środa, 8 lipca 2020. Imieniny Arnolda, Edgara, Elżbiety

Podziel się:

Podziel się:

Eko trend

Co to jest eko trend? Na pewno nie jest chwilową modą mimo faktu, że rozpoczęło się to u ludzi, by pochwalić się swoim zdrowym trybem życia. To trend rozwijający się od wielu lat, na bazie potężnego megatrendu zrównoważonego rozwoju, obejmujący obecnie wszystkie dziedziny życia. Na razie nic nie wiadomo na temat tego, żeby chyliło się ku końcowi. Trend eko staje się coraz bardziej powszechny i wykorzystywany na wielu poziomach marketingu we wszelkiego rodzaju mediach.

Coraz częściej powtarzane są słowa „musisz to mieć”, zamiast „dobrze będzie, gdy kupisz”. Wśród czynników rozpowszechniających go można wymienić:

• zdobywana popularność u młodych i także coraz częściej u starszych;
• zmiany klimatyczne, wyczerpywanie się naturalnych surowców i źródeł energii, dewastacja
środowiska naturalnego (taki trend dobrze wpłynie nie tylko na przyrodę, ale i organizm człowieka);
• nagłaśnianie przez media problemów związanych, np. ze zmianami pogodowymi, katastrofami;
• edukację ekologiczną i szeroki rozgłos publiczny – upowszechnia to wiedzę na temat skutków naszego codziennego życia, podejścia do środowiska przyrodniczego;
• w Polsce ponadto zmiany legislacyjne związane z dostosowywaniem prawa polskiego do ustaw unijnych, niekiedy absurdalnych.

Zdanie Europejczyków

Kryzysy dosięgające Europę nie zmniejszyły troski jej mieszkańców o środowisko naturalne – wynika to z badań z 2014 roku. Aż 95 procent ankietowanych zadeklarowało, że ochrona środowiska jest dla nich kwestią ważną, a spora grupa uważa, że przedsiębiorstwa, przemysł oraz rząd mogłyby w tym temacie zdziałać o wiele więcej.

Wniosek

Ludzie powinni rozwijać się w tym kierunku dla dobra swojego i planety. Chociaż małe rzeczy, takie jak segregowanie śmieci czy filtrowanie wody zamiast kupowania jej w plastikowych butelkach, potrafią zmienić naprawdę dużo, niech z biegiem czasu ta wiedza nie ucieka, aby przypomnieniem nie okazał się moment krytyczny, nieodwracalny dla całego społeczeństwa.


Barbara Czajka, IB XI LO
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: informer
Oceń artykuł:

(0)