Udogodnienie czy urzędniczy absurd w Olsztynie? Udowodnij, że jesteś studentem

2017-04-03 18:49:54(ost. akt: 2017-04-03 18:02:09)
Zdjęcie jest illustracją do treści

Zdjęcie jest illustracją do treści

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Kodowanie ulgi studenckiej na Olsztyńskiej Karcie Miejskiej spotyka się z rożnymi opiniami. Urzędnicy pomysł chwalą, ale użytkownicy często na niego narzekają.
Wszyscy, którzy chcą korzystać w Olsztynie z komunikacji miejskiej i jeździć na tzw. bilecie sieciowym (miesięcznym lub 30-dniowym), muszą wyrobić sobie kartę miejską. Studenci, którzy chcą skorzystać przy tym ze swojej 50-procentowej ulgi muszą ponadto dwa razy do roku w punkcie obsługi klienta, potwierdzać, że studiują i że wspomniana zniżka cały czas im przysługuje. Bez tego potwierdzenia nie mogą kupić w żadnym biletomacie okresowego biletu ulgowego...

— Mając ważną legitymację, poszłam przed zajęciami przedłużyć swój bilet 30-dniowy. Niestety, okazało się, że nie ma takiej możliwości, mimo że teoretycznie termin kończącej się ulgi studenckiej nie minął (dostałam mail od ZDZiT, że obowiązuje ona do 15.04), to jednak bilet ma 30 dni, co mogłoby sprawić, że gdybym właśnie w tym semestrze już nie była studentką to całe (jeśli dobrze policzyłam) 18 dni jeździłabym za półdarmo — pisze do redakcji studentka UWM.

Kobieta zadzwoniła pod numer podany na Olsztyńskiej Karcie Miejskiej i spytała, jak ma udowodnić, że jest studentką. W odpowiedzi usłyszała, że musi iść do Punktu Obsługi Klienta ZDZiT.

Czy ten proces jest potrzebny? Czy nie prościej byłoby zrezygnować z rejestracji ulgi i po prostu na starych zasadach, podczas kontroli pokazywać uprawniający do niej dokument?

O odpowiedź poprosiliśmy Pawła Pliszkę, rzecznika Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie. — Ulga na przejazdy komunikacją miejską jest ważna tak długo, jak długo ważny jest dokument upoważniający do tej ulgi. W omawianym przypadku, jeżeli legitymacja studencka traci ważność, to po jej przedłużeniu trzeba zgłosić się do jednego z Punktów Obsługi Klienta ZDZiT i zweryfikować dokument. Prawo do przejazdów bezpłatnych lub ulgowych jest zdefiniowane na Olsztyńskiej Karcie Miejskiej. Jej posiadanie zwalnia z obowiązku okazywania dokumentu upoważniającego do zniżki. W związku z tym, zakup biletu ulgowego przez internet lub w biletomacie stacjonarnym jest możliwy tylko wówczas, gdy prawo do ulgi zostało zapisane na OKM.

Powstaje tylko pytanie czy nie prościej jest wyciągnąć legitymację studencką podczas kontroli niż przymusowo chodzić do POK i stać w kolejkach? Czy wprowadzone zmiany ułatwiają życie pasażerom, czy kontrolerom?

— Dlaczego, skoro jestem studentką i mam podbitą legitymację, muszę jeszcze to udowadniać w POK? Akurat w moim przypadku przejście się do punktu nie jest problematyczne, ale mnóstwo studentów pracuje i nie ma czasu na takie wycieczki, chociaż wszystko jest widoczne na uczelnianej legitymacji. Jeśli chce się przedłużyć bilet okresowy w automacie - nie ma szans tego zrobić. Nie ma też szans przedłużyć biletu przez internet, gdyż system również daje możliwość kupienia tylko biletu normalnego. Trzeba iść do punktu, chociaż dzięki powstałym automatom i systemowi komputerowemu miało być łatwiej — dodaje olsztyńska studentka.

Problem jest tym większy w momencie gdy kończy się termin wspomnianej ulgi, studenci muszą "szturmować" POK-i, a w tym samym czasie wystąpi awaria systemu, co miało miejsce w poniedziałek (3.04).

Poinformowała nas o niej studentka: — W POKu stanęłam w kolejce. Ponieważ okienko było zamknięte, a zauważyłam, że nie ma przerwy, spytałam czekających ze mną osób, dlaczego nikt nas nie obsługuje. Okazało się, że nastąpiła awaria systemu, o czym została poinformowana osoba stojąca na początku kolejki. Kiedy pracownica POKu przestała rozmawiać przez telefon zaproponowałam jej, że skoro jest awaria, warto wywiesić na drzwiach kartkę i poinformować klientów, że nie będą obsługiwani (wcześniej takiej informacji nie było). Spytałam również, gdzie w takim razie znajduje się najbliższy punkt POKu do którego mogłabym się udać, żeby kupić bilet (i oczywiście przedłużyć ważność legitymacji). Jak stwierdziła pani: "Nigdzie", gdyż awaria wystąpiła w każdym punkcie i nie wiadomo, kiedy zostanie usunięta.

Niektóre miasta inaczej podeszły do tematu i kartę miejską zintegrowały z legitymacją studencką. Tak jest na przykład w Warszawie. Studenci chociażby Uniwersytetu Warszawskiego, nie muszą potwierdzać w dwóch miejscach (dziekanacie i POK), że studiują i przysługuje im ulga. Wystarczy naklejka i aktualizacja w dziekanacie.

— Chodzenie po POK i uzasadnianie, że rzeczywiście jest się studentem mija się z celem i założeniami. Olsztyńska Karta Miejska, którą można by doładować i przez internet i w automacie, miała usprawnić system, a tymczasem, niestety utrudnia życie studentów (często pracującym czy dojeżdżającym), którzy muszą dowodzić, że w istocie nimi są — podsumowuje studentka.

Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. tureq #2216572 | 213.184.*.* 4 kwi 2017 12:33

    Rozwiązanie jakie jest teraz według mnie ułatwia życie tylko kontrolerom. Myślę, że większość studentów i tak ma ze sobą w portfelu legitymację.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. xyz #2216567 | 176.221.*.* 4 kwi 2017 12:24

    Bez przesady, nie każdemu kończy się ważność sieciówki w tym samym dniu.. i całe Kortowo od razu nie przychodzi do punktu przedłużać legitymacje..

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  3. mariomamrze #2216521 | 5.172.*.* 4 kwi 2017 11:15

    kocham Cię Zajączku :*

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Ewa #2216433 | 87.251.*.* 4 kwi 2017 09:18

      To nie ważne, że macie problemy i utrudniono wam życie. Urzędas wymyślił jakiś bubel i teraz na siłe będzie Was przekonywął, że to jest super rozwiązanie. No bo przecież wział geniusz za to premię to nie może być inaczej. Musi być super i koniec. A Wy stójcie sobie w kolejkach i bujajcie się z nowymi problemami. Ratusz nie jest od ułatwiania życia tylko do krojenia obywateli i przeżerania tej kasy na premie i wynagrodzenia.

      Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

    2. 1234 #2216409 | 193.243.*.* 4 kwi 2017 08:58

      Zlikwidować ulgi studentom to problem sam się rozwiąże

      Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

      Pokaż wszystkie komentarze (21)
      2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5