Poniedziałek, 18 grudnia 2017. Imieniny Bogusława, Gracjana, Laury

Koniec z czystym powietrzem w Olsztynie. Gdzie najgorzej? [FILM]

2017-01-09 11:40:36 (ost. akt: 2017-01-09 16:14:02)

Autor zdjęcia: GO TV

Czy to już koniec czystego powietrza w Olsztynie? Wiele wskazuje na to, że tak. Pomiary nie postawiają wątpliwości: jest źle. 8 stycznia jakość powietrza w naszym mieście była gorsza niż w Krakowie czy Warszawie.

Jeszcze do niedawna większości z nas zdawało się, że smog nie jest dla nas problemem. Warmia i Mazury uznawane są w końcu za najczystszy region w kraju. Niestety, pomiary dokonane wczoraj (8 stycznia) na ul. Puszkina w Olsztynie pokazują, że powietrze, którym oddychamy pozostawia wiele do życzenia. Stężenie pyłu PM2,5 wyniosło 604 proc., z kolei w Warszawie wyniosło "tylko" 276 proc., a w Krakowie 432 proc. Z kolei stężenie pyłu PM 10 we wszystkich trzech miastach było podobne: w Olsztynie 262 proc., w Warszawie 216 proc., w Krakowie 310 proc. Normy zostały więc wielokrotnie przekroczone. Co to oznacza dla mieszkańców Olsztyna?Przede wszystkim problemy zdrowotne. Pyły mogą wywoływać kaszel i trudności z oddychaniem, a także zwiększać ryzyko m.in. chorób serca i nowotworów układu oddechowego.

Pył PM10 może zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. benzo/a/piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany.

Razem z PM5 są najgroźniejszymi pyłami. Pył PM2 może docierać do płuc i przenikać do krwi.

Smog dusi południe kraju. Czy nam też zagraża?

Jak podkreśla Krzysztof Kacprzycki, radny Miasta Olsztyna w tej sytuacji potrzebne jest "stanowcze działanie". Rozumie przez to m. in. zwiększenie liczby stacji pomiarowych w Olsztynie (obecnie jest tylko jedna, na ul. Puszkina) oraz przygotowanie miejskiego programu działania, który doprowadzi do wykrycia i lokalizacji źródeł zanieczyszczenia powietrza oraz stałego monitoringu jakości powietrza. To jednak tylko niektóre pomysły radnego, który nie przebiera w tej sprawie w słowach.

- Dzień 8-go stycznia niestety jest/będzie dniem zaprzepaszczenia mitu o świeżości powietrza w Olsztynie, dniem śmierci „zielonych płuc Polski” - czytamy na jego blogu.

A gdzie według was powietrze w Olsztynie jest najgorsze?

Gdzie w Olsztynie powietrze jest najbardziej zanieczyszczone?
pokaż wyniki »
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (189) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. nowość #2160255 | 94.254.*.* 15 sty 2017 12:40

  A tego, że jest smog nie było wiadomo już wcześniej? Ciekawe skąd taka panika właśnie teraz? Niedługo może się dowiemy kto na tym zarobi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. emigrant renczysta #2158595 | 88.153.*.* 12 sty 2017 21:02

  A ja chczalem wrocic do Olsztyna na stale a tu takie smrody smogu i pisobolszewi sa a i drozizna jest dzienkuje nie skozystam.Wole ten dziki zachod Europy jak nie ktore chore polaczki opisuja Zachod Europy.a ja sie czuje tu bardzo bespiecznie mam dobrych siasiadow z Afryki i Azji i tak sobie zyje spokojne nikt nie lazy pijani i pomocni sa.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. z Dajtek #2158033 | 46.230.*.* 12 sty 2017 10:43

   A najśmieszniejsze jest to, że w środku Dajtek można dostać mandat za palenie papierosa w miejscu publicznym, hahaha... śmieje się trochę przez łzy, bo mieszkałem na Dajtkach 30 lat i tam co roku zimą jest tak samo - węgiel to jeszcze pół biedy, ale ludzie pchają do pieców wszelkie śmieci z oponami włącznie. Szczególnie nocami. Stacja pomiarowa na Dajtkach to dobry pomysł

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ZADYMIONE DAJTKI #2157244 | 62.92.*.* 11 sty 2017 12:22

   Na Dajtkach jest taki dramat, ze wieczorem nie da sie tam oddychac.Ostatnio mieszkalem tam kilka tygodni.Idac po ulicy myslalem, ze sie udusze.Nie wiem jak mozna dopuscc do czegos takiego.Skandal to malo powiedziane.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. thinki #2157110 | 46.29.*.* 11 sty 2017 09:17

    Od lat 80 tych Olsztyn wiedzie prym w umieralnosci na choroby serca i ukladu krazenia. I nikt nie wie dlaczego, skoro mieszkamy w czystych "Płucach Polski" G..wno prawda! Latem to moze jest OK ale zima mieszkamy w warunkach gorszych niz w Chinach. Ludzie na Warmii i Mazurach umierają od spalania śmieci i taniego węgla. POMIARY 1. Skoro na Puszkina norma PM2,5 wynosi 600%, to na Dajtkach i Likusach powinno zabraknąc skali. 2. Nie porównujmy norm PM2,5 / PM10 Chin i Polski bo one nie sa identyczne. Nasze sa duzo wyzsze!!! Olsztynskie 600% normy jest ponad 10x wyzsze niz chinskie 200% normy. DAJTKI Dlaczego nikt nie wpadł na pomysł położenia ciepłociągu MPEC Kortowo - Dajtki? Odległosć od komina MPEC do Dajtek wynosi w linii prostej 1,8 km a przez las i wzdłuż linii kolejowej będzie ze 2,5 km. Nie ma tam zabudowań, wiec mozna ryć i kopać. Kasa? Jeśli Unia nie ma nas dosyć, to z pewnością pomoże. W CZ za sprzedawca za sprzedaż niskiej jakości węgla dostaje karę w wysokości 1,5 mln zł, mandat za palenie miałem wynosi 6000 zł, za niewpuszczenie inspektora na kontrolę pieca tez 6000 zł. Dać ludziom czyste, tańsze ciepło i wprowadzić zakaz palenia gównianym węglem którego zakazali Niemcy, Czesi i inne cywilizowane ludy Europy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (189)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages