środa, 23 maja 2018. Imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty

Dlaczego lokale znikają ze starówki w Olsztynie?

2017-03-10 16:57:57 (ost. akt: 2017-03-11 14:13:01)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

W ciągu ostatniego roku z mapy olsztyńskiej starówki zniknęło kilkanaście mniej lub bardziej popularnych lokali. Naturalnie w większości przypadków w ich miejscu pojawiły się nowe, jednak bez odpowiedzi pozostaje pytanie: Co jest przyczyną takiej rotacji?

Zobacz także: Czy jest szansa na odrodzenie starówki? Czy jest szansa na odrodzenie starówki? Piotr Grzymowicz chce "starówkowej sanacji". Prezydent mówi o konieczności podjęcia dialogu i rozwiązania sporów, które toczą się wokół serca...
Stare Miasto jest olsztyńskim zagłębiem restauracji, pubów i klubów, do których każdego dnia zaglądają nie tylko mieszkańcy miasta, ale także turyści i studenci. Dla wielu pobyt na starówce jest najlepszym sposobem na spędzenie wolnego czasu po ciężkim dniu lub okazją do spotkania się ze znajomymi. Jak pokazał ostatni rok, coraz częściej znane i lubiane lokale są systematycznie zamykane.

Na wspomniane zjawisko zareagowało stowarzyszenie "Starówka Razem":

— Poprzedni rok oraz początek 2017 to okres niezbyt sprzyjający przedsiębiorcom prowadzącym lokale na olsztyńskiej starówce. Fakt, trzeba przyznać, że co jakiś czas otwierają się nowe puby czy kawiarnie, lecz lista zamkniętych lokali na przestrzeni ostatnich parunastu miesięcy nie jest mała — podają przedstawiciele stowarzyszenia.

Lista lokali zamkniętych w zeszłym i na początku tego roku, systematycznie rośnie i obecnie znajdują się nazwy aż 15 sklepów, pubów i restauracji: "Arte klubogaleria", "Blue Cherry", "Chilli Bar", "Cocomo", "Franco moda męska", "Headshot", "Indira", "Mezalians", "Mleczak", "Posso", "Sioux", "TasBike Coffee", "Tetris Music Club" oraz "Tiffi".

Co może być przyczyną rotacji lokali na Starym Mieście w Olsztynie? Jak już informowaliśmy, zgodnie z zapowiedziami prezydenta Piotra Grzymowicza, powstał specjalny zespół roboczy, który ma znaleźć sposób na ożywienie olsztyńskiej starówki. Pierwsze spotkanie wspomnianego zespołu (w którego skład weszli m.in. przedstawiciele "Starówki Razem"), odbyło się w środę 8 marca. Rozmowy i pomysły wypracowane przez zespół roboczy, pozwolą na wypracowanie oferty, która zaciekawi zarówno mieszkańców jak i turystów.

Co może być przyczyną zamknięcia lokali?
Ograniczenie miejsc postojowych na Starym Mieście
11.71%
Wysokie ceny odstraszają klientów, przez co lokale nie zarabiają
30.35%
Wysokie czynsze
40.48%
Uboga oferta usług gastronomicznych i handlowych
8.56%
Wysoka konkurencja ze strony centrów handlowych
8.9%


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (170) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. detektyw #2219806 | 91.65.*.* 9 kwi 2017 15:58

  dlaczego nie zamkna tej speluny szafy??? to wam powiem ... sprzedają tam narkotyki na kazdym kroku a wlasciciel to koles z policji i z nimi trzyma.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Tomasz #2217946 | 195.136.*.* 6 kwi 2017 10:42

  Poza tym powiedzmy sobie szczerze... że przy naszej KULTURZE PICIA zaraz strach będzie przejść się po starówce? I dlatego urzędnicy wyprzedzają fakty - i akurat za to im chwała...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Tomasz #2217944 | 195.136.*.* 6 kwi 2017 10:40

  Po pierwsze: ludzie nie mają pieniędzy na systematyczne balety, drogi alkohol. Po drugie: Wątrobę ma się tylko jedną Po trzecie: Czynsze tych lokali są ogromniaste Po czwarte: Po co chlać w murach, kiedy w Kortowie można taniej, wszędzie i na łonie natury?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Edi #2214646 | 87.251.*.* 1 kwi 2017 13:44

  Urzędnicy UM na każdym kroku rzucają kłody pod nogi, wymyślają problemy. Przy głupiej wymianie dowodu osobistego dopytują o powody. Przez 8 lat zmienił mi się wizerunek i mam zasrane prawo dostać w tej sytuacji nowy dowód. Ale Pani w Ratuszu traktowała mnie jak intruza.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Krzysztof #2214643 | 87.251.*.* 1 kwi 2017 13:39

  Jeszcze podnieście podatki od nieruchomości, to na pewno ludzie będą tu inwestować. Miasto jest źle zarządzane. Kilka lat temu wróciłem do Gdańska i odżyłem. Nigdy więcej Olsztyna i jego nieudaczego zarządu. Za co ci ludzie w ratuszu biorą pieniądze ?!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (170)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages