Wtorek, 18 grudnia 2018. Imieniny Bogusława, Gracjana, Laury

Oznakowanie ronda OKS. Czy propozycja czytelnika to dobry pomysł?

2017-09-26 08:52:13 (ost. akt: 2017-09-26 09:35:08)
Po kilku miesiącach na rondzie OKS zmieniono organizację ruchu - zniknęły elementy ronda turbinowego

Po kilku miesiącach na rondzie OKS zmieniono organizację ruchu - zniknęły elementy ronda turbinowego

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

Do naszej redakcji dotarł list czytelnika, który proponuje oznakowanie, które według niego poprawiłoby ruch i bezpieczeństwo na rondzie OKS. — Rondo tak oznakowane byłoby czytelne dla wszystkich użytkowników: miejscowych, jak i przejezdnych — twierdzi autor listu. Zanim jednak zapytamy o takie rozwiązanie drogowców, chcemy poznać wasze opinie. Czekamy na komentarze!

Zobacz także: Nowa — stara organizacja ruchu na rondzie OKS. Jest zdecydowanie lepiej [FILM] Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu W nocy z piątku na sobotę (z 22 na 23 września) na rondzie Ofiar Katastrofy Smoleńskiej przywrócona została stara organizacja ruchu. Dzięki temu zniknęły...
"Po informacji, że ma wrócić stara organizacja ruchu na rondzie OKS zwróciłem się z pytaniem do osób decydujących o organizacji ruchu, dlaczego na tym rondzie nie może być zastosowane oznakowanie jak na rysunku poniżej. (...) Rondo tak oznakowane byłoby czytelne dla wszystkich użytkowników drogi: miejscowych i przejezdnych. Na tak oznakowanym rondzie znak ustąp pierwszeństwa przejazdu oznacza, że nawet wjeżdżając prawym pasem ulicy Artyleryjskiej z zamiarem jazdy na wprost należy ustąpić pierwszeństwa także temu, który zjeżdża z wewnętrznego pasa w ulicę Bałtycką (bo przecinamy pas ruchu), przy starym oznakowaniu to zjeżdżający z ronda przecinał pas ruchu tego, który miał znak ustąp pierwszeństwa - z Artyleryjskiej.

Czy Olsztyn stać jest tylko na rozwiązanie komunikacyjne, które są dziwolągami na skalę światową z płotami na środku jezdni? Dlaczego, gdy już zdecydowano się na rondo turbinowe, to uczyniono wszystko, aby obrzydzić kierowcom ten typ ronda? Przecież to na tej ilustracji to jest rondo turbinowe i na nim nie ma żadnych płotów! Dlaczego na rondzie z obrazka można jechać dwoma pasami na wprost, a nam zafundowano ograniczenie, że na wprost można było jechać tylko jednym pasem?

Przy starej organizacji ruchu korkował się wjazd z Grunwaldzkiej, więc zdecydowano się poustawiać na rondzie szykany tak, aby wydzielić jeden pas do bezkolizyjnego wjazdu z Grunwaldzkiej w Artyleryjską. Przy tamtym oznakowaniu kierowcy albo blokowali wjazd na rondo starając się zmienić pas na prawy (aby skręcić w prawo) albo łamali przepisy skręcając w prawo z lewego pasa Grunwaldzkiej stwarzając oczywiście zagrożenie kolizją.

Kiedyś postulowałem wprowadzenie na tym kierunku tablicy informacyjnej - niebieskiej o możliwościach skrętu w prawo z obydwóch pasów- bo z lewego także można skręcić zgodnie z przepisami w prawo – tyle że trzeba objechać wysepkę dokoła. Nie wiem skąd upór urzędników, że nawet czasowo nie chcą sprawdzić rozwiązania jak na obrazku niżej. Może redakcji gazety uda się to ustalić? W czym lepsze jest rondo, gdzie trzeba ustąpić pierwszeństwa wjeżdżając na nie (zgodnie ze znakiem), a potem zjeżdżając z niego (tylko wtedy nie my mamy znak ustąp pierwszeństwa), a ten co na zajeżdża zgodnie z przepisami drogę."
Czytelnik

Propozycja oznakowania ronda:

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (144) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. I tyle #2339352 | 88.156.*.* 29 wrz 2017 13:59

  idę o zakład ,że sugestia oznakowania podana przez czytelnika okaże się do d*py bo to wszak nie ktoś z geniuszy od tamowania ruchu na niego wpadł. No bo gdyby to śfagier podał ten pomysł to by zapewne i premię dostał a tak to pomysł trzeba zabetonować

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ax #2337511 | 212.160.*.* 27 wrz 2017 11:00

  http://bi.gazeta.pl/im/34/bb/12/z1964395 6V,Wizualizacja-ronda-Sybirakow.jpg w g mnie tak to mniej więcej powinno wyglądać ... rondo do przebudowy wraz z nową organizacją prawoskrętów

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. syn_janiny_dziąsło #2337442 | 46.112.*.* 27 wrz 2017 10:00

  Mówię szczerze - w tym miejscu, przy tym układzie ulic i ruchu - TYLKO SKRZYŻOWANIE !!!!!!!!! Daję rękę obciąć ........ to nic, że teściowej ale serio - TYLKO SKRZYŻOWANIE !!!!!! Wspomnicie moje słowa Przeczytaj cały tekst: Oznakowanie ronda OKS. Czy propozycja czytelnika to dobry pomysł? - Olsztyn http://olsztyn.wm.pl/467251,Oznakowanie- ronda-OKS-Czy-propozycja-czytelnika-to-d obry-pomysl.html#ixzz4trdJcgW4

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Karol #2337427 | 37.47.*.* 27 wrz 2017 09:46

  Ja jestem za. Jest tak przy OZGRAFIE, przy CH Wiktor - i tam nie ma tylu niebezpiecznych sytuacji co na rondzie OKS. Dawno to pisałem w komentarzach. Dziwię się, że drogowcy nie wprowadzili tego rozwiązania.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. sass #2337424 | 95.40.*.* 27 wrz 2017 09:45

  Po zastanowieniu się myślę, że jakbym siedział w Komisji Ruchu Drogowego zagłosowałbym ZA tą zmianą (tylko i wyłącznie dla słabych i nieuważnych kierowców). Problemem faktycznie mogłaby być zima i czas kiedy pasy są niewidoczne, ponieważ nie jest to typowe rozwiązanie w Polsce. P.S. Liczba stłuczek byłaby pewnie podobna, a więc byłoby to typowe nękanie ludzi zmianami.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (144)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages