środa, 20 lutego 2019. Imieniny Anety, Lehca, Leona

Nocny tramwaj, a może i pub? Jak ożywić olsztyńską starówkę?

2017-10-14 12:00:00 (ost. akt: 2017-10-14 18:04:11)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Problem pustej starówki w Olsztynie wraca jak bumerang. Pomysły na jej ożywienie miał ratusz, planując na przykład festiwal zupy grzybowej. My także mamy swoją propozycję, która ułatwiłaby dostanie się na stare miasto.

Wielu mówi, że trzeba pobudzić życie na Starym Mieście w Olsztynie. Wspominają o tym nie tylko właściciele staromiejskich sklepów i restauracji, ale także mieszkańcy. Narzekają, że nic się nie dzieje, że mały jest ruch i mało atrakcji. Z kolei właściciele lokali mają związane ręce, bo działoby się więcej, gdyby przychodziło więcej ludzi. Tych poza sezonem, jak wiadomo, jest tylu, co kot napłakał. Ale przecież od października liczebność mieszkańców Olsztyna się zwiększa, bo rozpoczyna się rok akademicki i do miasta zjeżdżają studenci.

A gdyby tak ten fakt wykorzystać, a dokładniej — dowieźć młodzież na starówkę? Gdybyśmy na przykład wykorzystali w tym celu tramwaj linii numer 3, który kursowałby z Kortowa pod Wysoką Bramę od późnego wieczora do np. godz. 2 lub 3 w nocy?

Co na to olsztyńscy radni? — Dyskusja na temat ożywienia starego miasta jest już ponadczasowa, trwa i będzie zapewne dalej trwała. Jeśli chodzi o ten pomysł, to uważam, że jest on godny uwagi. Chciałbym do niego nawiązać i podać przykład z Helsinek — mówi Leszek Araszkiewicz, radny Prawa i Sprawiedliwości. I wyjaśnia: — Kilka lat pracowałem w Finlandii i zaobserwowałem, że w stolicy tego kraju przeprowadzono eksperyment, który ostatecznie się powiódł i przyjął. Jeden z najpopularniejszych w tym kraju browarów zainwestował w kupno starego tramwaju, który przerobiono na jeżdżący bar. Uważam, że to był znakomity pomysł. Tramwaj jeździ po całych Helsinkach, staje na przystankach lub tam, gdzie go mieszkańcy zatrzymają. Mogą tam wypić alkohol oraz coś zjeść.

Zdaniem Araszkiewicza, jest to pomysł do rozwinięcia, ale na razie w Polsce jego wykonanie jest nierealne. — Ale rzeczywiście połączenie Kortowa ze starym miastem miałoby w takim wymiarze sens — dodaje radny PiS.Jego zdanie podziela też Łukasz Łukaszewski, radny Platformy Obywatelskiej. Zwraca jednak uwagę, że przy obecnych cenach tramwajów, byłaby to bardzo kosztowna inwestycja. — Patrząc na ostatnie ceny tramwajów, gdzie Olsztynowi zaproponowano 8 milionów złotych za sztukę, byłoby ciężko taki pomysł zrealizować. Ale zawsze można by było kupić jakiś zabytkowy skład i dostosować go do jazdy po Olsztynie. Jeśli zaś chodzi o połączenia nocne w komunikacji miejskiej, to jak ostatnio sprawdzałem, nie są one aż takie najgorsze, bo chyba 9 autobusów obsługuje przez noc dwie linie: N01 i N02 — mówi Łukasz Łukaszewski. — Pytanie jest jednak takie: czy ta oferta starego miasta jest atrakcyjna dla studentów? Czy ich to przyciąga? — pyta radny PO.

Jego zdaniem, pewnym etapem rozwoju miasta pod kątem transportu i rozwiązaniem problemu skomunikowania Kortowa z centrum Olsztyna po godz. 23 byłby rower miejski. — W takim zakresie, że biorę sobie rower z Kortowa i zostawiam go na starym mieście. Ta odległość od kampusu nie jest wielka, rowerem jest to przecież zaledwie 10 minut — stwierdza Łukasz Łukaszewski.

AN

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (70) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. AnabolX #2359592 | 94.254.*.* 26 paź 2017 09:50

  Po pierwsze należałoby coś zrobić z cenami najmu lokali na starówce. To przełożyłoby się na chęć otwierania większej ilości lokali np. Kluby itp. Co za tym idzie ceny mogłyby spaść co przyciągnie większą ilość osób.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Tony Halik #2351786 | 176.221.*.* 16 paź 2017 11:05

   Najpierw trzeba postawić przed starówką kogoś,kto wskazałby dla turysty jak tam dojechać omijając wykopy,roboty i okopy!!Potem trzeba by pokazać miejsce gdzie może postawić samochód a na koniec pokazać (wątpliwe) atrakcje tejże starówki!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Piotr #2351652 | 83.3.*.* 16 paź 2017 09:08

   niech właściciele lokali gastronomicznych zaczną szanować klientów. W niedzielę w pewnym lokalu czekaliśmy na podejście kelera do stolika 25minut, po 45 minutach od zamówienia podano nam zupkę takie porcje jak dla niemowlaczka, od zupki do dania głównego poczekaliśmy jeszcze 40 minut i tak właśnie wygląda szacunek dla klienta. Więcej tam nie pójdę bo po co? Dodam jeszcze że danie główne szału nie zrobiło zarówno jakością jak i ilością prawie trzy godziny spędzone w lokalu a satyswakcji żadnej, taka to nasza starówka. Jak ja to mówię szanuj klienta swego bo nie będziesz miał żadnego...

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Andżelika1993 #2351612 | 83.24.*.* 16 paź 2017 07:54

    ... Teraz niech urzędnicy się zastanowią do czego doprowadziła ich działalność, to, że Olsztyn się wyludnia z młodych ludzi, a studenci nie chcą imprezować na starówce... wynik działań .... nic innego...

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Ja bym obstawał #2351576 | 188.146.*.* 16 paź 2017 01:05

    za pomidorową.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (70)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages