Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Pytamy kandydatów na prezydenta Olsztyna o najważniejszy punkt ich programu

2018-08-27 07:15:00 (ost. akt: 2018-08-26 21:02:55)

Kampania wyborcza w kraju nabiera rozpędu. Kandydaci ze swoimi komitetami tworzą programy. Kandydatów na prezydenta Olsztyna pytamy o najważniejszy punkt ich programu wyborczego. Inwestycje, kultura, a może sport?

Kandydaci PO

Olsztyn-Koalicja Obywatelska powołana przez Platformę Obywatelską i Nowoczesną zaprezentowała kandydatów na prezydentów Olsztyna i Elbląga. Zostali nimi Beata Bublewicz (Olsztyn) i Michał Missan (Elbląg). Poznaliśmy także liderów list do sej

Beata Bublewicz:
— Najważniejszym punktem mojego programu są ludzie — olsztyniacy, bo miasto to przede wszystkim jego mieszkańcy, ze swoimi problemami, potrzebami i oczekiwaniami. Dlatego mojej ewentualnej prezydenturze przyświecać będzie wizja miasta przyjaznego ludziom i gospodarce, fajnego, bez absurdów i zawiłości, bez ideologii, „przegięć”, uszczęśliwiania na siłę. Uważam, że niezbędna jest w końcu zmiana akcentów w zarządzaniu miastem, którą można zawrzeć w haśle „Więcej kultury — mniej infrastruktury”. Bo, o ile można powiedzieć, że w Olsztynie wiele się inwestuje (ale głównie w drogi), o tyle nie można stwierdzić, że wiele się u nas dzieje: w sferze kultury, sportu, turystyki, spraw społecznych itd. I z każdym rokiem jest coraz gorzej. Nam, mieszkańcom Olsztyna, potrzebna jest nowa energia, nowe pomysły, nowa wizja miasta. Miasta zrównoważonego rozwoju, otwartego, przyjaznego i atrakcyjnego dla jego mieszkańców.

Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna (główka)

Piotr Grzymowicz:
— Od 9 lat staram się odpowiadać na potrzeby mieszkańców. Najważniejszym wyzwaniem, przed którym stanąłem właśnie 9 lat temu, było wydobycie Olsztyna z zapaści infrastrukturalnej. Ten cel udało się zrealizować. Jesteśmy miastem po gruntownej modernizacji — nowoczesnym, z przepiękną przestrzenią publiczną, coraz lepiej skomunikowanym i zorganizowanym, z marginalnym wskaźnikiem bezrobocia, miastem-ogrodem, którego inni nam zazdroszczą. Do tej pory priorytetem działań było miasto i jego struktura, ale dzisiaj — po blisko dekadzie mojej obecności w ratuszu — jesteśmy już w zupełnie innym miejscu rozwoju, więc pojawiają się kolejne wyzwania. Dlatego w nadchodzącej kadencji priorytetem mojej aktywności będzie olsztynianin i jego otocznie! To jest podstawa mojego programu rozwoju Olsztyna na najbliższe 5 lat. Słowem — dalszy wzrost komfortu życia mieszkańców naszego pięknego miasta. Objawi się to m.in. remontami chodników i dróg osiedlowych, poprawą dostępności żłobków, budową nowoczesnych parkingów, modernizacją targowiska czy działaniami na rzecz czystego powietrza. Jeszcze większa uwaga zostanie poświęcona kulturze, sportowi i edukacji oraz wszystkim działaniom powiększającym kapitał społeczny. Moim celem jest Olsztyn. Tylko Olsztyn!

Michał Wypij

Michał Wypij:
— Najważniejszy punkt mojego programu wyborczego będzie dotyczył zmniejszenia, a częściowo zlikwidowania korków w Olsztynie. Obecnie komunikacja miejska w naszym mieście jest tak zaprojektowana, że sprawia wrażenie, jakby ktoś nienawidził olsztynian. Nikt mnie nie przekona, że stanie na czerwonym świetle na skrzyżowaniu o drugiej w nocy ma jakiś ukryty sens. Zlikwidowanie korków to nie pobożne życzenie, ale szeroko zintegrowana strategia, w której olbrzymią rolę odgrywają m.in. system ITS, który pochłonął już straszne pieniądze, a najlepiej zadziałał, gdy sygnalizacja świetlna w Olsztynie została wyłączona; komunikacja miejska i jej rozwój (na przykład zapowiedziałem już darmowe przejazdy dla dzieci w wieku przedszkolnym); nowe miejsca parkingowe i sposób ich wykorzystania. Elementów składowych jest wiele i kompleksowe rozwiązanie przedstawię po inauguracji programu wyborczego. Zaproponuję najlepsze rozwiązania, które będą atrakcyjne dla użytkowników. Nie można nikomu nic narzucać. Do tej pory mieliśmy do czynienia nie z propozycjami, a bardziej z ultimatum. Okazało się, że to nie posłużyło ani mieszkańcom, ani przyjezdnym. Olsztyn stanął pod znakiem remontów i końca udręki nie widać.

krzysztof kacprzycki, radny

Krzysztof Kacprzycki:
— Jeśli mam postawić na jeden aspekt programu — najważniejszy i kluczowy, który decyduje o klimacie naszego miasta, są to mieszkańcy. Wszystko, co robimy, w pierwszej kolejności powinno mieć na uwadze mieszkańców, a wszelkie decyzje powinny mieć jako cel wspólny interes. Od lat apeluję o uwzględnianie w procesie decyzyjnym kosztów społecznych. Niestety apele nie trafiały na podatny grunt — stąd też mój start w wyborach. Każda decyzja musi brać uwagę koszt alternatywny oraz koszt utraconych korzyści. Budżet miasta jest zbiorem ograniczonym i powinniśmy w ramach niego podejmować najlepsze decyzje. Działania w oparciu o twarde reguły ekonomiczne, a jeśli będziemy w stanie określić i wartościować koszty społeczne, to np. zwiększenie kosztów budowy o kilka procent i praca na placu budowy w trybie trzyzmianowym może skrócić blokadę na drodze nawet o 66%. To krótszy czas objazdów, lepiej wykorzystany sprzęt i możliwość zrobienia większej liczby inwestycji. Trzeba też postawić na zmianę klimatu — zamiast „nie” sprawdzić, czy i dlaczego warto? Co podjęty trud zmieni, co dzięki wyłożonym środkom osiągniemy? Olsztyn mieszkańcami stoi i strasznym marnotrawstwem jest pomijanie tego potencjału!
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (80) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. terra #2581169 | 83.31.*.* 15 wrz 2018 20:56

  czy jakikolwiek pomysł na ekonomiczny rozwoj Olsztyna? to masakra, co proponują. w komunikacji dzieje się,wymyślcie coś nowego.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. trole pracują #2565181 | 27 sie 2018 19:26

  Olsztyńskie trole się nie obijają

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Arkady #2564884 | 94.254.*.* 27 sie 2018 15:09

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Grzymowicz to niech najpierw spłaci kredyty za swoje chore pomysły. Tramwaje, którymi chyba sam jeździ

 4. Policjant Kuśmierta #2564863 | 81.190.*.* 27 sie 2018 14:49

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Co za kur..ie się nudzi żeby tyle minusować albo plusować? Ty gościu chyba bezrobotny jesteś albo nie masz kolegów/koleżanek co?

 5. wstg #2564828 | 46.230.*.* 27 sie 2018 14:24

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Wszyscy paplają mniej więcej to samo, tylko Wypij się wybija - populizmem

Pokaż wszystkie komentarze (80)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages