Niedziela, 19 stycznia 2020. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

Od nowej ciepłowni nie ma ucieczki

2018-09-10 07:05:08 (ost. akt: 2018-09-09 21:47:07)
Budowa ciepłowni na biomasę Kortowo BIO

Budowa ciepłowni na biomasę Kortowo BIO

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Modernizacja systemu ciepłowniczego w Olsztynie trwa od kilkunastu lat. W przyszłym roku olsztyńska spółka MPEC planuje kolejne inwestycje, które zmienią system zaopatrzenia miasta w ciepło. Jedną z nich jest ciepłownia na biomasę.

W ostatnich latach spółka MPEC realizuje inwestycje polegające na budowie nowych odcinków sieci ciepłowniczych i wymianie sieci tradycyjnych na nowoczesne i energooszczędne. Od lat również pozyskuje środki na realizację projektów modernizacji infrastruktury ciepłowniczej.

Jedną z inwestycji, która zakończy się w maju przyszłego roku, jest powstanie ciepłowni na biomasę. To koszt prawie 43 milionów złotych, z czego dotacja ze środków unijnych sięga niemal 50 procent. To początek przygotowywanych od kilku lat procesów inwestycyjnych, które mają docelowo spowodować, że olsztyński system ciepłowniczy spełni warunki systemu efektywnego energetycznie. W takim systemie, który gwarantuje otrzymywanie dotacji, ponad 50 procent ciepła musi pochodzić ze źródeł odnawialnych oraz kogeneracji. Obecnie trwa ustalanie planu inwestycyjnego na 2019 rok.

— W przyszłym roku będziemy w dalszym ciągu realizować program inwestycji i modernizacji ze środków unijnych, który został rozpisany na kilka lat — mówi Konrad Nowak, prezes spółki MPEC w Olsztynie. — Wśród nich, w przyszłym roku będzie to zakończenie budowy ciepłowni biomasowej Kortowo BIO. Będziemy również kontynuować rozpoczęte modernizacje sieci ciepłowniczej dofinansowanych ze środków unijnych. W końcu będą to również przedsięwzięcia związane z przyłączaniem nowych odbiorców do miejskiej sieci ciepłowniczej. To będą główne zadania na przyszły rok.

Duże projekty inwestycyjne spółka zaplanowała na 2020 rok. Jednak już w 2019 roku zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę, który przeprowadzi prace modernizacyjne w ciepłowni Kortowo. To również w przyszłym roku rozstrzygną się też kwestie dotyczące nowej ciepłowni przy ulicy Lubelskiej.

— Nowa ciepłownia to temat, od którego nie ma ucieczki. W świetle decyzji fabryki Michelin o budowie ciepłowni na własne potrzeby, musimy doprowadzić do wybudowania miejskiej ciepłowni, która zapełni lukę w systemie zabezpieczenia w ciepło mieszkańców Olsztyna — dodaje Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. — Mamy na to coraz mniej czasu, więc nie możemy pozwolić sobie na dalsze opóźnienia. Spółka MPEC jest do tego przygotowana, ma świetnie przygotowane plany i analizy, dysponuje działką pod budowę. Przeszła również dialog techniczny z potencjalnymi partnerami, albowiem zadanie będzie realizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mówili już nie o planach, ale o budowie.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (39) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. JONKOWO- 10 LAT POCAŁUJTA W DU..E WÓJTA #2577330 | 188.146.*.* 10 wrz 2018 19:56

  http://gazetaolsztynska.pl/530618,Batali a-mieszkancow-Jonkowa-Gdy-leje-woda-wply wa-im-do-domu-VIDEO.html

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. serpiko #2577247 | 31.0.*.* 10 wrz 2018 18:39

  Brawo Panie Prezydencie tak dalej być nie może że jesteśmy uzależnieni od innych firm - budować a nasze dzieci i wnuki będą Panu wdzięczne - nie słuchać kretynów

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. warmiak #2577244 | 46.215.*.* 10 wrz 2018 18:37

  dlaczego moderator konsekwentnie nie przepuszcza wpisów nt kandydatów lewicy. Wczoraj żadne słowo o antykach z SLD nie było przepuszczone. Natomiast aplauz wobec starszych panów był publikowany natychmiast.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Hyc #2577227 | 89.39.*.* 10 wrz 2018 18:13

   Te całe PPP to jedna wielka kicha. Obstawiam taki scenariusz. Teraz wspólna budowa w ramach PPP ale docelowo prywatyzacja. Będzie tak jak było to tej pory. Strona prywatna tego porozumienia zrobi wszystko żeby postawić stronę publiczną w stanie upadłości i przejąć za cenę paczki orzeszków. Pozdrawiam naiwnych którzy nie są na bierząco z tematem spalarnie i nie widzą że Grzybowicz jeszcze na koniec przepchnąć wała którego juz nikt po niem nie będzie mógł odkręcić. Pozdr!

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Tak czy siak .... #2577122 | 88.156.*.* 10 wrz 2018 15:44

   Przede wszystkim osła z ratusza wyprowadzić w pis du na szczaw i mirabelki

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (39)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages