Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Jest zgoda wojewody na nowe bloki przy ul. Żołnierskiej w Olsztynie

2017-06-28 08:09:38 (ost. akt: 2017-06-28 08:29:26)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Już wiadomo, że bloki przy ul. Żołnierskiej mogą powstać. Wojewoda uchylił decyzję prezydenta miasta i wydał pozwolenie na budowę. Mieszkańcy mogą jeszcze zaskarżyć rozstrzygnięcie do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Zobacz także: 10-piętrowe wieżowce przy Żołnierskiej w Olsztynie kontra obserwatorium. Powstanie plan zagospodarowania przestrzennego W tym miejscu mają powstać nowe wieżowce Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Olsztyna była burzliwa, ale tym razem krótka. Radni przegłosowali projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia...
Inwestycja przy ul. Żołnierskiej naprzeciwko olsztyńskiego obserwatorium od początku miała pod górę. Dwa lata temu od Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego grunty za 2 mln zł kupił prywatny inwestor z Olsztyna. Na działce mają powstać bloki.

Jednak temu pomysłowi przeciwni byli astronomowie z obserwatorium, którzy stwierdzili, że 10-kondygnacyjne bloki mieszkalne o wysokości ponad 30 metrów każdy utrudnią obserwacje nieba. Inwestor skorygował więc plany i chciał wybudować dwa budynki od pięciu do dziesięciu kondygnacji. Przy czym ten mniejszy stanąłby bliżej wieży ciśnień, co nie zagrażałyby pracy astronomów.

Miało powstać w sumie około 200 mieszkań. Jesienią ubiegłego roku na placu pojawił się nawet ciężki sprzęt, ale z planami, mimo kolejnej korekty, inwestor znowu musiał się wstrzymać. Zdaniem ratusza i okolicznych mieszkańców, dokumentacja nie spełniała wymogów obowiązujących w warunkach zabudowy. Mieszkańcy twierdzili też, że przez nowe budynki pogorszą się warunki w innych mieszkaniach, bo czas ich nasłonecznienia w ciągu dnia będzie krótszy. Podnosili też brak liczby ogólnodostępnych miejsc postojowych.

Przypomnijmy, że prawie 40-arowy teren, na którym było kiedyś betonowe boisko, służy dzisiaj mieszkańcom właśnie jako parking.

Urzędnicy nie zatwierdzili projektu i odmówili wydania pozwolenia na budowę, a inwestor złożył odwołanie do wojewody. Ten właśnie sprawę rozstrzygnął.
— Wojewoda uchylił decyzję prezydenta Olsztyna i orzekł o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę — informuje nas Bożena Ulewicz, rzeczniczka wojewody.

Andrzej Bogusz, inwestor, mimo pozytywnej dla jego planów decyzji, nie podskakuje z radości. — Czujemy jednak satysfakcję, że nasze argumenty zostały uwzględnione przez współpracowników wojewody — mówi w rozmowie z Gazetą przedsiębiorca.

Nie ukrywa jednak też żalu do olsztyńskich urzędników. — Nasza inwestycja nie zagrażała obserwatorium i nie zagraża mieszkańcom, ponieważ projekt został przygotowany zgodnie z warunkami zabudowy, które wydał nam ratusz — zaznacza. — Przykro było nam słuchać argumentów władz miasta, które, w naszej ocenie, były wyssane z palca.

Bogusz komentuje także sprawę parkingów. — Jest to nasza działka, a i tak stają tam samochody i nikt nas nie pyta o zgodę. To nie jest też nasza wina, że mieszkańcy nie mają zagwarantowanych miejsc postojowych. My dla naszych mieszkańców je zaplanowaliśmy — mówi inwestor.

Nie wiadomo, kiedy rozpocznie się budowa bloków przy ul. Żołnierskiej. — Taka inwestycja to nie zabawa. Byliśmy przygotowani, ale przez całą sprawę uciekły nam terminy. Nie spodziewaliśmy się też takiej decyzji wojewody, dlatego za kilka dni znowu usiądziemy do tego tematu — kończy Andrzej Bogusz.

Decyzja wojewody nie kończy jednak sprawy. Co prawda ratusz nie jest stroną w sporze, ale za to mieszkańcy mogą zaskarżyć rozstrzygnięcie do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Pobliskie budynki należą do Olsztyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

— Musimy najpierw zapoznać się z materiałami i jeśli uznamy, że rozstrzygnięcie wojewody jest niezgodne z prawem, prawdopodobnie skierowana zostanie skarga do WSA — mówi w rozmowie z nami Jerzy Okulicz, prezes OSM.

Mateusz Przyborowski
m.przyborowski@gazetaolsztynska.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (56) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. M+++ #2275523 | 5.172.*.* 29 cze 2017 23:07

  Rzecznik wojewody wie co w betonie piszczy. Doświadczenie ze spółdzielczej roboty w Sm "Pojezierze". Zamiast do senatu, szczęśliwym przypadkiem w UW.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kierownik Budowy #2275020 | 79.190.*.* 29 cze 2017 08:50

  Andrzejek ty ciulu !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Wojtek #2274960 | 94.254.*.* 29 cze 2017 07:11

  Trzeba bylo jako wspolnota kupic ten grunt imiecboisko, parking I etc. Teraz jest to grunt arbetu I o ile zezwola im na to przepisy moga budowac nawet wieze world trade center. T TAkie sa prawa rynku I wspolczuje mieszkancom. Sorki za byki ale pisze na komorce.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. KC PiS #2274943 | 95.160.*.* 29 cze 2017 00:49

  Jaki rząd, taki wojewoda...

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. wojtek #2274890 | 176.221.*.* 28 cze 2017 22:48

  pozostaje tylko dopingować spoldzielnię chyba aby sę w naszym imieniu odwołała albo zordanizować pikietę pod chojeckim

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (56)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages