Niedziela, 17 stycznia 2021. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Czas na zmiany wokół Wysokiej Bramy. Ma być zielono i nowocześnie

2017-11-23 09:51:00 (ost. akt: 2017-11-23 09:53:13)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Około 760 tys. zł będzie kosztował projekt zagospodarowania terenów od pl. Jedności Słowiańskiej do Łyny w Olsztynie. Ma być zielono, nowocześnie i funkcjonalnie.

Chodzi o zagospodarowanie terenów od przedszkola u zbiegu pl. Jedności Słowiańskiej z ul. Pieniężnego aż po Łynę w miejscu przecięcia ul. Nowowiejskiego.

Do zadań projektantów należało m.in. pokazanie w atrakcyjny sposób bramy Młyńskiej i narożnej baszty, które znajdują się przy Łynie. Miasto zakłada ponadto połączenie ich z parkiem Podzamcze, ponieważ w tym miejscu ma powstać ścieżka turystyczna. Dodatkowo ten fragment ma się łączyć z postacią Mikołaja Kopernika, który — według legend — kierował obroną zamku podczas walk z Krzyżakami.

Zniknie także wykopana kilka lat temu dziura przed Wysoką Bramą. To zadanie dla architektów również nie było łatwe, ponieważ rondelę trzeba przedstawić w atrakcyjny sposób. Ponadto mieszkańcy i turyści będą mogli oglądać fortyfikacje również od środka.

W sumie na konkurs nadesłano sześć prac. Oceniali je urzędnicy oraz specjaliści pod kierunkiem profesora Jana Salma z Politechniki Łódzkiej.

Projekt budowany i wykonawczy przygotuje pracownia, która wygrała rozstrzygnięty w lipcu konkurs architektoniczny na zagospodarowanie terenu między Wysoką Bramą a Łyną - Dżus GK Architekci.

— Będzie to kosztować niemal 760 tys. złotych — informuje Patryk Pulikowski z biura prasowego Urzędu Miasta w Olsztynie. — Umowa powinna zostać podpisana do końca listopada. Na przygotowanie projektu budowlanego architekci będą mieć pięć miesięcy, natomiast wykonawczego oraz kosztorysu — kolejne trzy miesiące. Gdy będziemy mieć dokumentację, będziemy mogli rozpocząć działania zmierzające do zdobycia finansowania inwestycji oraz jej wykonawcy. Jak szacujemy, te prace mogą kosztować 60-70 mln złotych, jednak bardziej precyzyjne kwoty będą znane, gdy przygotowany zostanie projekt i kosztorys — dodaje.

Zwycięska pracownia, podczas wykonywania prac, chciałaby uzyskać kilka efektów.

— Pierwszym z nich jest uczytelnienie średniowiecznych fortyfikacji i to zarówno tych znajdujących się bezpośrednio pod Wysoką Bramą jak i zasypanych dziś murów miejskich, reliktów średniowiecznego mostu czy innych reliktów mogących pojawić się podczas prac budowlanych — wyjaśnia Grzegorz Dżus, architekt. — Drugim — niemniej istotnym aspektem — jest uporządkowanie terenów stanowiących „przedpole” i wizytówkę olsztyńskiej starówki. Na pierwszym planie mamy dziś półdzikie parkingi, czy wiecznie przepełnione kosze na śmieci. I kolejna sprawa - planty miejskie. Obszar będący tematem prac projektowych stanowi w nich obecnie wyrwę. Dla realizacji tej idei i zapewnienia ciągłości na pewno muszą się tu pojawić tereny zielone, które będą stanowiły rodzaj łącznika pozwalającego w przyszłości na spięcie istniejących i realizowanych terenów parkowych. Dlatego też musimy schować projektowane parkingi pod ziemię.

To z kolei ma swoje uzasadnienie. — Tydzień temu wróciłem z Brukseli, gdzie pod wielką biblioteką publiczną zorganizowano parking... w całości rowerowy — mówi Grzegorz Dżus. — Po prostu wyłączono centrum z ruchu samochodowego. Nie wiemy jak będzie wyglądał za kilka czy kilkadziesiąt lat ruch samochodowy na terenie Starego Miasta, więc staramy się zaprojektować zagospodarowanie tego obszaru w sposób atrakcyjny dla mieszkańców dzisiaj oraz spełniający obecne potrzeby, ale jednocześnie stworzyć przestrzeń wielofunkcyjną i na tyle elastyczną, by możliwa była ich adaptacji do przyszłych potrzeb.

pj

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (69) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kapitan Planeta #2382648 | 79.184.*.* 25 lis 2017 13:07

  na bzdety i projekty jest, a skrótu wilczyńskiego-warszawska dalej nie widać

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Jak nic #2382637 | 88.156.*.* 25 lis 2017 13:00

  Ktoś lub coś tu za wszelką cenę stara się grzmotowiczowi między pośladki się wcisnąć . Ile jeszcze tej przedwyborczej propagandy nt. Piotra Wielkiego

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Havo #2382355 | 81.190.*.* 25 lis 2017 07:38

  Czyli na to wszystko pieniądze się znajdą ale na nowy stadion już nie...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. obserwująca #2381666 | 81.190.*.* 24 lis 2017 09:17

   Co to za dziura przed wysoką Bramą , co za absurd ----no--- to Olsztyn dokopał się skarbu poniemieckiego i jeszcze zapisał jako zabytek -----śmiechu warte a Ratusz to przyjął ???????????

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Anty eu #2381361 | 94.254.*.* 23 lis 2017 19:21

   Lewacka ideologia : 1. Dziecko można wyskrobać ale nie wolno dać mu klapsa 2. Europa powinna być świecka , dlatego pozbądźmy się chrześcijaństwa , w ich miejsce przyjmijmy arabów i budujmy im meczety. 3. 500 + niszczy budżet a Polacy i tak wydadzą to na wódkę . Więc powinniśmy przyjąć uchodźców i dać im zasiłki 800 euro. 4 . Facet ma prawo być kobietą a kobieta facetem bo to jest NORMALNE i natura nas tak stworzyła , i powinni móc adoptować dzieci

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

   Pokaż wszystkie komentarze (69)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages