Piątek, 19 października 2018. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Na ul. Metalowej w Olsztynie powstanie hospicjum?

2017-11-23 07:15:36 (ost. akt: 2017-11-22 12:54:57)
Na działce przy ulicy Metalowej w Olsztynie, w miejscu starych baraków miałoby powstać w przyszłości hospicjum dla osób starych i schorowanych

Na działce przy ulicy Metalowej w Olsztynie, w miejscu starych baraków miałoby powstać w przyszłości hospicjum dla osób starych i schorowanych

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Od 15 lat olsztyńskie Stowarzyszenie Hospicyjne „Palium” walczy, żeby mieć swój budynek. Są szanse, że wreszcie się doczeka. Wszystko wskazuje na to, że na działkach przy ul. Metalowej w Olsztynie powstanie hospicjum z prawdziwego zdarzenia.

„Niczyje, niechciane dziecko”— tak o olsztyńskim Stowarzyszeniu Hospicyjnym „Palium” mówi prezes Teresa Kocbach. I tłumaczy: — Tułamy się od 15 lat. Pierwsze dwa lata mieściliśmy się w MSWiA. Później przeszliśmy do Szpitala Kolejowego (obecnie Miejski Szpital Zespolony im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie, filia przy ul. Wojska Polskiego 30 - red.). Zajęliśmy pierwsze piętro.

Chcielibyśmy w końcu doczekać się własnego budynku i własnej siedziby.
Teresa Kocbach mówi wprost, że chorych przybywa. Rosną zachorowania na nowotwory, przybywa osób wymagających opieki paliatywnej. — W 99 procentach naszymi podopiecznymi są osoby chore na nowotwory — mówi. — Musimy wyjść do nich naprzeciw. A do tego trzeba swojego miejsca.

W Stowarzyszeniu Hospicyjnym „Palium” panuje ciasnota. Jest tylko 20 łóżek, a pacjentów przybywa. — Działka przy ul. Metalowej może być dla nas rozwiązaniem. Trzeba bezwzględnie przyspieszyć realizację inwestycji i stworzyć hospicjum dla naszych pacjentów.

O jakim terenie mowa? Zarząd Olsztyńskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego „Palium” złożył prośbę o odsprzedanie działki przy ul. Metalowej, na której miałby powstać nowy obiekt.

Interpelacja została złożona w październiku podczas sesji Rady Miasta w Olsztynie.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz pozytywnie rozpatrzył tę prośbę. Sprzedaż działek przy ul. Metalowej ma odbyć się w trybie bezprzetargowym. A to oznacza sprzedaż terenu z 99-procentową bonifikatą.

W odpowiedzi prezydenta czytamy też, że rozbiórka baraków ma być dokonana przez nabywcę (nie dotyczy fragmentu budynku znajdującego się na gruncie stanowiącym publiczną drogą dojazdową, bo tam rozbiórkę przeprowadzi Wydział Inwestycji Miejskich). — I to mnie trochę martwi, że sami mamy rozbierać baraki — nie kryje prezes Stowarzyszenia. — Na to też potrzebne są pieniądze.

Przewidywany termin wykonania prac rozbiórkowych to kwiecień - maj 2018 roku.
Wydzielone działki mają zostać połączone w jedną nieruchomość. — Barak to tak naprawdę murowany budynek, który teraz ma przeznaczenie handlowo-usługowe — informuje rzecznik Urzędu Miasta, Patryk Pulikowski. — Po pracach rozbiórkowych ustalona zostanie wartość działki i wówczas decyzja o pozwoleniu na sprzedaż z bonifikatą będzie zależeć od radnych — dodaje Pulikowski.

Teresa Kocbach ubolewa nad tym, że brak własnego miejsca odczuwają przede wszystkim pacjenci. — Nie oszukujmy się, to ludzie u schyłku życia. Wyczerpani zdrowotnie, umierający — opowiada i dodaje, że Olsztynowi bardzo potrzebne jest hospicjum.

Do sprawy wrócimy.
at
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (41) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. hania #2381533 | 95.160.*.* 23 lis 2017 23:36

  Porządne hospicjum powinno powstać już dawno temu, ale nikt nie przyniesie ratuszowym koperty, żeby dostać jakieś miejsce. Przede wszystkim miasto powinno DAĆ ZA DARMO plac i pomóc w budowie. Proponuję poprosić więźniów i bezdomnych o pomoc, oni też są ludźmi, czasem bardziej niż my, pozostali. Myślę, że wielu pomoże za przysłowiową miskę soczewicy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. bolo #2381043 | 88.156.*.* 23 lis 2017 14:05

   Piszący tutaj nie mają pojęcia co to jest HOSPICJUM!!!! W Hospicjum przebywają chorzy w stanie terminalnym, gdzie leczenie onkologiczne zakończone i jest rozsiew nowotworu. W tym przypadku chodzi o to, żeby opanować ból nowotworowy, żeby chory w tym stanie nie odchodził w ogromnych cierpieniach i męczarniach. Taki ból może opanować tylko lekarz hospicyjny - nie onkolog, nie lekarz, I kontaktu. W hospicjum lekarze dysponują takimi lekami przeciwbólowymi, jak żaden inny lekarz. I nie to, że rodzina nie chce się zaopiekować, ale widząc najbliższą osobą wijącą się w masakrycznych bólach - nie jest w stanie nic pomóc, jest bezsilna jak i inni lekarze - tylko lekarz hospicyjny jest w stanie opanować ból. Także proszę się zastanowić zanim coś głupiego ktoś napisze!

   Ocena komentarza: warty uwagi (21) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   1. DONPEDRO #2380825 | 79.184.*.* 23 lis 2017 11:32

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Jak się ma kochającą rodzinę to się umiera w domu przy rodzinie a nie w hospicjum !!!! Helper z agentem Tomkiem i jego piękną żonką są dobrym przykładem jak na paralitykach robi się kasę na koszt głupiego społeczeństwa !!!!! Kto będzie płacił za pobyt tych starców pytam się !!!!

    1. Agencie Tomku! Gdzie się podziało 50 milionów #2380807 | 83.9.*.* 23 lis 2017 11:18

     A co tam słychać u stowarzyszenia Helper... w ich domach opieki..? Z danymi im pieniędzmi i darowiznami nieruchomości..? http://www.newsweek.pl/polska/agent-tome k-co-teraz-robi,artykuly,395570,1.html

     Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    2. xyz #2380788 | 81.190.*.* 23 lis 2017 10:57

     oby łózek było wiecej niz 20 trzymam kciuki za powodzenie i przedsięwzięcia.

     Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

     Pokaż wszystkie komentarze (41)

     Zagraj w GRY.wm.pl

     • Goodgame Empire
     • Goodgame Big Farm
     • Goodgame Poker
     • Shadow Kings - The Dark Ages