Piątek, 22 stycznia 2021. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Nadal mamy „dziki” problem

2018-09-03 20:23:20 (ost. akt: 2018-09-03 19:47:37)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay

Jeśli komuś wydawało się, że dziki „na miasto” wyprawiają się tylko zimą i wczesną wiosną, może się poważnie zdziwić. Dziki nie dają spokoju mieszkańcom olsztyńskiego Gutkowa. Zdaniem czytelników, gotowe byłyby wejść do budynku.

Coraz bardziej niepokoi mnie aktywność dzików w Gutkowie przy ulicy Sokolej — napisała do nas pani Joanna. I przysłała zdjęcia. — Spotykałam je przy ulicy, słyszałam, jak chrumkały gdzieś przy łące za iglakami, ale dziki wchodzące do klatki? Tego jeszcze nie widziałam...

Nasza czytelniczka przyznaje, że na szczęście drzwi do budynku były zamknięte, ale niewiele brakowało, aby któryś z mieszkańców bloku stanął oko w oko z dzikiem tuż po otwarciu drzwi wejściowych własnego mieszkania.

Leśne zwierzęta są coraz śmielsze w swoich wyprawach „na miasto”, a mieszkańcy Olsztyna niepokoją się taką sytuacją. Pani Joanna pisze wprost: — Byłam wyrozumiała, gdy zwierzaki szukały pożywienia zimą czy wczesną wiosną, ale mamy teraz sierpień i strach pomyśleć, co będzie za miesiąc! Czy spółdzielnia Redykajny zamierza coś wreszcie zrobić z „dzikim” problemem? — pyta pani Joanna i przypomina, że przed budynkiem nie ma dodatkowo odpowiedniego oświetlenia.

Pytanie powtórzyliśmy przedstawicielom spółdzielni. Na oficjalną odpowiedź trzeba zaczekać, ale zostaliśmy poinformowani, że oświetlenie przed budynkami jest, a problem dzików jest przedmiotem współpracy spółdzielni i straży miejskiej od 2016 roku. Na osiedlu powstała nawet specjalna klatka, która miała służyć od odławiania leśnych zwierząt. Wiemy już, że nie rozwiązała ona problemu.

Nie rozwiążą go też pewnie strażnicy miejscy, do których po pomoc zwracają się mieszkańcy Gutkowa niemal codziennie. I to nie dlatego, że nie mają dobrych chęci. Ręce wiąże im... ASF, czyli afrykański pomór świń.

Jarosław Lipiński, komendant Straży Miejskiej w Olsztynie, przypomina, że w całej Polsce obowiązuje zakaz przemieszczania dzików. Słowem: nie można ich teraz odławiać, więc strażnikom pozostaje tylko przepędzanie niechcianych gości. Tak też robią. A dziki wracają. I w poszukiwaniu pożywienia niszczą trawniki.

Mieszkańcy Gutkowa bezradnie rozkładają ręce, ale jednocześnie udowadniają, że samopomoc ma się nieźle. Kiedy w środowy wieczór dziki znowu się pojawiły na osiedlu, sąsiedzi oświetlali idącym do budynku osobom drogę i krzyczeli ostrzegawczo. Rzecz w tym, że tak można sobie radzić tylko przez chwilę.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (44) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. rosa #2573475 | 88.156.*.* 5 wrz 2018 23:43

  No dlaczego takie zdziwienie, że dziki podchodzą pod domy! To miasto weszło do lasu, dziki są u siebie. W dodatku czasem solidnie dokarmiane przez zbyt suto zaopatrywanych mieszkańców, którzy wyrzucają mnóstwo jedzenia. W centrum buduje się supermarkety, a domy przy lesie, to chyba normalne, ze dziki tam są.Przyzwyczajone do hałasu, bo każdy ma samochód, muzyka głośno gra, quady po leśnych ścieżkach jeżdżą. Czas się z nimi zaprzyjeźnić, bo nie ma co ubolewać nad ludzką głupotą. Jest nieskończona.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. TW KACZOR #2573391 | 94.254.*.* 5 wrz 2018 21:50

  To były łata 90te swiezo po komunie. Pamiętam newnewsa na Polsacie o dzikich które biegaly po Świnoujściu i to była sensacja na cały kraj. A teraz kilka razy w roku oglądam te zwierzęta na swoim osiedle --mieszkam w okolicach Carrefour

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. pablo #2572501 | 188.146.*.* 5 wrz 2018 10:17

  niech rozwiążą sprawę fachowcy z niech żyją

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. paleta #2572484 | 176.221.*.* 5 wrz 2018 09:50

  w ubiegłym tygodniu chodziły dziki po Słonecznym Stoku i ryły w ogródkach.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Niki #2572333 | 80.14.*.* 5 wrz 2018 02:10

  He he. Straż miejska. Tych to dziki się boją.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (44)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages