Poniedziałek, 25 czerwca 2018. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Ile jest śmieci nad Jeziorem Długim w Olsztynie?

2017-09-10 12:00:00 (ost. akt: 2017-09-11 09:26:05)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Czy nad Jeziorem Długim, ulubionym szlaku spacerowo-rowerowym olsztyniaków jest czysto, czy brudno? Zdaniem naszej czytelniczki brzegi i ścieżki są sprzątane zbyt rzadko. Sprawdziliśmy sytuację na miejscu. Jest tak i tak.

Nad Jezioro Długie poszliśmy w środę 6 września. Weszliśmy od strony ulicy Bałtyckiej. Mimo że był to dzień powszedni, a nieba nie przykrywały chmury, nie brakowało spacerowiczów i rowerzystów. Spotkaliśmy też pana Marka z firmy, która na zlecenie Zarządu Dróg Zieleni i Transportu sprząta okolice jeziora.— Robimy to trzy razy w tygodniu — powiedział nam mężczyzna. — W poniedziałki, środy i piątki. Mimo że prawie co 10 metrów są śmietniki, ludzie śmiecą. Rzucają puszki, butelki czy opakowania po czipsach...

Nieopodal trwały prace przy instalowaniu urządzeń placu zabaw. Został przeniesiony z sąsiedniego terenu, który był podmokły. W nowej lokalizacji ma powstać również siłownia pod chmurką. — Jeżeli szukacie brudu, to przyjdźcie na Zatorze — powiedzieli nam pracujący na placu zabaw młodzi mężczyźni.
Rowerzyści Tomek i Adam wymieniali akurat dętkę. — Z reguły nad jeziorem jest czysto — powiedzieli nam. Arek i Barbara nad Długim spacerują prawie codziennie. — Po weekendach kosze są przepełnione — podkreślają. — Z reguły jednak przynajmniej tu od strony ulicy Leśnej jest porządek.

Pani Karolina mieszka nad Długim właśnie przy Leśnej. Brzegi jeziora uważa za swoje prawie podwórko. Na spacerach towarzyszy jej mąż na wózku inwalidzkim. — Możemy poruszać się bez trudu — mówi. — Do naszego domu prowadzi wyasfaltowana ścieżka. Ludzie są uprzejmi. Raz tylko mężczyzna rzucał psu do jeziora patyki. Kiedy zwróciłam mu uwagę, by tego nie robił, nie był zbyt miły.

Gdzie są te śmieci? Czytelniczka, która zadzwoniła do naszej redakcji, opowiadała o zniszczonych ławkach, górach butelek i puszek i pozostałościach ognisk. Ogniska najczęściej pali się w lesie, za mostem, na wolnym od drzew cypelku. I tam znaleźliśmy śmieci. Butelek i puszek nie brakuje też po prostu w lesie. Czyli tam, gdzie są gęstsze krzewy i drzewa. Są to pozostałości po plenerowych zabawach.

Jak jest zorganizowane sprzątanie okolic Jeziora Długiego? — Tak zwana część miejska dróg rowerowych i chodników wokół Jeziora Długiego (chodzi o część utwardzonych ciągów — red.) jest oczyszczana przez firmę zewnętrzną — tłumaczy Paweł Pliszka, rzecznik Zarządu Dróg Zieleni i Transportu.

I dodaje: — Kosze są opróżniane codziennie. Na odcinku leśnym sprzątają pracownicy ZDZiT z wydziału Las Miejski. Śmieci są zabierane dwa razy w tygodniu: w poniedziałki i piątki. Kiedy wystąpi taka potrzeba, sprzątamy też interwencyjnie. Ze względu na to, że w leśnej części mieszkańcy bardzo często organizują sobie spotkania i grille, śmieci bywa więcej niż w innych okolicach jeziora. W przyszłym sezonie będziemy chcieli włączyć do codziennego oczyszczania również część położoną w Lesie Miejskim.

mzg
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Karać konkretnie #2325081 | 94.254.*.* 11 wrz 2017 09:19

  Wyrzucę peta, opakowania z fastfoodu jadąc autem, nie użyję kierunkowskazu... Mam wszystkich głęboko w ... Zapłaci taki raz i drugi to się nauczy...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Edi #2325064 | 188.125.*.* 11 wrz 2017 08:59

  Mam pytanie do młodzieży. Czy jeszcze potraficie bawić się bez alkoholu ? Myślicie, że to wasz wybór czy pijecie i co pijecie ? A może już ciągnie was do etanolu - narkotyku zawartego w każdym napoju alkoholowym ? Chcecie komuś nabijać kabzę kosztem waszego życia ? Chcecie robić z siebie szmatę i do końcy życia chodzić na smyczy producentów cydru, piwa, wina, wódki ? Nie wierzcie w bajki i dobrą zabawę. Każdy napój alkoholowy to ten sam narkotyk.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Olo #2324847 | 46.169.*.* 10 wrz 2017 20:46

  Super ze ekipa sprząta szkoda tylko, ze ten samochód który wjeżdża z racji swojego ciężaru własnego niszczy ścieżkę spacerowo-rowerową z "cudownej" kostki, która już jest tak pofalowana, ze tylko patrzeć jak się całkiem rozwali

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. kol #2324788 | 178.235.*.* 10 wrz 2017 19:25

   jest monitoring widać kto śmieci ,a co robi straż miejska

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Nie szukajcie winnych wśród firm sprzątającyc #2324582 | 88.156.*.* 10 wrz 2017 14:37

   szukajcie winy w śmieceniu w sobie! I swoich rodzicach i dziadkach, bo porządku i kultury was nie nauczyli...

   Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (13)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages