kierowcy będą szukali alternatywy, żeby nie stać w korkach i wielu pojedzie drogą przez Różnowo i Słupy. To oznacza, że już dziś trzeba się szykować na zwiększony ruch na ulicy Jagiellońskiej, a tu wąskim gardłem może stać się skrzyżowanie z aleją Sybiraków. I trzeba się na to przygotować.

Oczywiście nie byłoby tego problemu, gdyby była północna nitka obwodnicy Olsztyna, ale jak na razie nie ma na nią ani pieniędzy, ani nawet wiadomo, jak miałaby biec nowa droga. Wiadomo, że projekt budowy północnej części obwodnicy Olsztyna nie zostanie wpisany na listę inwestycji do realizacji z Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. A także to, że rząd nie sfinansuje przygotowania dokumentacji projektowej tej inwestycji.

W 2015 roku GDDKiA zawarła porozumienie z prezydentem Olsztyna w sprawie wytyczenia korytarza, którym miałaby pobiec droga (chodziło o wykonanie studium korytarzowego oraz studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego).

Niedawno prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zadeklarował przeznaczenie z budżetu miasta 2 mln zł na te prace. Wsparcie finansowe zadekowała także gmina Dywity.

Andrzej Mielnicki

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (88) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jaś #2737054 | 83.6.*.* 23 maj 2019 14:19

  Jeśli zwiększa się tam liczba mieszkańców to nie lepsza byłaby tam linia tramwajowa zahaczająca Zatorze poprzez wojska Polskiego pod torami na 1 maja i dalej.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. hyży_ruj_na_molo #2734975 | 5.173.*.* 20 maj 2019 14:08

  Stawiguda górą !!!b Wyeebaliśmy Wójtową (co prawda tylko do Purdy - ale zawsze to coś) !!!!! A nasza eska nie do wyeebania. Gdańsk - 1,5 godziny, W-wa 1:50. Można ? Można Brawo !!!!!.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. osiedle #2734955 | 91.229.*.* 20 maj 2019 13:04

  Jakie to nowe osiedle za Wadągiem? Gdzie budują?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ffrc #2734886 | 188.146.*.* 20 maj 2019 09:39

  Boże... Współczuję kierowcom! Jak będę je jeszcze budować ze 3 lata tak jak ul. Partyzantów ?? ;-/

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. A może by tak #2734852 | 37.8.*.* 20 maj 2019 08:37

  Rondo turbinowe tam ciepnąć . Będzie zabawa jak kiedyś przy Bałtyckiej

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (88)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages