Sobota, 8 sierpnia 2020. Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

Co dalej z dworcem w Olsztynie? "Przeprowadzenie procedury leży w interesie społecznym"

2017-08-26 19:00:31 (ost. akt: 2017-08-26 13:48:20)
dworzec głowny w olsztynie

dworzec głowny w olsztynie

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

"Nasz wniosek nie blokuje możliwości renowacji dworca" - podkreślają przedstawiciele Forum Rozwoju Olsztyna. Właśnie trwa postępowanie, które rozstrzygnie, czy budynek Dworca Głównego w Olsztynie zostanie wpisany do rejestru zabytków.

Zobacz także: Olsztyński dworzec główny jednak zostanie zabytkiem? Olsztyński dworzec główny jednak zostanie zabytkiem? Wiele wskazuje na to, że budynek dworca głównego w Olsztynie jednak zostanie zabytkiem. Walczą o to m. in. członkowie Forum Rozwoju Olsztyna. Choć konserwator...
Przypomnijmy: o wpisanie budynku Dworca Głównego w Olsztynie do rejestru zabytków walczą trzy organizacje: Stowarzyszenie Architektów Polskich, Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków oraz Forum Rozwoju Olsztyna. Po ich zażaleniu na decyzję Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który odmówił wszczęcia postępowania w sprawie wpisania Dworca Głównego do rejestru zabytków, postępowanie w sprawie dworca i tak ruszyło. Te, jak wiadomo, potrwa nawet kilka miesięcy. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie zbiera właśnie materiały archiwalne dotyczące dworca oraz nawiązuje kontakt z autorytetami architektury modernistycznej. Przy ocenie w postępowaniu merytorycznym zamierzają posiłkować się ich opinią.

Poniżej publikujemy stanowisko FRO w sprawie Dworca Głównego, w którym przedstawiciele organizacji odpowiadają m. in. na zarzuty zablokowania modernizacji dworca poprzez prowadzone właśnie postępowanie.

Po zażaleniach trzech organizacji (SARP, SKZ i FRO) na decyzję Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który odmówił wszczęcia postępowania w sprawie wpisania Dworca Głównego do rejestru zabytków, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uchylił w całości tę decyzję. Orzekł też o wszczęciu z urzędu postępowania w sprawie dworca.

Tym samym minister przyznał stowarzyszeniom rację: przeprowadzenie takiej procedury leży w interesie społecznym i ma wystarczające uzasadnienie. Ponadto stwierdził, że stowarzyszenia wykazały swoje prawa do uznania ich za strony postępowania.

Nie oznacza to, że dworzec na pewno zostanie wpisany do rejestru zabytków. Wszczęcie postępowania spowoduje jednak, że zostanie przeprowadzone szczegółowe dochodzenie, które wykaże, czy obiekt spełnia kryteria zabytku.

To dobra wiadomość dla wszystkich, którym leży na sercu sprawa dobrej modernizacji dworca. Od kilku lat regularnie i szczegółowo zwracamy uwagę, że proces przemian tego terenu jest chaotyczny, nieprzejrzysty i niekorzystny. Nieprzemyślane i nieskoordynowane decyzje doprowadziły do coraz większej degradacją tej przestrzeni, która powinna być wizytówką Olsztyna. Mimo że zapowiedzi inwestycji budzą nadzieję olsztynian, szczegóły nie pozostawiają wątpliwości: planowane zmiany nie będą na lepsze.

Nasze działanie spotkało się z szeroką dyskusją. Jak zwykle w przypadku zaniedbanych obiektów modernistycznych dominują w niej emocje, często bardzo negatywne. To normalne – stan obiektu wzbudza wśród mieszkańców poczucie beznadziejności. Podkreślamy, że nasz wniosek nie blokuje możliwości renowacji dworca. Przeciwnie – przemyślany wpis do rejestru pozwoli dostosować go do współczesnych oczekiwań, a jednocześnie zabezpieczy zalety funkcjonalne, takie jak bezpośrednie połączenie części kolejowej i autobusowej.

Chcemy też, żeby sprawa dworca służyła poszerzaniu wiedzy mieszkańców o architekturze modernistycznej. Wciąż jest ona niewystarczająca, co widać po częstym myleniu modernizmu z socrealizmem. Chcemy wnieść nowy głos do dyskusji, w której budynki modernistyczne są ostro krytykowane ze względu na to, kiedy powstały – niezależnie od tego, jak dobrze pełnią swoją funkcję.

Po decyzji Ministra możemy wreszcie skupić się na merytorycznej rozmowie o przyszłości obiektu, chyba po raz pierwszy od dekad. Mamy nadzieję, że postępowanie będzie obiektywne i sprawne. Jak zawsze jesteśmy gotowi do pomocy i chętnie wesprzemy konserwatora w jego postępowaniu.


ez


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (91) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Towarzystwo Wzajemnej Adoracji #2318866 | 88.156.*.* 1 wrz 2017 22:07

  Czemu kilku oszołomów decyduje za wszystkich mieszkańców?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Renard #2316442 | 88.156.*.* 29 sie 2017 19:22

  Komu taki idiotyzm przyszedł do głowy.Ten dworzec to straszna masakra socjalizmu.Wstyd dla wszystkich mieszkańców Olsztyna

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Lolek bez Bolka #2315443 | 213.73.*.* 28 sie 2017 11:06

  A kto to jest ForumRozwojuOlsztyna? Młodzi ludzie zaczynający swoją karierię. No cóż, niezły sposób na promocję.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Cóż za hipokryzja!!! #2315438 | 5.172.*.* 28 sie 2017 10:58

   "nasz wniosek nie blokuje możliwości renowacji dworca." Komu mydlicie oczy? Wpisanie tej szkaradnej ruiny na listę zabytków będzie skutkowało nawet kilkukrotnym podwyższeniem wartości remontu (bo nawet o gruntownej modernizacji w tym wypadku mowy niema) i co za tym idzie ucieczką inwestorów. Po prostu boicie się konkurencji dla wspieranego przez Was centrum handlowego, leżącego w pobliżu, stąd ta dywersja. Olsztyn zasługuje na WYBURZENIE tego molochu i postawienie zintegrowanego centrum komunikacyjnego.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. JA WIEM! #2315426 | 213.73.*.* 28 sie 2017 10:40

    Znając polskie realia to odstąpią od wpisu do rejestru po odpowiedniej darowiźnie na stowarzyszenie :)

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (91)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages