Niedziela, 21 lipca 2019. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Czarny Piątek, czyli kobiety protestują. Mówią "nie" projektowi "Zatrzymać aborcję" [ZDJĘCIA, VIDEO]

2018-03-23 14:28:42 (ost. akt: 2018-03-23 20:25:56)
Tak wyglądał Czarny Protest, który odbył się w 2016 roku w Olsztynie

Tak wyglądał Czarny Protest, który odbył się w 2016 roku w Olsztynie

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Był już czarny poniedziałek, był czarny wtorek. Czas na czarny piątek. Dzisiaj w Olsztynie odbywa się kolejny protest przeciwko zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego. Bierze w nim udział kilkaset osób.Tym razem bezpośrednim impulsem do wyjścia na ulice były sejmowe prace nad projektem „Zatrzymaj aborcję” fundacji Życie i Rodzina.

Przypomnijmy, że w tym momencie aborcja w Polsce w niektórych przypadkach jest legalna. Dzieje się tak, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku gwałtu.—To tylko czysta teoria. W każdej chwili można zasłonić się klauzulą sumienia i mimo przesłanek odmówić wykonania zabiegu. — podkreśla Małgorzata Matuszewska-Boruc jedna z liderek Partii Razem w Olsztynie.

Naciski kościoła na PIS przyniosły skutek. Partia rządząca przyspieszyła działania dążące do całkowitego zakazu aborcji. Politycy PiS zdecydowali, że projekt w tej sprawie trafi pod obrady Sejmu. Spodziewano się, że projekt zaostrzający prawo aborcyjne zostanie rozpatrzony podczas środowego lub czwartkowego posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
Tak się jednak nie stało. Sejm odwołał te obrady. Może przestraszyli się Czarnego Protestu, który mimo że obrady zostały odwołane, szykuje się w całej Polsce?

— Nie dajmy sobie zamydlić oczu. PIS w ten sposób bawi się i gra z kobietami. Będą próbowali przepchnąć tą ustawę w jakimś bardziej sprzyjającym dla nich okresie, np. przed samymi świętami. Dlatego musimy być czujni, musimy na każdym kroku podkreślać, że niezbywalnym prawem kobiety jest prawo do samostanowienia — podkreśla Matuszewska-Boruc.

— Cóż ja sądzę o tym proteście, to chyba łatwo się domyślić. Natomiast nikt nikomu protestować nie zabroni, żyjemy w wolnym kraju. Natomiast czy te kobiet w ogóle wiedzą przeciw czemu protestują? Czy chcą zupełnej swobody, czy utrzymania tego, co było, czasami ciężko się w tym połapać — podkreśla Ewa Małgorzata Piotrkowska, olsztyńska radna z ramienia PiS. Radna jest gorącą orędowniczką chronienia życia od poczęcia.
Często słychać głosy, że politycy prawicy chcą odebrać kobietom wybór, a niewiele robią, by w konkretny sposób pomóc rodzinom, które znalazły się w trudnej sytuacji po urodzeniu chorego dziecka. Politycy zgromadzeni wokół partii rządzącej odpierają te zarzuty. — Jak to nie ma wsparcia? Przecież jest ustawa „Za życiem”, która już weszła w życie. Jest coraz więcej pomocy udzielanych osobom z takimi problemami. Specjalistyczna opieka nad matką rusza od razu kiedy dojdzie do diagnozy stanu chorobowego u niej lub jej dziecka. Już mamy dofinansowania z budżetu państwa, miasto już otrzymało na wsparcie dzieci chorych dodatkowe środki. — zaznacza Piotrkowska. Jakieś konkrety? — Nie będę teraz cytować pani całej ustawy. Proszę do niej zajrzeć — zachęca. Pani Piotrkowska nie ma żadnych przypuszczeń dotyczących tego, dlaczego obrady zostały przesunięte.

ap, red.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (194) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mm #2487353 | 176.97.*.* 19 kwi 2018 16:17

  mówią ,,moje ciało moja sprawa '' a dziecko też powinno powiedzieć ,,moje ciało więc czemu je niszczysz''.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. pinas #2470401 | 178.235.*.* 25 mar 2018 15:00

  Właśnie takie poyeby jak ten tu niżej bardzo pasują do waszych protestów, dno i 5 metrów mułu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Marek #2470198 | 213.76.*.* 25 mar 2018 09:35

  Trzeba zrobić porządek z kościołem. Wtedy wszystko samo się ułoży.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. tess #2470131 | 37.249.*.* 25 mar 2018 01:17

  Pomijając kwestie moralne i światopoglądowe zauważam że sporej ilości tu zgromadzonych to zajście w ciążę nie grozi. Większość tych podstarza łych,,feministek" to może skrobać co najwyżej ...odciski na piętach!!W obronie kobiet a przeciwko dziecku- to się w głowie nie mieści. Żenada, cała ta manifestacja PRZYPOMINA PIKNIK, rodzaj zabawy dla zgrywu i to jak tu ktoś wyjaśnia za jedyne obiecywane 25 zł B iedne zdesperowane singielki, gimnazjalistki , , stare KODuwy-upokażacie się i wystawiacie na pośmiewisko Naiwni mężczyżni przyszli tu bo liczyli że za udział dostaną na piwko. A co to jest KOD- Komitet Odmóżdżonych Dziwolągów-to najgorszy rodzaj lewactwa nawołujący do niszczenia naszej OJCZYZNY. Sławnej Pani z PO tej co startowała z kwiatkami do biskupa, uczesatniczyła w spędzie tych ,,feministek""-politycznych prostytutek nie widzę na .zdjęciach z drogi krzyżowej- szukałam Jej wśród dostojników kościelnych-jestem zawiedziona.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Wazektomia #2470114 | 195.136.*.* 24 mar 2018 23:12

   A ja mam was wszystkich w pi....ie!

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (194)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages