Wtorek, 21 maja 2019. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Został już tylko miesiąc na rozliczenie się z podatku

2018-03-27 07:15:00 (ost. akt: 2018-03-26 15:57:52)
Zdjęcie jest ilustracją do treści

Zdjęcie jest ilustracją do treści

Autor zdjęcia: Archiwum GG

Wiele osób jest zaskoczonych informacją, że do rozliczenia się z podatku został już tylko miesiąc. Przypominamy więc wszystkim zwlekającym, że mają coraz mniej czasu. Dotychczas w olsztyńskim urzędzie skarbowym rozliczyło się 60 proc. podatników.

Został już tylko (lub, jak co dla niektórych, aż) miesiąc na rozliczenie się z podatku. Wielu podatników czeka z tym obowiązkiem do ostatniej chwili. Bywa też, że niektórzy po prostu zapominają, że powinni rozliczyć swój PIT. A czas na to mija dokładnie 30 kwietnia o północy.

— Nie lubię się rozliczać. To nic trudnego, ale kojarzy mi się z uciążliwym obowiązkiem. Więc co roku to odwlekam i zwykle ostatniego dnia siadam z papierami, choć nie mam na to najmniejszej ochoty — pisze pani Julia, nasza czytelniczka. Jednak zdecydowana większość komentujących zaznacza, że podatek rozlicza od razu.

— Lepiej mieć to z głowy. A jak jeszcze się otrzymuje zwrot, to fajnie mieć go jak najszybciej — argumentuje pan Przemysław.

PIT możemy rozliczyć w odpowiednim urzędzie skarbowym lub online. Coraz więcej osób decyduje się na wypełnienie deklaracji przez internet, tym bardziej, że istnieją programy, które dosłownie "prowadzą użytkownika za rączkę". W tym przypadku rozliczenie bywa naprawdę szybkie.

Według szacunków Urzędu Skarbowego w Olsztynie (największego w regionie urzędu skarbowego) w tym roku już 60 proc. podatników rozliczyło się z fiskusem. — Szacujemy tę liczbę na postawie zeznań, które wpłynęły do nas w zeszłym roku. Czekamy jeszcze na pozostałe 40 proc. podatników — mówi Renata Kostowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie.

A co w sytuacji, kiedy ktoś nie zdąży złożyć swojego zeznania podatkowego?
— To zależy od sytuacji. Każda jest rozpatrywana indywidualnie. Ustawowo za każdy dzień zwłoki naliczane są odsetki. Jednak czasami są takie sytuacje, że ktoś nie mógł złożyć zeznania, ponieważ coś ważnego się wydarzyło, przydarzyła się sytuacja losowa — tłumaczy Renata Kostowska. — Jeśli taka osoba skontaktuje się z naczelnikiem urzędu skarbowego i wytłumaczy, dlaczego nie złożyła zeznania w terminie, wówczas ten podatnik najczęściej nie jest w żaden sposób obciążany. Ale podstawową poradą jest ta, że jeśli ktoś nie zdążył lub zapomniał, to powinien czym prędzej się rozliczyć. Choć oczywiście byłoby najlepiej, żeby złożył je w terminie, wtedy nie będzie się denerwował, że urząd skarbowy może się do niego z tego powodu odezwać — dodaje.

Jednocześnie podkreśla, że na rozliczenie zostało jeszcze trochę czasu i przypomina o urzędowych dyżurach w olsztyńskich galeriach. Te mają się odbyć w dniach 6-7 kwietnia, w godz. 12-20.

— Podczas dyżurów w dwóch galeriach będziemy pomagać w wysyłaniu zeznań przez internet. To naprawdę fajna możliwość i miejsce, gdzie można przyjść otrzymać pomoc. Wiadomo, że w urzędzie jest dużo ludzi i pracownicy muszą szybciej wykonywać pewne czynności, natomiast podczas dyżurów będzie czas, żeby pomóc każdemu podatnikowi - tak więc jeśli ktoś boi się e-deklaracji, to właśnie w galerii będzie mógł z pomocą złożyć ją po raz pierwszy i zobaczyć jak to działa — mówi Renata Kostowska.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ted #2472488 | 31.135.*.* 28 mar 2018 09:26

  W niemczech jest do maja jak zapomniszdwa razy przysylaja upomnienie potem jest kara ,a unas odrazu

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. bo nie #2472065 | 94.254.*.* 27 mar 2018 16:15

  nie polecam biura rachunkowego optima na kościuszki...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. podatnik #2471961 | 5.172.*.* 27 mar 2018 14:06

  nie polecam programow komputerowych do pitow ani przesylania go netem z galerii handlowych gdyz przesylanie peselu netem i wszystkich danych moze byc porazka

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Podatnik #2471713 | 31.6.*.* 27 mar 2018 08:04

  Ja tam lubię rozliczenia, zwłaszcza że program od Ministerstwa e-Deklaracje jest prosty. Lubię gdyż mam zwroty podatku.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages