Poniedziałek, 18 grudnia 2017. Imieniny Bogusława, Gracjana, Laury

Kto jeszcze chce rządzić Olsztynem?

2017-12-04 18:56:38 (ost. akt: 2017-12-04 19:00:19)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Jak na razie znamy tylko jednego kandydata na prezydenta Olsztyna. Jest nim Michał Wypij, lider Porozumienia na Warmii i Mazurach. Zdaniem polityków, zgłoszenie kandydata na rok przed wyborami, to polityczny falstart, ale czy rzeczywiście?

W polityce nie ten wygrywa wybory, kto pierwszy się zgłosi, ale ten, kto zdobędzie najwięcej głosów. Czasami zbyt wczesne ujawnienie nazwiska kandydata może obrócić się przeciwko samemu kandydatowi. To działacze partyjni nazywają spaleniem kandydata albo delikatniej mówiąc falstartem wyborczym.

I zdaniem wielu polityków regionie, takim falstartem politycznym może okazać się ruch Porozumienia w sprawie wyborów prezydenckich w Olsztynie. Ku zaskoczeniu wielu Porozumienie wystawiło już swojego kandydata na prezydenta Olsztyna. To Michał Wypij, przewodniczący Porozumienia w regionie.

Sam Wypij przedstawił się na konferencji jako kandydat prawicy. I zrobiła się burza. Bo o tej kandydaturze nic nie wiedzieli działacze PiS w regionie. — Całkowite zaskoczenie, nawet Jerzy Szmit, który przecież jest szefem PiS w okręgu olsztyńskim, nic nie wiedział — powiedział nam jeden z polityków PiS na Warmii i Mazurach.

Ludowcy, którzy poprą w wyborach Piotra Grzymowicza, też trochę się dziwią temu ruchowi na prawicy.

— Jednak dwojako można na to spojrzeć — zauważa polityk PSL. — Bo może jest to błąd, ale czy do końca? Być może szło o to, żeby być pierwszym, wyprzedzić PiS. I teraz działacze PiS w Olsztynie mają problem. Poprzeć kandydata Porozumienia, czy wystawić swojego. I z ich punktu widzenia oba wyjścia są złe. Tak więc to taki polityczny szach.

Dlatego przeciwnicy PiS już zacierają ręce.

— Zgłoszenie kandydata na rok przed wyborami, to polityczny falstart — uważa czołowy polityk PO w Olsztynie. — I co przez rok ma niby robić ten kandydat? Zabrali się do sprawy od końca. Najpierw trzeba przygotować program, a potem brać się za sprawy personalne. Ale niech się kłócą. Niech wystawiają dwóch kandydatów. Zrobią nam tylko dobrze — dodaje.

Na wieść o kandydaturze Michała Wypija, Jerzy Szmit powiedział tylko, że nie ma jeszcze decyzji, kto będzie kandydatem partii.

To oznacza, że może być dwóch kandydatów prawicy. A to z kolei oznacza rozbicie elektoratu i głosów. I politycy PiS zdają sobie sprawę z tego zagrożenia.
— Naprawdę nie mam nic do tego młodego człowieka, ale kandydat musi być rozpoznawalny, a w ostatnich wyborach Wypij nawet nie dostał się do Rady Miasta. I teraz ma wygrać z Piotrem Grzymowiczem, który sprawy Olsztyna zna jak mało kto. I każdy w mieście wie, kto jest Grzymowicz — irytuje się polityk PiS.
W PiS jest miejsce na dyskusję, ale ta kończy się z chwilą decyzji prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Jest ostateczna i nieodwołalna. Tak było w 2014 roku, kiedy proponawani działacze na kandydata PiS w wyborach prezydenckich w Olsztynie nie zyskali aprobaty prezesa Kaczyńskiego. I wystartowała poseł Iwona Arent. Teraz też jest głośno, że tymi kandydatami olsztyńskiego PiS mogliby być radni: Dariusz Rudnik i Jarosław Babalski. Jak to się skończy? Może poparciem PiS dla Michała Wypija?

Wprawdzie inni potencjalni kandydaci na prezydenta Olsztyna nie odkrywają kart, to jednak jest kilku bardzo mocnych pretendentów. To bezsprzecznie sam obecny prezydent Piotr Grzymowicz, Marcin Kuchciński, członek zarządu województwa, którego zapewne zgłosi PO. Swego kandydata zgłosi też Kukiz 15. Kto nim będzie, tego poseł Andrzej Maciejewski nie zdradził.

A co z byłym prezydentem Olsztyna Jerzym Małkowskim, który na razie nie zdradza swoich planów, a który w 2014 roku o mały włos nie wygrał w drugiej turze z Piotrem Grzymowiczem.

— Tu sporo zależy od toczącego się procesu, ale idę o zakład, że Małkowski wystartuje. To najpewniejszy z kandydatów — uważa polityk PiS z Olsztyna.

amPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Kto jest Kim - Kto.wm.pl

Iwona Arent

Ocena: 60% (30 głosów)

Piotr Grzymowicz

Ocena: 78.25% (331 głosów)

Czesław Jerzy Małkowski

Ocena: 66.67% (12 głosów)

więcej »

Komentarze (89) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. feniks #2396278 | 91.228.*.* 12 gru 2017 11:37

  To smutne , że Jarosław Gowin, przygarnięty wspaniałomyślnie przez Kaczyńskiego robi teraz PiS-owi świństwo wystawiając swojego "wybitnego" doradcę w wyborach na Prezydenta. Może i on mądrzejszy od samego Gowina skoro mu doradza, ale co on wie o samorządzie i rządzeniu miastem poza tym, że chce do władzy. Czy PiS pozwoli wymusić temu "bystremu" młodzieńcowi bez elektoratu jakiś stołek ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Czytelnik #2391697 | 5.172.*.* 6 gru 2017 10:20

  Jeśli osoba wybrana będzie chciała tylko rządzić w tym mieście to będzie tak samo jak jest dotychczas ! To musi być Prezydent, który żyje tym miastem i utożsamia się z tymi mieszkańcami .

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. BASIA #2391478 | 37.235.*.* 5 gru 2017 21:58

  W KONCU MAMY WYBOR A NIE TYLKO MALKOWSKI I GRZYMOWICZ KTORZY PSUJA MOJ KOCHANY OLSZTYN JAK TYLKO MOGA DO DIABALA Z NIMI BEDE GLOSOWAC NA MICHALA

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. PiS #2391457 | 37.235.*.* 5 gru 2017 21:39

  Jestem za PiSem, popieram całym sercem. Ale nasz regionalny jest w pewnym rodzaju kastą, która ma o sobie zbyt wysokie mniemanie. Od dawana nad tym ubolewam, dlatego też przegrywają wybory. Jak poprą kandydata z koalicji będzie to duży plus, razem mogą stworzyć coś pięknego. Byle tylko doszło do porozumienia :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. REX #2391442 | 193.70.*.* 5 gru 2017 21:30

  chce działać niech działa . nie krytkujcie bo nie znacie!!! jeszcze sie zdziwicie jak bez doswiadczenia w samorzadzie wygra i odmieni Olsztyn

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (89)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages