Czwartek, 17 stycznia 2019. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Olsztyński dworzec główny jednak zostanie zabytkiem?

2017-08-21 18:42:21 (ost. akt: 2017-08-21 19:01:33)
Dworzec Główny, Olsztyn

Dworzec Główny, Olsztyn

Wiele wskazuje na to, że budynek dworca głównego w Olsztynie jednak zostanie zabytkiem. Walczą o to m. in. członkowie Forum Rozwoju Olsztyna. Choć konserwator wojewódzki odmówił wpisania budynku dworca do rejestru zabytków, to Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wszczęło wszczęło już odpowiednią procedurę. Wobec tego co dalej z planami przebudowy dworca?

Przyszłość olsztyńskiego dworca od wielu miesięcy stoi pod znakiem zapytania. Choć plany przebudowy budynku są, i to od dawna, to jednak po prostu jeszcze nie mogą zostać wprowadzone. A to za sprawą tego, że nie wiadomo, czy olsztyński dworzec będzie zabytkiem czy też nie. Walczą o to olsztyńskie oddziały Stowarzyszenia Architektów Polskich, Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków oraz Forum Rozwoju Olsztyna. Uważają, że dworzec, choć zaniedbany, może jeszcze odzyskać swój dawny blask.

Forum Rozwoju Olsztyna w marcu napisało wniosek do Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie, Dariusza Bartona w tej sprawie. Jak można było przeczytać w piśmie, według członków FRO olsztyński dworzec pod warstwą brudu "szlachetne materiały wysokiej jakości, jakich nie znajdziemy nawet w zupełnie nowych obiektach". We wniosku podkreślono też m. in., że "mimo upływu lat te elementy nie wymagają wymiany, a jedynie oczyszczenia, czasem wypolerowania i konserwacji" .

Wniosek jednak został odrzucony. Konserwator odmówił wszczęcia postępowania w tej sprawie. Dariusz Barton w uzasadnieniu wyjaśnia, że "organizacja społeczna może występować w sprawie innej osoby z żądaniem wszczęcia postępowania jeżeli jest to uzasadnione celami statutowymi tej organizacji i gdy przemawia za tym interes społeczny. Warunki te muszą występować łącznie, a ich spełnienie podlega ocenie właściwego organu administracji". Według warmińsko-mazurskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków wszczęcie postępowania o wpisanie budynku dworca do rejestru zabytków nie mieści się w celach statutowych FRO. Dlatego też odmówił wpisu. Ponadto przedstawiciele konserwatora stwierdzili, że nie udokumentowano, żeby wszczęcie postępowania było zgodne z interesem społecznym. Tym bardziej, że PKP prowadziło już wcześniej prace dotyczące przygotowania budowy nowego dworca, przebudowy układu peronów oraz torowisk.

To jednak nie koniec sprawy, bo kilka dni po otrzymaniu pisma od wojewódzkiego konserwatora członkowie Forum Rozwoju Olsztyna napisali zażalenie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. A Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zażalenie uznało i wszczęło procedurę wpisania budynku dworca do rejestru zabytków.

— Wniosek FRO odrzuciliśmy z przyczyn formalnych, ministerstwo nie zgodziło się jednak z naszym postanowieniem. W związku z tym teraz prowadzimy postępowanie merytoryczne w tej sprawie. To oznacza, że musimy m. in. określić wartość obiektu, stan jego zachowania. Jest to o tyle trudne, że nie posiadamy żadnej dokumentacji dotyczącej dworca, nie znamy jego historii. W sprawie uzyskania materiałów archiwalnych skontaktowaliśmy się już z PKP — tłumaczy Bartłomiej Skrago, rzecznik WUOZ. — To jednak nie wszystko, ponieważ będziemy się także kontaktować z autorytetami architektury modernistycznej i w naszym postępowaniu będziemy posiłkować się ich opinią. Nie chcemy być posądzeni o stronniczość — podkreśla. — Natomiast zostaliśmy postawieni w sytuacji, w której musimy przeprowadzić postępowanie, a naprawdę nie jesteśmy w stanie określić, ile ono potrwa. Kilka miesięcy? Być może — zaznacza. To oznacza, że przebudowa dworca opóźni się jeszcze bardziej.

Kolejarze wciąż czekają na rozstrzygnięcie sprawy, bo wciąż nie ma przetargu na projektanta dworca.
— Jesteśmy na ostatnim etapie przygotowania przetargu na wybór wykonawcy prac projektowych. Bardziej szczegółowych informacji na temat inwestycji będziemy mogli udzielić po zakończeniu procedury związanej z wpisaniem Olsztyna Głównego do rejestru zabytków — informuje Aleksandra Grzelak z biura prasowego PKP.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (158) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Polak #2318876 | 88.156.*.* 1 wrz 2017 22:20

  Komunistyczne klocki powinny zniknąć z krajobrazu Olsztyna. Szpetny dworzec i posępne wieżowce. Olsztyn był ładny za czasów pruskich, ale niestety kacapy musiały zniszczyć wszystko co niemieckie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Renard #2316492 | 88.156.*.* 29 sie 2017 20:03

  Wielkie brawa za mądrość i decyzję,konserwatora zabytków

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Olsztyniak #2315069 | 88.156.*.* 27 sie 2017 12:26

  Powiem tak Stolica WiM a jakby wiocha nie ma Dworca PKS Stadionu Hali widowskowej z 21 wieku Amfiteatru na imprezy. Tylko co mamy ruiny i obciach smród i oblesne budynki które straszą swoim wyglądem tak wygląda stolica WiM i taka jest żałosna prawda. Szkoda bo miasteczka mają piękne obiekty a my co obciach.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. mex #2314902 | 37.47.*.* 27 sie 2017 07:54

  Niektórzy nie przeżywają tego za mocno. Ale mnie najbardziej przeszkadza procedura przetargów. Wiem że to będzie następna śmierdząca sprawa która będzie ciągła się latami bo komuś coś ktoś podwykonawca źle wykona i takie tam. Chodzi o sama budowę dworca. Już na zapas to piszę bo to jest w tych przetargach standard. pierw piszecie czy zabytek dworzec potem się zaczną inne afery a tak naprawdę te procedury to.............. I szkoda że już pana Miecogowa nie ma.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Polska D #2313785 | 88.156.*.* 24 sie 2017 22:58

  Jadąc od strony Gdańska do Olsztyna na żadnej tablicy nie ma Olsztyna. Jest Olsztynek, Ostróda. Nasze miasto to niegodne uwagi wygnojewo i tyle w temacie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Pokaż wszystkie komentarze (158)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages