Czwartek, 24 października 2019. Imieniny Arety, Marty, Marcina

W Smolajnach chcą kształcić pszczelarzy

2018-07-29 02:23:58 (ost. akt: 2018-07-29 12:27:36)

Autor zdjęcia: Fot. FB/Skarby Warmii

Zespół Szkół Rolniczych w Smolajnach planuje otworzyć nowy kierunek. Być może kształcić się tam będzie młodzież w zawodzie technik pszczelarz. Wcześniej jednak pedagodzy chcą wiedzieć, czy w ogóle warto podejmować taki kroki.

W Zespole Szkół Rolniczych w Smolajnach w gminie Dobre Miasto młodzież kształci się między innymi w zawodach: technik architektury krajobrazu, technik rolnik, technik agrobiznesu czy technik weterynarii. Być może — o ile będzie zapotrzebowanie — mury tej szkoły za kilka lat opuszczą technicy pszczelarstwa. Dlatego władze szkoły zwracają się z prośbą o wyrażenie opinii badającej poziom zainteresowania ewentualnych przyszłych uczniów lub słuchaczy.

— Klasyfikacja zawodów szkolnictwa zawodowego przewiduje możliwość kształcenia w pięcioletnim technikum od roku szkolnego 2019/2020, w dwuletniej branżowej szkole drugiego stopnia od roku szkolnego 2020/2021 lub w ramach kwalifikacyjnych kursów zawodowych — czytamy w komunikacie powiatu olsztyńskiego.

Olsztyńscy pszczelarze nie ukrywają, że utworzenie nowego kierunku to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców regionu. Podkreślają, że efekty odczują wszyscy, nie tylko osoby zajmujące się produkcją miodów.

— Musimy pamiętać, że pszczołom zawdzięczamy przepyszny i zdrowy miód, pyłek czy też propolis — zauważa Arkadiusz Masiewicz z Gospodarstwa Pasiecznego Skarby Warmii. — Jednak najważniejszą ich rolą jest zapylanie. Dzięki pszczołowatym mamy pożywienie oraz ubranie, gdyż bawełna również zapylana jest przez te owady.

Arkadiusz Masiewicz podkreśla również, że województwo warmińsko-mazurskie znajduje się na trzecim miejscu w kraju, jeśli chodzi o produkcję miodu.

— Warto zauważyć, że wielu pszczelarzy to osoby starsze, które często potrzebują pomocy — dodaje pani Katarzyna, żona pana Arkadiusza. — Wielokrotnie słyszałam ich narzekania, że nie mają komu w rodzinie przekazać swojej wiedzy. Wielka byłaby szkoda, gdyby tradycja umarła. Więc może zawód pszczelarza jest przyszłościowy?

Pszczelarskie małżeństwo podkreśla jednak, że zajmowanie się pasiekami to zajęcie czasochłonne, wymaga doskonałej organizacji i poświęcenia, a także siły fizycznej.

— Tutaj nie ma czasu na lenistwo! — zaznacza pan Arkadiusz. — Kiedy zaniedbamy pewne prace, to pszczoły mogą się nam na przykład wyroić albo umrzeć z głodu w wyniku różnych chorób lub jeżeli ich odpowiednio nie dokarmimy. Życie pszczół w okresie wiosenno-letnim jest bardzo dynamiczne i ma to olbrzymie przełożenie na logistykę naszego życia.

Ponadto, wbrew panującej opinii, praca pszczelarza nie jest pracą sezonową.

— Tak naprawdę jest to całoroczny wysiłek, gdyż w okresie jesienno-zimowym czyścimy ramki, przetapiamy wosk, wtapiamy węzę oraz prowadzimy sprzedaż miodu — wyjaśnia Katarzyna Masiewicz. — Uczestniczymy również w bardzo wartościowych szkoleniach oraz spotkaniach Koła Pszczelarzy, gdzie możemy wzbogacić swoją wiedzę czy też wymienić się z innymi doświadczeniami.
Mimo niewygód i zmęczenia, właściciele gospodarstwa pasiecznego podkreślają, że pszczelarstwo to pasja i sposób na życie. Nic tak bowiem nie scala rodziny, jak wspólne hobby i praca.

— Dlatego też zachęcam osoby w każdym wieku do zainteresowania się światem pszczół — stwierdza Katarzyna Masiewicz. — Jest to praca bardzo satysfakcjonująca, a pszczelarze są najdłużej żyjącą grupą zawodową! Mamy nadzieję, że uda nam się zaszczepić w naszym dziecku miłość do przyrody i w przyszłości może będzie się kształcić na tym kierunku w Smolajnach. Zresztą będziemy go do tego zachęcać, gdyż mąż jest absolwentem tej szkoły i bardzo miło wspomina lata spędzone w murach dworku biskupa Krasickiego — podkreśla z uśmiechem.

Czy taki kierunek w Zespole Szkół Rolniczych w Smolajnach powstanie, tego jeszcze nie wiadomo. Natomiast swoją opinię można wyrazić za pomocą ankiety, której wzór można pobrać na stronie internetowej powiatu olsztyńskiego: www.powiat-olsztynski.pl. Wypełnione ankiety można przesyłać na adres mailowy szkoły: zsr43@wp.pl.

Łukasz Razowski
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pszczelarz #2548046 | 188.146.*.* 2 sie 2018 11:45

  Jeśli szkoła pszczelarska to zapraszam tylko do Pszczelej Woli Technikum pszczelarskie im. Z. i T. Wawrynów jedyna w "galaktyce" szkoła z ponad 60-letnia tradycją w szkoleniu pszczelarzy. znajduje się rózwnież zaoczna weekendowa szkoła policealna w tym kierunku. Piękny krajobraz w pięknej okolicy 17 km od Lublina. to miejsce magiczne, bardzo rodzinne, miłe z historią z niezwykłymi ludźmi, które na długo pozostanie w waszej pamięci. ;) i żadna inna szkoła nie wzbudzi w was takiego zainteresowania, nostalgii wspanialych wspomnień jak właśnie Pszczela Wola. Absolwenci nazywają to miejsce swoim domem do którego zawsze wracają z radością a opuszczają z łezką w oku. Zapraszamy bardzo ma naszą stronę internetową oraz w nasze progi. www.pszczelawola.edu.pl

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Student #2545881 | 81.190.*.* 30 lip 2018 14:49

   Jeśli jest to szkoła dla osób dorosłych to jestem zainteresowany takim kierunkiem. ☺

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. j20 #2545825 | 188.146.*.* 30 lip 2018 12:53

    Oby nauczyli ich jak żyć w zgodzie zamiast prowadzić stałą walkę między sobą.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Jasio #2545759 | 88.156.*.* 30 lip 2018 10:27

    90% pszczelarzy to szkodniki. Nie mają własnego pola, gdzie siali by rośliny miododajne, tylko przewożą ule i wcinają się innym w ich pożytki.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   3. Krzysztof #2545633 | 94.254.*.* 29 lip 2018 22:42

    Pszczół nie brakuje, mają się dobrze i nie grozi im wymieranie. Drodzy obywatele, pszczoła też musi coś jeść, a nie widać, żeby pyłkowych roślin było coraz więcej. Kiedy postawi się trzech pszczelarzy obok siebie, to każdy z nich zbierze 1/3 pożytku. Im więcej pszczelarzy w jednym miejscu, tym głodniejsze pszczoły. Póki co, to wokół rośnie sama trawa, zboże i kukurydza. Moze, ktoś kiedyś pomyśli o sianiu miododajnych roślin, kwiatów i drzew.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (14)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages