Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Tęskniący za sowietyzmem z nostalgią wspominają dziecięce zabawy w cieniu szubienic

2018-06-29 11:39:24 (ost. akt: 2018-06-29 11:48:43)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Wszyscy znają dziecięcą zabawę w głuchy telefon. Kilku uczestników siada w kręgu a wybrana osoba wymyśla jakieś słowo lub zdanie i przekazuje szeptem, „na ucho” sąsiedniej osobie. Ta zaś, to co usłyszała/zrozumiała przekazuje kolejnej osobie i tak aż do ostatniego uczestnika.

W trakcie przekazywania treść jest stopniowo zniekształcana i cała zabawa polega na tym, że końcowa „wiadomość” jest zupełnie odmienna od pierwotnej. Tak też stało się z informacją wokół szubienic po dostarczeniu przeze mnie „Petycji” do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. A wystarczyło dotrzeć do źródła. Czuję się zatem w obowiązku „wyprostować” wszystkie informacje.

Zacznę od góry, od Pana Ministra, a dokładnie od Rzecznika Prasowego MKiDN. Mimo że podczas spotkania u Pana Ministra przedstawiłem dowód w postaci opracowania pana dr hab. Ryszarda Tomkiewicza z Ośrodka Badań Naukowych w Olsztynie z 1998 roku na brak podstaw do twierdzenia, że Xawery Dunikowski jest autorem Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej, to pani Rzecznik, w piśmie do Radia Olsztyn, nie negując tego dowodu, z uporem powtarza to kłamstwo. No cóż! Mogę złożyć to tylko na karb tego, że mimo, że „PiS rządzi”, to wykonawcy wywodzą się z kadr pozostawionych po „POprzednikach” i robią „krecią robotę”.

Wydawałoby się, że w szacownej DEB@CIE (z 14.06.2018r.) żadna manipulacja nie powinna mieć miejsca i mimo, że w tekście przytacza pismo od Rzecznika MKiDN - „MKiDN nie prowadzi obecnie postępowania w sprawie skreślenia z rejestru zabytków pomnika” - to tytuł: „Minister nie wykreśli[?!] szubienic z rejestru zabytków” „poszedł” w świat. Skąd redaktor Adam Socha powziął taką „wiadomość”?

Od początku moich działań w sprawie usunięcia „szubienic” jest ogromny opór „organów”. Najpierw odmowę zajęcia się sprawą uzasadniali tym, że nie „jestem stroną w sprawie”. No, jestem niewymownie wdzięczny „organom” – policji, prokuraturze i sądom – że nie uznały mnie za stronę w sprawie przedmiotu przestępstwa. A „Pomnik Wdzięczności”, w świetle przepisu Kk, art. 256, takim jest, gdyż propaguje system totalitarny, wspierany przez zbrodniczą formację – Armię Czerwoną. Potem zmienili uzasadnienie i twierdzą, że nie mam „prawa własności” do rzeczonego bolszewickiego reliktu...Wskazują jednak zgodnie na prezydenta Olsztyna jako właściciela „statuji”.

(...) Sam Piotr Grzymowicz pokrętnie, ale też dawał do zrozumienia, że w sprawie usunięcia szubienic nic nie może zrobić, gdyż jest związany „Ustawą o ochronie zabytków”. Tymczasem w wymienionym piśmie od Rzecznika MKiDN „stoi”: „Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie prowadzi obecnie postępowania w sprawie skreślenia z rejestru zabytków wyżej wymienionego pomnika, bowiem do Ministerstwa nie wpłynął wniosek właściciela obiektu, tj. miasta Olsztyn, inicjujący takie postępowanie”. Grzymowicz nie „nie może”, tylko nie chce. Chce natomiast zrobić w centrum Olsztyna skansen komunizmu i wszystkimi siłami broni „Pomnika Wdzięczności”. Taki z niego miłośnik „Krasnoj Armii”.

Prezydent Grzymowicz ma dziwne pomysły. Chce, żeby na temat „szubienic” wypowiedzieli się mieszkańcy Olsztyna (a co z odwiedzającymi nasze piękne miasto?). Trzeba by najpierw wyedukować mieszkańców, poczynając od samego Piotra Grzymowicza, który wbrew faktom mówi o autorstwie Dunikowskiego czy antytotalitarnej wymowie sowieckiego straszydła. A mieszkańcy tęskniący za sowietyzmem z nostalgią wspominają dziecięce zabawy w cieniu szubienic. Ja też wspominam „fajne” zabawy wśród ruin. Podążając tokiem myślenia Grzymowicza, to też trzeba by było je pozostawić dla potomności!?
(...)

Antoni Górski
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Starszy Polak #2563057 | 83.28.*.* 25 sie 2018 08:00

  Ruski szedł pali mordował i gwałcił , a on to mordowanie gwałt zaczął ? Spalone miasta wsie , mordowane dzieci starcy Obozy mordu , gdzie boga nawet ni było itd . itp. Ruski pognał szkopów i dał ci tą ziemie miasta i wsie , Polskiej Armii tutaj nie było , Anders strzelił focha i poszedł sobie A Berling razem z Ruskimi Lublin wyzwalał . ! ? .Polacy swymi głupimi awanturami to tylko wrogów sobie robią , już teraz ,wszyscy dookoła to nasi wrogowi . Jak tak dalej będziemy robić to zostaniemy sami jak przysłowiowy palec w gu.... Zabobon głupota i nienawiść do wszystkich i do wszystkiego .

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ann #2561218 | 83.13.*.* 23 sie 2018 08:57

  Nie interesuje mnie kim był Dunikowski, ani co robił autor tekstu w czasach "słusznie minionych" prawda jest taka, ze większość z nas wie jak został "wyzwolony Olsztyn" i w jakim stanie armia czerwona zostawiła piekny przedwojenny Olsztyn, i to, że ten pomnik nadal stoi w Olsztynie to wstyd. przykro, że prezydent Olsztyna udaje, że nie ma tematu... Coraz mniej jest świadków tamtych wydarzeń, nie muszą już patrzeć na ten "zabytek" (zabytek -śmiechu warte)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. katolandia #2555025 | 88.156.*.* 13 sie 2018 23:48

  Przerobić żołnierzy na księży albo papieża i nowa zmiana z prezesem na czele od razu zaakceptuje

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Oj prawda, że #2554520 | 83.6.*.* 13 sie 2018 09:55

  zawsze lubilismy w cieniu tego potworka oddać mocz i nietylko. Jako dziecko zawsze chcielismy by tego potworka przerobić na miejski szalet.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. lowca pisich #2546729 | 46.230.*.* 31 lip 2018 18:18

  doczytalem tylko do momentu, gdzie pojawia sie pisiomowa, ktorej naczelna zasada jest pisanie w taki na przyklad sposob - PO POludniu POszedlem POplywac. Nie ma sensu czytac dalej

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (21)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages