Wtorek, 22 stycznia 2019. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Co dalej z kontrowersyjnym pomnikiem w centrum Olsztyna?

2017-11-22 20:30:02 (ost. akt: 2017-11-22 12:42:53)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Trwa rozbiórka pomnika gloryfikującego Armię Czerwoną, tyle że nie w Olsztynie, a w Szczecinie. Tamtejszy Pomnik Wdzięczności trafi na cmentarz. Czy taki sam los spotka stojący w centrum Olsztyna, podobny monument ku chwale czerwonoarmistów?Historia Pomników Wdzięczności dla Armii Radzieckiej w Szczecinie i Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej w Olsztynie (obecna nazwa to Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej) jest podobna. Oba powstały w podobnym czasie, oba stanęły w centrum miast będąc wyrazem, zgodnie z ówczesna doktryną polityczną, wdzięczności czerwonoarmistom za wyzwolenie od niemieckiego okupanta.


Tyle że dziś nikt nie mówi o wyzwoleniu tych ziem, a wręcz przeciwnie o kolejnym zniewoleniu, a pomniki stały się symbolem totalitaryzmu, tak znienawidzonego systemu. 


Od kilku dni trwa jednak demontaż pomnika w Szczecinie. Zostanie przeniesiony na Cmentarz Centralny, gdzie są kwatery wojenne. Najpierw jednak jego części zostaną odrestaurowane. Pojawi się też tablica informacyjna dotycząca historii pomnika. A tam gdzie dziś pozostał już tylko cokół z pomnika, będzie w przyszłości deptak, pojawią się ławki, zieleń. Koszt demontażu tego monumentu to prawie 300 tys. zł. 


Czy podobny los czeka pomnik w Olsztynie? Na pewno wielu przyjęłoby to z wielkim aplauzem. Jeśli nawet tak, to nie stanie się to szybko. Pomnik w Szczecinie i jego otoczenie nie były bowiem wpisane do rejestru zabytków, tak jak to ma miejsce w przypadku olsztyńskich szubienic, jak potocznie nazywa się ten monument w centrum Olsztyna. I to jest jedna i chyba najważniejsza różnica między tymi pomnikami. A żeby ruszyć zabytek, raz, że jest potrzeba zgody ministra kultury, a dwa, ktoś musi za to zapłacić.


Tymczasem miasto nie planuje żadnych ruchów w związku z pomnikiem.

— Pomnik i jego otoczenie jest wpisany do rejestru zabytków — podkreśla Patryk Pulikowski z biura prasowego Urzędu Miasta w Olsztynie. — Druga kwestia to gotowy projekt zagospodarowania tego obszaru, w którym uwzględniony jest monument autorstwa X. Dunikowskiego wraz z odpowiednią informacją historyczną o dziele, jak i wydarzeniach, do których nawiązuje.


To oznacza, że pomnik sobie postoi. Jednych to cieszy, drugich martwi. Radny miejski Krzysztof Kacprzycki należy do tych pierwszych, bo nie chce przenosin dzieła Xawerego Dunikowskiego. 


— Czy pomnik w Szczecinie był wpisany do rejestru zabytków, czy autorem jego była jakaś znamienita postać, też nie — mówi radny Kacprzycki. — A jak się komuś pomnik w Olsztynie nie podoba to zachęcam do odrobienia lekcji historii. To pomnik mówiący o okrucieństwach wojny, trzeba też pamiętać o kamieniach z mauzoleum Hindenburga wziętych do jego budowy, o historii autora, który był więźniem obozu koncentracyjnego. Dlatego pomnik powinien zostać tam, gdzie stoi.Siedem lat temu grupa olsztyńskich naukowców i twórców wysłała do władz miasta list otwarty, domagając się usunięcia pomnika z centrum Olsztyna.
 Jednym z tych, który podpisał list był prof. Witold Gieszczyński, historyk z UWM. 

— To jest gloryfikacja komunizmu, zbrodniczego systemu — mówi historyk. — Wtedy chcieliśmy przeniesienia pomnika na cmentarz przy ul. Szarych Szeregów. Teraz myślę, że byłoby lepiej aby pomnik trafił do jakiegoś skansenu z reliktami z czasów PRL albo żeby go sobie Rosjanie zabrali.
am

Od kilku dni trwa demontaż pomnika w Szczecinie. Zostanie przeniesiony na Cmentarz Centralny, gdzie są kwatery wojenne. Czy podobny los mógłby spotkać olsztyńskie szubienice?
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (87) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nowoczesna #2388062 | 185.34.*.* 1 gru 2017 15:54

  Nasi talibowie chcą zniszczyć pomnik x Dunikowskiego,wybitnego rzeżbiarza.Skandal,kiedy odsuniemy tych talibów od takich decyzji ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. dziadek #2382282 | 46.230.*.* 24 lis 2017 23:58

  Tępe pisie pały nie mogą pojąć, że wcale nie trzeba być komuchem i wielbicielem Stalina żeby bronić tego pomnika. A więc dowiedzcie się przygłupy, że nie jestem komuchem - mało tego, uważam, że komunizm to gorsza zaraza od faszyzmu i niemal największe nieszczęście jakie przytrafiło się Europie. I mimo to chcę, żeby ten pomnik pozostał tam gdzie jest. Jesteście i tak zbyt tępymi oszołomami, żeby to pojąć. Dziękuję za uwagę

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ArcyArchitekt #2381673 | 5.172.*.* 24 lis 2017 09:23

  Moznaby wkomponowac elementy tego kontrowersyjnego zabytku w elementy olsztynskiej obwodnicy, np jako gruz, dziekuje za uwage.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Pałac Kultury i Nauki #2381574 | 46.169.*.* 24 lis 2017 06:08

  CCCP

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Uwaga na komentarze ruskich #2381371 | 23 lis 2017 19:28

   Nie piszą Polacy, ale ruskie trole i ich bękarty podszywające się pod Olszttynian.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (87)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages