środa, 20 czerwca 2018. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Wprowadzili zakaz palenia, ale nadal nie ma znaków i miejsc dla palaczy

2017-03-29 10:13:22 (ost. akt: 2017-03-30 08:48:01)
Palenie na przystanku

Palenie na przystanku

Rozszerzony zakaz palenia papierosów i e-papierosów obowiązuje od końca stycznia. Jednak wątpliwości nie zostały rozwiane, bo do tej pory olsztyńscy drogowcy nie oznaczyli przystanków, a w parkach nie wyznaczyli stref dla palaczy.

Właśnie minęły dwa miesiące obowiązywania rozszerzonej strefy wolnej od dymu tytoniowego. Do zakazu palenia papierosów i e-papierosów pod wiatami przystanków i na cmentarzach dołączyły: przystanki autobusowe i tramwajowe, wyznaczone place zabaw, siłownie pod chmurką, ogródki jordanowskie, Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel i parki: Centralny, Kusocińskiego, Jakubowo i Podzamcze.

W ślad za podjętą przez radnych uchwałą m.in. na wiatach miały pojawić się znaki z napisem „zakaz palenia”. Jeszcze ich nie ma, ponieważ, jak ustaliliśmy, ZDZiT poprosił inspektora ds. wizerunku przestrzeni miejskich o wskazanie koncepcji takiego znaku i czeka na wytyczne.

W parkach z kolei nie wyznaczono jeszcze miejsc dla palaczy (po 50 mkw. w każdym z popielniczkami i miejscami do siedzenia) — będą tworzone, kiedy przyjdzie odpowiedź inspektora.

Przypomnijmy, że „miejsca zakazane” wytypowali mieszkańcy Olsztyna podczas konsultacji, ale uchwała jest mało precyzyjna.
W ustawie Prawo o ruchu drogowym jest, co prawda, zapis, że pojazd nie może zatrzymać się „w odległości mniejszej niż 15 m od słupka lub tablicy oznaczającej przystanek”, ale w zasadzie ten zapis dotyczy pojazdów na ulicy, a nie pieszych i przystanków, które są najczęściej na chodniku. Ale Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu właśnie tak definiuje przystanek i strefę zakazu palenia zarazem.
Identyczna interpretacja przepisów jest w Ełku, ale tam czerwoną farbą namalowano linie wyznaczające przystanek, a uchwałę rozszerzono o odpowiednie wskazanie liczby metrów. W olsztyńskiej uchwale tego zabrakło.
Przypomnijmy też, że radna Monika Rogińska-Stanulewicz podczas styczniowej sesji Rady Miasta w tej sprawie złożyła interpelację. W odpowiedzi Jarosław Słoma, wiceprezydent Olsztyna, wskazuje, jak w mieście definiowany jest przystanek (cytat wspomnianej przez nas ustawy Prawo o ruchu drogowym) i że inna ustawa — o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych z 1995 r. — nie nakłada obowiązku znaczenia np. przystanków, ale na tych olsztyńskich piktogramy się pojawią.

Zdaniem radnej odpowiedź jest merytoryczna, ale... — ...nijak ma się do naszej rzeczywistości — mówi Monika Rogińska-Stanulewicz. — Cytowany zapis z ustawy dotyczy długości przystanku, ale szerokości już nie. Tak więc rozumiem, że palacz może oprzeć się plecami o wiatę i puszczać dymka? Uchwała powinna więc mówić o strefie przystanku i taki zapis powinien się w niej znaleźć.

Druga sprawa — zakazana odległość 15 m od słupka czy wiaty przystanku, o czym nie poinformuje znak z przekreślonym papierosem, bo stwierdzenia „dotyczy 15 metrów od...” nie będzie. — Więc kto ma odmierzyć tę odległość? Strażnicy miejscy będą egzekwować prawo na oko, chodzić z metrówką czy metrówkę będzie musiał mieć przy sobie palacz? A może palacz powinien też nosić ze sobą całą ustawę? — zastanawia się Monika Rogińska-Stanulewicz. — Mieszkańcy nie muszą znać zapisów ustaw na pamięć, po to mamy służby, aby to ułatwiały.

Radna zapewniła nas, że na dzisiejszej sesji złoży w tej sprawie kolejną interpelację.

Mateusz Przyborowski
Skontaktuj się z autorem na Facebooku
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (44) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. nikołaj #2212677 | 157.25.*.* 30 mar 2017 12:35

  gratuluje charakterów typowego Polaka -.- hipokryzja zawiść nikogo nie obchodzi nic tylko swój własny czubek nosa, a żeby wziąć przykład z innych to już grzech śmiertelny, bo przecież Polak jest tak Polski że inne kraje są już be i fe, a żeby pojąć wiedzę np o egzystencji w społeczeństwie to przestępstwo:o brawo Polacy tak dalej! za kamieniujmy się nawzajem wtedy nikt nikomu nie bedzie przeszkadzał.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. paliłem i pale i ..uj komu do tego #2212491 | 176.10.*.* 30 mar 2017 09:15

  nie palisz ale napewno smrodzisz jak skunks jebancu co nie palisz

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. do wszystkich hejterów #2212268 | 109.241.*.* 29 mar 2017 21:37

  palacz też człowiek, hejter zresztą też. nie zapominajcie o tym, LUDZIE.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. grabarztomaklaweżycie #2212188 | 109.241.*.* 29 mar 2017 19:47

  Palcie, byle szybko, dużo i skutecznie.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. lemiesz #2212180 | 109.241.*.* 29 mar 2017 19:41

   Nie palić, nie pić, nie pieprzyć - apel do polityków :)

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (44)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages