Piątek, 25 maja 2018. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Olsztyńskie szubienice jak wańka wstańka

2017-05-29 07:11:00 (ost. akt: 2017-05-29 08:47:19)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Polityczna ciuciubabka ze słynnymi szubienicami trwa od 1989 roku. Co chwila ktoś krzyknie na prawicy: zburzyć pomnik! Obrońcy dzieła Dunikowskiego w odpowiedzi w nieskończoność mówią o tablicach, które wyjaśnią jego historyczny kontekst.

Zobacz także: Dekomunizacja nazw w Olsztynie. Sprawdź propozycje nowych patronów ulic Dekomunizacja nazw w Olsztynie. Sprawdź propozycje nowych patronów ulic Do września radni mają czas na zdekomunizowanie nazw ulic i placów. Te do zmiany zostały już po części wytypowane. Trwają jeszcze konsultacje z...
Obie strony nie dotrzymały obietnic — pomnik stoi do dziś. Tak samo jest z edukacyjnymi tablicami. Dlatego można się domyślać, że "sprawa pomnika" nie wygaśnie, dopóki jedna ze stron nie dopnie swego. Jak wygląda sytuacja teraz?

O pomniku przy Urzędzie Marszałkowskim znowu zrobiło się o nim głośno, ponieważ kilka dni temu pomnikami ponownie zajął się Sejm. Projekt nowelizacji ustawy dekomunizacyjnej trafił do sejmowych komisji: administracji i spraw wewnętrznych oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.

Również kilka dni temu główna konserwator zabytków zasugerowała prezydentowi Olsztyna, że dzieło dłuta Xawerego Dunikowskiego powinno zniknąć z przestrzeni publicznej. Ale miasto, które jest właścicielem terenu, na którym stoi pomnik, nie zamierza podejmować w tym kierunku żadnych działań.
— Przypominam również, że obiekt i teren w jego najbliższym otoczeniu jest wpisany do rejestru zabytków (od 1993 r. — red.) — stwierdza krótko Patryk Pulikowski, rzecznik Urzędu Miasta.

Jak zwykle, żadnych konkretnych działań nie podjęli i na razie nie podejmują również obrońcy i przeciwnicy „szubienic”. — Faktycznie, temat tego pomnika wraca co jakiś czas, ale tak naprawdę sprawa nie została rozwiązana — przyznaje Maciej Tobiszewski, radny PiS. I dodaje: — Z tym pomnikiem w końcu coś trzeba zrobić. Raz, a dobrze, przy czym nie chcę, żeby szubienice zostały zburzone, ale by zostały przeniesione i zmieniły swoją nazwę.

Z ust radnego konkretnych rozwiązań nie usłyszeliśmy. A radny Łukasz Łukaszewski, radny PO, przewodniczący komisji gospodarki komunalnej, której zadaniem jest realizacja ustawy dekomunizacyjnej, przypomina jedynie: — Prowadziliśmy działania mające wyposażyć obiekt w rzetelną informację historyczną i komentarz objaśniający okoliczności powstania tego pomnika — mówi radny.

W sprawie zagospodarowania terenu odbyły się nawet konsultacje, a mieszkańcy chcieli, żeby plac stał się miejscem rekreacyjno-edukacyjnym. Został też ogłoszony konkurs na opracowanie koncepcji oraz projekt budowlany i takie dokumenty, które kosztowały 130 tys. zł, w ratuszu już są.

Projekt zakłada dwie tablice multimedialne, jest też pozwolenie na budowę. Jedyne, czego brakuje, to pieniędzy. — Jesteśmy gotowi, czekamy tylko na finansowanie — mówi Łukasz Łukaszewski.

Pomysłów na szubienice było jednak więcej. Pomnika zburzyć czy pokroić jak tort nie można, więc w ubiegłym roku pytaliśmy fachowców, czy przeniesienie w nienaruszonym stanie byłoby w ogóle możliwe. Jednym z pomysłów był kosztowny głęboki wykop i przeniesienie obelisku za pomocą dźwigu z kawałkiem ziemi.

Tylko kto zapłaciłby za przeprowadzkę? Na to pytanie odpowiedzi nadal nie ma.
Odpowiedzi na swoją propozycję nie dostał też Krzysztof Kacprzycki. W październiku radny SLD złożył do wojewódzkiego konserwatora zabytków wniosek, by powołać go społecznym opiekunem zabytków. — Przygotowuję skargę na bezczynność konserwatora — powiedział nam w piątek Krzysztof Kacprzycki.

I dodał: — Do tej pory czekałem, bo wiem, ile spraw oczekuje w kolejce, ale po kolejnych doniesieniach w sprawie pomników nie pozwolę, by kolejny zabytek został zniszczony.

Mateusz Przyborowski
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (68) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. pruski dziad #2260683 | 46.230.*.* 5 cze 2017 22:14

  Łapy precz od pomnika! Nikt tam hołdów nie składa, więc nie lamentujcie. Obóz w Oświęcimiu też chcecie zaorać, bo Hitler był niedobry? I co jeszcze? Może rozebrać zamek, bo Krzyżacy go zbudowali?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. -.- #2255953 | 188.146.*.* 30 maj 2017 14:06

  Hipokryci !!! Dworzec chcecie zburzyć i postawić kolejne centrum handlowe a to ścierwo hołdujące naszych oprawców w centrum miasta wam nie przeszkadza..

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. az #2255371 | 83.9.*.* 29 maj 2017 19:23

   Mnie się pomnik podoba i powinien zostać a przy nim tablice informacyjne. Boję się, że PIS chce tu postawić Kaczyńskiego. To dopiero ZAŚMIECIŁOBY CENTRUM.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. zyd #2255317 | 88.156.*.* 29 maj 2017 18:17

    Nie jestem z pisu, ale na ten pomnik to bym sie najchetniej zesral, tyle jest wart.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Oczyeiście że zostawić #2255252 | 94.254.*.* 29 maj 2017 16:54

    Polak i Rosjanin - dwaj słowiańscy bracia!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

    Pokaż wszystkie komentarze (68)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages