Czwartek, 13 grudnia 2018. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

ITS w Olsztynie mało przydatny w łapaniu kierowców?

2017-07-04 08:00:00 (ost. akt: 2017-07-04 12:52:06)
ITS obejmuje ponad 80 olsztyńskich skrzyżowań. Odpowiada za sterowanie ruchem ulicznym oraz monitoring na skrzyżowaniach, przystankach, w tramwajach i autobusach

ITS obejmuje ponad 80 olsztyńskich skrzyżowań. Odpowiada za sterowanie ruchem ulicznym oraz monitoring na skrzyżowaniach, przystankach, w tramwajach i autobusach

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Kamery ITS są mało przydatne w łapaniu kierowców łamiących przepisy, bo jakość obrazu nie zawsze pozwala odczytać numery rejestracyjne. Tak twierdzi nasz czytelnik, ale policjanci nie chcą rezygnować z elektronicznych oczu.

Wszystko zaczęło się nieco ponad trzy miesiące temu. Pan Stanisław zgłosił na policję zdarzenie, do którego doszło wieczorem pod koniec marca na skrzyżowaniu al. Sybiraków z ulicami Jagiellońską i Limanowskiego w Olsztynie.
— Stałem na światłach, na pasie do lewoskrętu. Za mną stało srebrne audi. Kiedy zapaliło się zielone światło, kierowca wyprzedził mnie prawym pasem i zajechał mi drogę. To było chamskie i niebezpieczne zachowanie, dlatego zadzwoniłem na policję — opowiada pan Stanisław.

Pismo z Referatu ds. Wykroczeń Komendy Miejskiej Policji nasz czytelnik otrzymał 30 maja. — Poinformowano mnie, że nie udało się ustalić sprawcy, ponieważ w sprawie miały pomóc kamery ITS, ale obraz jest nieczytelny — tłumaczy mężczyzna.
Policja potwierdza, że takie zdarzenie miało miejsce, i że sprawcy nie udało się ustalić. — Postępowanie zostało umorzone — informuje mł. asp. Rafał Prokopczyk z KMP w Olsztynie. — Jakość nagrania była słabej jakości z powodu złej pogody, jaka tego dnia była w Olsztynie.
A pan Stanisław pyta: — Czy te kamery są przydatne tylko do tego, by siedziały na nim gołębie? Przeczytałem niedawno w „Gazecie Olsztyńskiej”, że olsztyńskim policjantom w łapaniu kierowców łamiących przepisy niedługo mają pomóc właśnie kamery ITS. Po co, skoro nie jest możliwe ustalenie sprawców nieodpowiednich zachowań?

O takim pomyśle wykorzystania systemu pisaliśmy trzy tygodnie temu. Kosztujący 66 mln zł ITS obejmuje ponad 80 olsztyńskich skrzyżowań. To właśnie on odpowiada za sterowanie ruchem ulicznym (wraz z priorytetem dla pojazdów komunikacji publicznej) oraz monitoring na skrzyżowaniach, przystankach, w tramwajach i autobusach. W ubiegłym roku olsztyński system został nawet Europejskim Laureatem ITS, czyli konkursu, którego wyniki zaprezentowano w Melbourne na Międzynarodowym Kongresie Inteligentnych Systemów Transportowych.
O komentarz w sprawie, o której poinformował nas pan Stanisław, poprosiliśmy Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu, który zarządza kamerami ITS. — W wielu podobnych sytuacjach system sprawdza się i pomaga w ustaleniu przebiegu zdarzenia. Jeżeli w jednym na kilkadziesiąt czy kilkaset przypadków kamera nie zadziała tak, jakbyśmy tego oczekiwali, to nie znaczy, że cały system jest nieprzydatny — mówi Paweł Pliszka, rzecznik ZDZiT.

I dodaje: — Kamery pełnią też inne role. Na przykład pozwalają monitorować ruch na skrzyżowaniach z sygnalizacją. Dzięki temu pracownicy Centrum Sterowania Ruchem mogą w razie potrzeby na bieżąco modyfikować pracę systemu, choćby poprzez wydłużenie zielonego światła dla któregoś z kierunków ruchu.

Policjanci również są zdania, że nie warto rezygnować z pomocy systemu ITS. Nie ma statystyk mówiących o tym, ile razy w ciągu roku KMP w Olsztynie z niego korzysta, ale jak mówią policjanci, mają do nich dostęp praktycznie każdego dnia.

— Wykorzystujemy obraz z tych kamer nie tylko przy kolizjach drogowych, ale także szeroko pojętych sprawach kryminalnych — tłumaczy mł. asp. Rafał Prokopczyk. — To niezależne oko, które naprawdę nam pomaga w codziennej służbie. Czasami zdarzają się problemy, bo to tylko urządzenie, które może czasami zawieść, ale jakość obrazu z tych kamer jest naprawdę bardzo dobra.

mp

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (70) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. olo #2279319 | 213.184.*.* 5 lip 2017 12:38

  mnie najbardziej rozśmieszyło w artykule, że pracownicy Centrum Sterowania Ruchem mogą w razie potrzeby na bieżąco modyfikować pracę systemu, choćby poprzez wydłużenie zielonego światła dla któregoś z kierunków ruchu.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Jadwiga_Misiak #2279248 | 83.3.*.* 5 lip 2017 10:57

  66 milionów złotych i kamery pozwalają uzyskać nieostry obraz? Sterowanie ruchem przy pomocy ITS? często przy wyłączonej sygnalizacji ruch jest bardziej płynny, niż z włączoną razem z ITS-em. O ustaleniu sprawcy potrącenia młodej kobiety, na przejściu dla pieszych na ul. Żołnierskiej (przy skrzyżowaniu z Wyszyńskiego), możemy zapomnieć z powodu nagradzanego systemu ITS i obrazu zarejestrowanego dzięki kamerom. Wystarczy popatrzeć na uszkodzenia infrastruktury towarzyszącej przy ulicach (np. barierki, znaki drogowe, słupy oświetleniowe, itp) aby dojśc do wniosku, że nagrania z kamer systemu ITS są do niczego. Taka historia: https://www.youtube.com/watch?v=Pb603Cb2 7ak Znak D-3, ulica jednokierunkowa naprawiono. maszt/słup wi-fi? do dziś nie naprawiony. Sterczący kikut owinięty folia i taśmą.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Kris #2279247 | 188.125.*.* 5 lip 2017 10:56

   Kto odpowie za marnotrawienie naszych pieniędzy ? Podajmy publicznie nazwiska. Będziemy wiedzieli, na kogo nie głosować. Wkrótce wybory. Zapamiętajcie sobie ludzie, jak obecna władza szanuje wasze ciężko zarobione pieniądze.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ziomek #2279243 | 5 lip 2017 10:51

   W tv powinnien byc specjalny program wydzielony zebysmy mogli obserwowac ruch na poszczegolnych skrzyzowaniach

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. xyz #2279186 | 81.190.*.* 5 lip 2017 09:40

   Olsztynie przestań gnębić i utrudniać życie kierowcom.Its powinien być wykorzystywany tylko w sytuacji gdy się coś wydarzy a nie jako maszynka do zarabiania kasy pod sformułowaniem prewencja są jakies granice swobody .

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (70)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages