Niedziela, 17 lutego 2019. Imieniny Donata, Gizeli, Łukasza

Zjazd z obwodnicy Olsztyna będzie turbinowy

2017-06-19 08:00:00 (ost. akt: 2017-06-18 15:53:17)
Powstaje rondo turbinowe, które połączy ,,szesnastkę" z obwodnicą Olsztyna

Powstaje rondo turbinowe, które połączy ,,szesnastkę" z obwodnicą Olsztyna

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Dobra wiadomość dla kierowców. W piątek będzie oddana do użytku „siódemka” na odcinku Nidzica — Napierki. Czeka ich jednak kolejne rondo turbinowe, które powstaje koło Kudyp na styku obwodnicy Olsztyna z krajową „szesnastką”.

Czytelnicy pytali nas, jak będzie wyglądało połączenie krajowej „szesnastki” z obwodnicą Olsztyna. Dla kierowców mamy dobre i nieco gorsze wiadomości. Ta dobra jest taka, że z niewielkim poślizgiem, bo zamiast w połowie maja, to w najbliższy piątek, 23 czerwca, zostanie oddany do użytku kolejny odcinek ekspresowej siódemki Nidzica — Napierki. Po przełożeniu ruchu na nową drogę drogowcy zaczną naprawiać starą siódemkę, którą przejmie w zarządzanie już samorząd województwa.

Ta gorsza informacja dla zmotoryzowanych dotyczy kolejnego ronda turbinowego, czyli tego, co spędza sen z oczu wielu kierowcom. Wystarczy tylko przypomnieć zamieszanie i ogromne korki, jakie tworzyły na olsztyńskim rondzie Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, kiedy na skrzyżowaniu pojawił się ruch turbinowy. Do dziś wielu kierowców nie potrafi na czas wybrać właściwy pas i blokują ruch innym kierowcom. Po przebudowaniu ul. Pieniężnego ruch na rondzie będzie odbywał już po staremu.

Ale może nauka nie pójdzie w las i zdobyte doświadczenie przyda się, bo drogowcy zabrali się właśnie za wytyczanie nowego ronda turbinowego, już z prawdziwego zdarzenia, zbudowanego od podstaw. Rondo turbinowe będzie łączyć krajową „szesnastką” z obwodnicą Olsztyna w Kudypach.

Dlaczego rondo, a nie tzw. ślimak, który umożliwia bezkolizyjny ruch na skrzyżowaniu, co oczywiście zwiększa bezpieczeństwo jadących, jak i podnosi płynność ruchu?

— Na razie nie budujemy węzła, ponieważ nie jest określony przebieg północnej obwodnicy Olsztyna, w którym miejscu ma się łączyć z „szesnastką” — tłumaczy Karol Głębocki, rzecznik olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. — I budowa węzła byłaby nieracjonalna, gdyby okazało się, że trzeba go zburzyć i zbudować w innym miejscu. Dlatego na połączeniu „szesnastki” z obwodnicą powstanie rondo turbinowe. Natomiast na przecięciach obwodnicy już z innymi drogami będą węzły, np. na przecięciu obwodnicy z S51 będzie węzeł zespolony, pełna „koniczyna”.

Według rzecznika, kierowcy nie powinni mieć problemów z poruszaniem się po rondzie.
— Rondo Ofiar Katastrofy Smoleńskiej nie jest typowym rondem turbinowym, zostało tylko przystosowane do takiego ruchu, a tu na styku obwodnicy i drogi powstaje takie rondo od podstaw — mówi Karol Głębocki. — Oczywiście takie rondo wymaga wcześniejszej reakcji kierowców, patrzenia na znaki.

Czy tak będzie, dowiemy się za rok, bo ten niespełna 10-kilometrowy odcinek obwodnicy od węzła Olsztyn Zachód (okolice Kudyp) do węzła Olsztyn Południe (okolice Tomaszkowa) ma być gotowy w czerwcu przyszłego roku.

Drugi, dłuższy odcinek, bo prawie 15-kilometrowy od węzła Olsztyn Południe do węzła Olsztyn Wschód będzie oddany do ruchu w październiku 2018 roku. 
Najpóźniej powstanie węzeł Pieczewo, bo w czerwcu 2019 roku. Koszt budowy całej południowej obwodnicy to prawie 1,4 mld złotych. Kilkutygodniowe opóźnienia są na budowie także innych odcinków S7. Ich przyczyny są dwie. Z jednej strony to prace archeologiczne, a z drugiej pogoda, która nie pozwoliła na zrealizowanie zaplanowanych w danym czasie robót. Dlatego w uzasadnionych przypadkach, jak nam powiedział Karol Głębocki, GDDKiA zgodziła się na zmianę terminu.

Fragment drogi Ostróda — Rychnowo, który miał być gotowy w czerwcu, zostanie udostępniony kierowcom pod koniec lipca. Nieco później, bo w październiku zamiast w czerwcu, będzie gotowy odcinek Rychnowo — Olsztynek.
 Odcinek Ostróda Północ — Ostróda Południe, czyli obwodnica Ostródy w ciągu S7, miała być oddana do użytku w połowie sierpnia, a będzie w dopiero grudniu.
 Prace archeologiczne spowodowały półroczny poślizg na budowie ekspresowej S51 Olsztynek — Olsztyn. Jej budowa zakończy się 12 grudnia 2017 roku.

Trwają przetargi na budowę siódemki od Napierk do Płońska. Tę inwestycję realizuje też olsztyński oddział GDDKiA. A budowa 71-kiloemtrowej drogi została podzielona cztery zadania. W ubiegłym tygodniu drogowcy otworzyli oferty, które wpłynęły na budowę już ostatniego odcinka Pieńki — Płońsk. Ekspresowa siódemka od Napierek do Płońska ma być gotowa w połowie 2021 roku.

Andrzej Mielnicki
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (34) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. paragraf #2268989 | 88.156.*.* 19 cze 2017 18:19

  W Nidzicy jest uliczna miszczyni. Znak STOP, a ona nie zatrzymuje się, nawet gdy ma taki OBOWIĄZEK, głupia p....! https://youtu.be/n1Y0_VCeP08

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mam pytanie #2268957 | 95.90.*.* 19 cze 2017 17:28

  Mieszkam w Niemczech. Dużo jeżdżę. Dlaczego jeszcze nie spotkałem się rondem turbinowym ani na zjazdach autostrad, ani w innych miejscach. Akurat w dziedzinie rozwiązań drogowych Niemcy są blisko perfekcji. Pytam się projektodawców: dlaczego? Dlaczego światła drogowe w Niemczech nie obowiązują? Dlaczego nie ma bramek na autostradach, na których w Polsce szczególnie przed świętami stoi się godzinę, albo i dużej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. Dżesika500+ #2268916 | 213.73.*.* 19 cze 2017 15:38

   podk*rwianie czytelników skojarzeniami z rondem turbinowym OKS ;) ?

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Gumiak #2268907 | 95.160.*.* 19 cze 2017 15:16

    Czyli co? bo ja nie rozumie? Będziem jechać ekspresówkom i nagle bedzie na niej rondo? My w olsztynie lubio ronda.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. qwe #2268889 | 83.3.*.* 19 cze 2017 14:45

     jaka zła pogoda?....czyżby zima była zbyt sroga?...a może ostatnio zbyt dużo deszczu, a może susza?....zawsze jest coś nie tak z tą pogodą nigdy nie da zrealizować inwestycji na czas....

     Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (34)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages