Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Plac wiecznej budowy w Olsztynie. Ale widać już koniec prac [video: ADA GADA]

2018-04-20 11:30:25 (ost. akt: 2018-04-20 23:40:24)
Park Jakubowo

Olsztyn-Park Jakubowo w maju ma zostać oddany do użytku

Park Jakubowo Olsztyn-Park Jakubowo w maju ma zostać oddany do użytku

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

#GOnimyabsurdy\\\ Zatorze ma swoją niekończącą się opowieść. To plac wiecznej budowy, czyli park w Jakubowie. Spacerowicze z Zatorza powoli tracą cierpliwość. Ale... jest już światełko w tunelu: widać koniec prac. Tylko czy to na pewno koniec?

Zacznijmy od tego, że park Jakubowo wcale nie leży na Zatorzu, chociaż wszyscy tak mówią. Jakubowo to osiedle, które administracyjnie stanowi część osiedla Wojska Polskiego. A te z kolei to już rzut beretem od Zatorza. Niemniej jednak i zatorzacy, i olsztyniacy z innych dzielnic lubią spacerować w parku w Jakubowie. Bo jest blisko Lasu Miejskiego, ma stawek i kaczki do karmienia. Ma też ciężki sprzęt, dużo rur i piachu. Kiedy w końcu skończą tu remont?

Zazwyczaj fachowcy mają wygórowane ambicje i mówią, że skończą, a potem nie kończą. Oby w Jakubowie tak nie było — mówi Aleksandra Łubińska, licealistka.

— Każdy park powinien przejść remont. Jestem z Zatorza, ale lubię spędzać czas w parku Centralnym. Bo jest ładniejszy od Jakubowa — żali się Aleksandra Soliwoda, licealistka. — Gdyby tutaj fachowcy bardziej się spięli, byłoby też tak pięknie. Brakuje mi tu nowoczesności. Problemem Jakubowa jest to, że tu się nie chce spędzać czasu. Tu się nie przychodzi, tu się tylko przechodzi. Po nawierzchni da się jeździć tylko rowerem. Na deskorolce, rolkach czy hulajnodze już nie. Młodzi więc tu nie przyjdą.

— Mogliby tu zrobić chociażby miejsce na grill, żeby ludzie zostali tu na dłużej — dodaje Beata Maciejewska, licealistka. — Park to nie tylko ławki.
— A ja jestem zły, że nie ma tu żadnych podjazdów dla wózków inwalidzkich — zauważa pan Michał, którego żona jest niepełnosprawna. — Muszę wnosić wózek po schodach. Przecież to absurd!

Inwestycja pod nazwą „Rewaloryzacja zabytkowego Parku Miejskiego w Jakubowie” rozpoczęła się w 2014 roku. Dzięki pierwszej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Za blisko 70 tys. złotych powstała dokumentacja techniczna obejmująca zasięgiem cały park. Pieniędzy wystarczyło jednak tylko na część robót. Było to nieco ponad 460 tys. zł.

Za tę kwotę zrobiono ścieżki z nawierzchni mineralnej wokół stawu, kanały technologiczne pod budowę oświetlenia oraz odnowiono ławki. Drugi etap ruszył w maju 2017 roku. Koszt prac oszacowano na niemal 5,8 miliona złotych. Z tej kwoty prawie 4,8 mln zł wyniesie dofinansowanie ze środków unijnych. Potężna inwestycja, więc potężna suma.


W ten kosztorys wpisano zasadzenie zieleni, nowe ścieżki, schody, oświetlenie, płot okalający staw Browarny i amfiteatr. Z tym ostatnim akurat jest problem, bo do niczego się nie nadaje. Deski, którym jest wyłożony, przypominają fale Dunaju. Dosłownie. Jak się dowiedzieliśmy, były położone ciasno, żeby „ładnie wyglądały”. Powinny być kładzione z 12-milimetrowymi przerwami. Pogoda więc zrobiła swoje.
— W grudniu ZDZiT robił odbiór amfiteatru i deski były już wypaczone. Postawiliśmy warunek, że odbierzemy tę pracę, ale fachowcy mają to poprawić — tłumaczy Zdzisława Łukaszewska, prezes Stowarzyszenia Nasze Jakubowo. — W tym tygodniu zaczęli przekładać całą nawierzchnię. To dąb i wykonawcy nie wiedzieli, jak się zachowa. Wszystko jest więc pod kontrolą.Rzeczywiście, fachowcy nad amfiteatrem znowu pracują. Jeden starszy pan układa deski na nowo, wcześniej usuwając wszystkie wkręty. Mówi, że „to robota na dwa tygodnie, może więcej”. Deski trzeba dopasować, przyciąć, a te wygięte po prostu wyrzucić.

Remont park Jakubowo ma potrwać do końca maja. Cieszyć oko mają już tylko spacerowicze, a nie robotnicy, koparki i hałdy piachu. I brudny staw.
Już jeden termin odbioru był. „Zakończenie prac przewidziane jest na 24 grudnia. Zadanie nie jest podzielone na etapy, ale na tę chwilę prace przebiegają zgodnie z założeniami — mówił nam w październiku 2017 roku Paweł Palczewski z Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie.

Nie wyszło. Ale oby do wiosny. Nawet jeśli się uda, najmniej zadowolone będą dzieci. W parku jest przecież plac zabaw dla nich. Niestety, na razie nie może doczekać się rewitalizacji.

— Nowy na pewno będzie, ale jeszcze nie teraz — dodaje Zdzisława Łukaszewska. — Plac miał być robiony w zeszłym roku, ale niestety nikt nie stanął do przetargu. Czyli nie ma chętnego, żeby teraz ten plac zabaw wyremontować. Mam nadzieję, że jednak wkrótce również dzieci, a nie tylko rodzice, będą miały radość.

Teren obecnego parku już w II połowie XIX wieku był miejscem spacerów i wypoczynku. Został zagospodarowany w związku z organizacją Prowincjonalnej Wystawy Przemysłowej w 1910 roku. Oprócz pawilonów wystawowych, które potem rozebrano, powstały tu pergole, wodotrysk i muszla koncertowa. Zbudowany został też obiekt mieszczący restaurację, na którego gruzach wzniesiono dzisiejszy CEiIK. Park jest wpisany do rejestru zabytków.
ar
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (26) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. bleh #2489223 | 88.156.*.* 22 kwi 2018 15:39

  Ja pierdziu. Zaskoczeni tym że deski się wypaczają. Nikt na świecie nie robił dębowych desek...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. jaga #2489000 | 213.216.*.* 22 kwi 2018 08:59

  kto robi remont w tym parku - szewc czy kowal????? przeciez sam projekt kosztowal 70000zl.!!!!! to co tam bylo w tym projekcie ze tak wyszedl ten remont?? moze trzeba zostawic wszystko tak jak jest i wtedy przynajmniej bedzie sie starzalo razem z nami i serce bedzie mniej bolalo za wyrzucone w bloto tyle kasy!!!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Były #2488748 | 88.156.*.* 21 kwi 2018 17:19

  piękne płyty, teraz nasypali piachu. Czy to nieudacznictwo będzie trwać aż do wyborów?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. hhhahhhahhha #2488573 | 83.12.*.* 21 kwi 2018 11:15

  jak zle było tej licealistce to mogła z kims inny to zrobić a nie z budowlańce który mówi że skończy ale nie skończył i chciał wiecej, do matury się uczyć a nie budowlanką sie zajmować bez pojęcia hahhahhhahh

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. %%% #2488549 | 81.15.*.* 21 kwi 2018 09:49

  Ścieżki piaskowe to źle jak wyłożą kostką to będzie narzekanie że wszędzie beton.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (26)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages