Czwartek, 1 października 2020. Imieniny Heloizy, Igora, Remigiusza

Podziel się:

Podziel się:

Mity i fakty o nietoperzach

Chyba każdy, kto w dzieciństwie oglądał seriale dla dzieci, chciał zostać latającym, nocnym stworzeniem, jakim jest właśnie nietoperz. Te małe stworzenia otoczone są mroczną opinią, która często mija się z prawdą. Jednak skąd wzięły się takie opowieści i które z nich faktycznie są prawdą? Przedstawię listę najbardziej popularnych mitów związanych z nietoperzami oraz fakty, które zawierają w sobie ziarno prawdy.

Wydaje się, że najbardziej popularnym mitem na temat nietoperzy jest opinia, że wplątują się one we włosy. Jest to oczywiście nieprawda uzasadniona uwarunkowaniem genetycznym zwierzęcia. Nietoperze posiadają zmysł echolokacji, dzięki któremu widzą, a raczej słyszą nawet bardzo małe owady. A skoro dają radę zauważyć nawet takie małe stworzenia, to czemu miałyby nie zauważyć ludzkiej głowy? Młode, które uczą się dopiero latać mogą uznać naszą głowę lub bark za podporę i na chwilę na nich spocząć, jednak sytuacje jak ta zdarzają się bardzo rzadko.

Czy spotkaliście się kiedyś z porównaniem nietoperza do wampira, który może ugryźć człowieka i wyssać jego krew? Fakt, te małe stworzenia żywią się krwią, ale jedynie małych owadów typu pająki, komary czy chrabąszcze, jednak ludzka krew nie jest w ich typie. W Ameryce Środkowej i południowej żyją takie gatunki, które żywią się wyłącznie krwią. Dwa spośród nich odżywiają się krwią ptaków i tylko jeden ssaków. A ataki na ludzi są odnotowywane stosunkowo rzadko.

Czy nietoperze są ślepe? Nie ma – wydaje mi się – osoby, która w życiu nie usłyszała, że nietoperze są ślepe. Jak można się domyślić jest to kolejne pomówienie wynikające z braku dostatecznej wiedzy przeciętnej osoby na temat tych małych zwierząt. Mimo że stworzenia używają głównie słuchu, to ich oczy są w pełni rozwinięte, a niektóre tropikalne gatunki nie korzystają nawet z echolokacji, przez co ich oczy są lekko wyłupiaste, pozwalając im na lepsze widzenie.

Jak dotychczas wymieniłam kilka mitów na temat nietoperzy. Dlatego dla porównania warto zaznaczyć, że są tu również prawdziwe wzmianki. Dla przykładu faktem jest, że nietoperze śpią, zwisając głową w dół. Dlaczego tak się dzieje? Dla nich to zwyczajnie wygodna pozycja. Dzięki blokadom w stawach nie muszą używać żadnej siły, by się utrzymać w takiej pozycji. Dlatego gdy tylko mają czas poleniuchować, to robią to właśnie w tej pozycji.

Podsumowując, nie wszystko jest tak jasne, jak mogłoby się nam wydawać. Te małe zwierzęta, mimo że żerują nocą, nie są wcale przedstawicielami ciemnej strony mocy. Nie powinniśmy się ich bać, a tym bardziej próbować robić im krzywdę, dlatego że sami się boimy. W końcu, one są jeszcze mniejsze czyż nie?

Dominika Sielawa klasa 2A TIE
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: informer
Oceń artykuł:

(0)