środa, 23 maja 2018. Imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty

Ul. Pieniężnego gotowa do zamknięcia. Jak radzić sobie z nową organizacją ruchu?

2017-04-18 19:12:07 (ost. akt: 2017-04-18 23:18:58)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Kierowcy będą musieli na ponad pół roku pożegnać się z ulicą Pieniężnego w Olsztynie. W nocy ze środy na czwartek jedna z najważniejszych arterii Olsztyna, położona w ścisłym centrum miasta, zostanie wyłączona z ruchu.

Ulica Pieniężnego to pewna oś wyznaczająca centrum. Codziennie przejeżdża tędy 20 tysięcy samochodów. Teraz korzystać z niej będą mogli w ograniczony sposób tylko mieszkańcy i przedsiębiorcy z ul. św Wojciecha, a pozostały ruch będzie musiał znaleźć inne ujście.


Zobacz także: Olsztyn po zmianach. Sprawdź jak jeździć po nowych rondach [FILM] Olsztyn po zmianach. Sprawdź jak jeździć po nowych rondach [FILM] W weekend 8-9 kwietnia drogowcy wprowadzili nową organizację ruchu w mieście. W poniedziałkowym, porannym szczycie komunikacyjnym kierowcy mieli trudności...
Ci, którzy do centrum podróżowali ul. Pieniężnego od strony al. Warszawskiej będą mieli teraz do wyboru kilka wariantów podróży ulicami okalającymi Pieniężnego. Jeden z nich to skręcić w lewo w ul. Mochnackiego i Grunwaldzką i ulicami Konopnickiej (drogowcy na odcinku przy targowisku umożliwili ruch w stronę centrum) i Nowowiejskiego dojechać do Pl. Jedności Słowiańskiej i ul. 22 Stycznia (przekraczając jedyny fragment ul. Pieniężnego niewyłączony z ruchu). Drugi — ul. Grunwaldzką dojechać do Ronda Ofiar Katastrofy Smoleńskiej (od niedawna turbinowego) i ulicą Artyleryjską dotrzeć do ul. Partyzantów.

Trzeci to objechanie Pieniężnego ulicami Niepodległości i Kościuszki (dojechać do ul. 22 Stycznia będzie można także otwartą dla ruchu ul. Emilii Plater, na której dwóch końcach drogowcy umieścili tymczasowe ronda, mające usprawnić ruch, jednak nie polecamy tego kierowcom samochodów ciężarowych — jest dość wąsko, bo po obu stronach wąskiej Emilii Plater wyznaczone są parkingi).

Jak sobie radzić z nową organizacją? — Będzie bardzo ciężko — nie ukrywa Sławomir Kałwianiec, taksówkarz zasiadający w miejskiej radzie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Gdzie najciężej? — Sądzę, że skręt z al. Niepodległości w ul. Kościuszki, jak i sama ul. Kościuszki mogą się korkować, dlatego, że z tego, co wiem, sygnalizacja na Kościuszki nie została zmieniona. Przybędzie samochodów na Grunwaldzkiej i Artyleryjskiej.

Panaceum na ból głowy kierowców nie ma. — Każdy będzie musiał znaleźć sobie własny pomysł na jazdę, własną trasę — mówi Sławomir Kałwianiec. — Najgorsze będą pierwsze dni, tak jak to było przy wprowadzeniu nowej organizacji na rondzie OKS. Korek stał aż do kościoła w Likusach, a po pierwszych dwóch dniach wszystko się rozładowało i od tygodnia nie było tam nawet stłuczki, co jest pewnym rekordem. Armagedonu nie będzie. Bardziej się boję tego, co będzie się działo, kiedy jesienią ruszy przebudowa ul. Partyzantów. Końcówka roku będzie zdecydowanie trudniejsza.

Ze zmianami muszą się również liczyć pasażerowie komunikacji miejskiej. Trasy zmienią autobusy linii kursujących dotychczas ul. Pieniężnego. Artyleryjską pojadą: 101, 136 i 309, natomiast ulicą Kościuszki: 105, 107, 109, 111, 113, 116 i 128.

We wtorek pracownicy firmy Skanska demontowali przydrożne barierki, w środę postawią na razie zakryte znaki.

łw

***
Po remoncie Pieniężnego będzie miała podobny do obecnego przebieg- po jednym pasie dla samochodów w obu kierunkach i jeden buspas w stronę al. Piłsudskiego. Nowy most św. Jana będzie podniesiony- pod nim znajdować się będzie przejście łączące Park Centralny i Podzamcze. Dodatkowo, wzdłuż muru katedry św. Jakuba powstaną planty. Wykonawca wzmocni skarpy, przebuduje trakty pieszo-rowerowe i oświetlenie.

Inwestycja ma kosztować ok. 24 miliony złotych. Dofinansowanie unijne to 85 procent.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (43) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. o cho cho #2226092 | 94.254.*.* 19 kwi 2017 20:59

  Jak wcale nie jestem zdziwiony, że redaktorek nie lubi krytyki i usuwa prawdziwy komentarz. No nic, nie będę więcej tu pisał bo i tak komentarz zostanie usunięty. Wszystkim moim znajomym w cztery oczy powiem, co warto czytać a co nie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Spokojnie trolle #2225811 | 213.73.*.* 19 kwi 2017 13:06

  Jaruś wyprowadzi nas z unii i już żadnych remontów ani budów nie będzie i będziecie wtedy szczęśliwi!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Wspaniale! #2225740 | 83.16.*.* 19 kwi 2017 11:40

  Zaiste, prawdziwi z nas szczęściarze, mamy mądrego prezydenta, uczciwe i kompetentne władze. Miasto rozwija się i pięknieje, a ludziom żyje się coraz lepiej ;)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. cynik z Cynosarges #2225618 | 79.187.*.* 19 kwi 2017 08:47

  To wszystko nic. Nie sensu zaprzątać sobie głowy takimi drobnostkami. Ludzie, czy zdajecie sobie sprawę z tego, że pożyjecie jeszcze kilka, kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat i umrzecie. A co to oznacza? Ano to, że nastąpi koniec ostateczny i nieodwołalny. A po nim NIC. Niezliczone tryliardy lat nicości i niebytu. Jakże się ma te kilkadziesiąt lat życia ze świadomością tragicznego bezsensu do bezgranicznej, nieskończonej nicości? Życie z taką świadomością - to jest dopiero straszliwy dramat, a nie tam jakieś korki czy przebudowy.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Kierowca taxi #2225611 | 79.184.*.* 19 kwi 2017 08:35

   Czyli nadal tłamsimy ruch zamiast rozbudować ulicę Pieniężnego na dwa pasy do góry i dwa pasy w dół ? Dążymy do bycia wioską ? Już znalazł się jestem jarosław co dąży do PRLu.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (43)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages