Niedziela, 21 lipca 2019. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Olsztynianie protestowali przeciwko masowemu odstrzałowi dzików [GALERIA]

2019-01-12 19:11:19 (ost. akt: 2019-01-12 19:57:42)

Autor zdjęcia: Karol Kiłyk

Kilkudziesięciu miłośników zwierząt protestowało na olsztyńskiej starówce przeciwko masowemu odstrzałowi dzików, który zaczął się dzisiaj w Polsce.

Zobacz także: Już dzisiaj zaczyna się masowe polowanie na dziki [SONDA] Już dzisiaj zaczyna się masowe polowanie na dziki [SONDA] 12 stycznia (dzisiaj) zaczynają się masowe polowania na dziki. W ten sposób rząd chce walczyć z ASF, który zagraża polskim chlewniom. Ale akcja odstrzału...


W obronie dzików, których ruszył masowy odstrzał, stanęli obrońcy zwierząt, organizując dzisiaj na starówce w Olsztynie manifestację. Miłośnicy zwierząt przynieśli ze sobą transparenty z hasłami: „ Niech żyją i ryją” czy „Myśliwi są obrzydliwi, niech im lufy wykrzywi”. A niektórzy przyszli na protest ze swoimi psami, które miały na sobie kubraczki z napisem: jestem dzikiem, nie strzelaj.

— Protestujemy przeciwko zabijaniu , fałszywej propagandzie, w której dziki mają stać się kozłem ofiarnym — powiedział nam Piotr Romanowski, który uczestniczył w proteście.

Czy takie protesty zatrzymają odstrzał dzików? — Milczenie nic nie da, a protest zawsze może przekonać, szczególnie, że mamy argumenty naukowe i prawne — dodał Stefan Okrzeja, współorganizator protestu. — Naukowcy dowiedli, że odstrzał dzika jest najmniej skutecznym sposobem walki z ASF.

Najskuteczniejszą metodą jest bioasekuracja, ochrona gospodarstw Jednak raport z NIK z 2017 roku dowiódł, że ta bioasekuracja w Polsce nie jest w ogóle wykonywana albo jest robiona niewłaściwie.
Zdaniem tych, którzy przyszli na protest, nie można być obojętnym wobec decyzji o odstrzale dzików.

— Odstrzelenie dzików nie rozwiąże problemu ASF — tłumaczyła Ewa Polke. — To żadne rozwiązanie, a może tylko pogorszyć sytuację.
Niektórzy przyszli na protest, bo jak mówili po prostu szkoda im dzików.

— Przecież dzik nie przyjdzie do gospodarstwa, żeby zarazić świnie — zauważyła Ewa Napierała. — Sami hodowcy muszą zadbać o swoje gospodarstwa, odpowiednio je zabezpieczyć.

Na manifestacji głos zabrał też prof. Stanisław Czachorowski, ekolog z UWM.
— To strzelanie jest zupełnie absurdalne, to ucinanie nogi przy zapaleniu płuc — stwierdził prof. Czachorowski. — W niczym nie pomoże, ale będzie przysłowiowym paleniem czarownic na stosie. Jest choroba, to trzeba znaleźć winnego. Odreagujemy, na kilka miesięcy będzie spokój, bo przecież coś robiliśmy. Owszem dziki są rezerwuarem wirusa , ale to człowiek przenosi wirusa.

W ten i w kolejne dwa najbliższe weekendy styczniowe prowadzone będą wielkoobszarowe polowania na dziki w trzech województwach, w tym na Warmii i Mazurach, bo każdy tydzień przynosi nowe przypadki ASF. Od początku pojawienia się wirusa na Warmii i Mazurach stwierdzono już 351 przypadków tej choroby u dzików (w kraju — 3317) oraz czternaście ognisk ASF u świń.
Jednak zapowiedź wybicia niemal całej populacji dzików, w tym wywołała falę protestów społecznych.

Trudno się dziwić, skoro myśliwi mieli też strzelać do ciężarnych loch, czy prowadzących młode, za co mieli dostać jeszcze 650 zł od każdej upolowanej lochy. Minister środowiska zapewniał, że pojawiająca się w mediach liczba 200 tys. dzików, które miały zostać w styczniu i lutym, jest nieprawdziwa. Według jego szacunków w styczniu może zostać zastrzelone 20 tys. — 30 tys. dzików. Zapowiedział też , że zakaże strzelania do ciężarnych loch, to jednak nie uspokoiło nastrojów społecznych.

am


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (143) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kalka #2679546 | 188.146.*.* 11 lut 2019 09:54

  Czemu nie bronicie innych zwierząt np: teraz chcą odstrzelić część żubrów. Czemu w poprzednich latach nie broniliście dzików ? Teraz kuźwa co druga osoba to Fan dzików na FB. Poczytajcie sobie, że odstrzały zwierząt były od zawsze...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Polak #2679066 | 5.173.*.* 10 lut 2019 11:44

  Kolejna odsłona lewackiego debilizmu - rozgonić tych darmozjadówdarmozjadów

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Johann #2663258 | 83.9.*.* 15 sty 2019 14:40

  Etyka mordercy za 650 zeta. Nasz kraj.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Ziemia #2662916 | 5.172.*.* 15 sty 2019 00:23

  Homo Sapiens to największe szkodniki na tej planecie

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Marcin #2662915 | 5.172.*.* 15 sty 2019 00:21

  To nie wina dzików, że świnie chorują. To ludzie przynoszą zarazę z lasów do obór.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (143)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages