Czwartek, 9 lipca 2020. Imieniny Hieronima, Palomy, Weroniki

Łynostrada coraz bliżej

2018-11-24 10:15:48 (ost. akt: 2018-11-25 11:58:20)
łynostrada

łynostrada

Autor zdjęcia: zbigniew woźniak

Wciąż trwają prace przy budowie Łynostrady. Zakończyła się natomiast budowa tej części trasy, która ma służyć wypoczynkowi i rekreacji mieszkańców Olsztyna.

Rozwój dziedzictwa naturalnego poprzez budowę tras rowerowych wzdłuż rzeki Łyny w Olsztynie — Łynostrada”. Taką nazwę nosi jeden z najtrudniejszych realizowanych w stolicy Warmii i Mazur projekt z pieniędzy Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego z 2015 roku.

Jak można przeczytać w opisie inwestycji: Przedsięwzięcie dotyczy budowy układu ścieżek rekreacyjnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą usytuowanych nad brzegami rzeki Łyny, w granicach i w bezpośrednim sąsiedztwie Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Środkowej Łyny. (…) Nie bez powodu wybrano lokalizację projektowanych ścieżek, skoncentrowanych wokół Łyny, największego dopływu Pregoły z Warmii i Mazur oraz na terenie Lasu Miejskiego — największego miejskiego kompleksu leśnego w Europie.

Nie dziwi zatem, że mieszkańcy miasta i okolic, zwłaszcza ci stawiający na aktywny wypoczynek, niecierpliwe czekają na zakończenie budowy tras wokół Łyny. Tymczasem do końca lipca można było składać oferty na budowę najtrudniejszego z etapów Łynostrady — odcinka biegnącego od ul. Kalinowskiego do ul. Tuwima.

— Podjęliśmy decyzję o zmianie nawierzchni na mineralną — mówiła latem Marta Bartoszewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Olsztynie. — Jedenastego lipca ogłosiliśmy postępowanie na roboty budowlane. Prace mają zakończyć się 31 marca 2019 roku. Natomiast w trakcie realizacji jest druga cześć drugiego odcinka — od Obrońców Tobruku do parku Centralnego. To trasa długości ok. 660 m. Zaawansowanie robót jest bliskie 70 procent — dodała.
Jak wynika z informacji z olsztyńskiego ratusza, na budowę Łynostrady na odcinku od ul. Kalinowskiego do ul. Tuwima (długość ok. 1400 m) na początku listopada podpisano umowę z wykonawcą. Teraz trwają tam prace przygotowawcze, a planowany termin zakończenia, tak jak wcześniej napisaliśmy, to koniec marca 2019 roku.

— Jeśli chodzi o część inwestycji od ulicy Tuwima do Obrońców Tobruku o długości około 1200 metrów to wykonawca jest na etapie robót ziemnych — informuje Bartoszewicz. — Tu również planowany termin wykonania upływa 31 marca 2019 roku.
Zakończone zostały natomiast odcinki od Obrońców Tobruku do parku Centralnego o długości około 660 metrów oraz część obejmująca Las Miejski o długości około 5500 metrów. Podobnie jak ścieżka rowerowa biegnąca tunelem pod ul. 15 Dywizji z dołączeniem do realizowanego projektu trasy rowerowej.
Przypomnijmy, że autorami pomysłu budowy szlaku pieszo-rowerowego wzdłuż Łyny byli społecznicy, m.in. stowarzyszenie Wizja Lokalna. Projekt wygrał w 2015 roku głosowanie w olsztyńskim budżecie obywatelskim.

ŁR

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. BENO #2685782 | 95.160.*.* 21 lut 2019 18:18

  JAK DLUGO TA LYNOSRADA BEDZIE DZIALAC JAK NA TORFOWISKU ROBI SIE SCIESZKE ROWEROWA MYSLE ZE DO KONCA KADENCJI BETONIARZA NIE ZAPADNIE SIE BRAWO NAUKI INRZYNIERSKIE,

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. z_Maczka #2631386 | 178.36.*.* 26 lis 2018 10:58

  Super! Będę mógł przejechać z Hamburga do centrum, w zasadzie bez pokonywania górek (oprócz tej, czy przedszkolu). Bardzo to ułatwi i usprawni dojazd rowerem do miasta.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. podatnik. #2631234 | 88.156.*.* 26 lis 2018 03:58

  Trzeba ukarać Prezydenta Grzymowicza za Park Jakubowo. To jest wydawanie Dotacji z U.E. pieniędzy w błoto. To tragedia nie Park.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. MIP #2631117 | 5.173.*.* 25 lis 2018 17:27

   Może ktoś odpowiedzialny skontrolowałby jakość odcinka od elektrowni do strzelnicy - miejscami " utwardzona" nawierzchnia to praktycznie piasek ( widocznie za mało dodano materiałów wiążących). .Można tam policzyć ślady osób biegających, kół rowerowych itp.Ciekawe, jak ten odcinek n\będzie wyglądał wiosną,kiedy po zimie nastąpią roztopy?

   Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. I to te stowarzyszenie #2631001 | 37.8.*.* 25 lis 2018 12:41

   wpadło na pomysł przekuwania mostu donikąd i robienia traktu od dupy strony, czyli po lewej stronie Łyny, a nie kierując go po prawej stronie wprost na ładny i odnowiony most, tuż obok przepompowni ścieków? Ten kawałeczek z kuciem mostu kosztował milion złotych. Gdzie tu rozum?

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

   Pokaż wszystkie komentarze (12)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages